رييس اتحاديه صنف عطاران:

تهران هزار عطاري بدون مجوز دارد

۱۳۹۳/۰۵/۰۱ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 116227
تهران هزار عطاري بدون مجوز دارد

سلامت نیوز: رشد قارچ‌گونه‌ عطاري‌هاي غيرمجاز، اصطلاحي بود که چند روز پيش، معاون طب سنتي وزارت بهداشت در مورد افزايش تعداد اين واحدهاي صنفي به کار برد. افزايش چشمگير عطاري‌ها در هر کوي و برزن به ‌دليل اقبال بيش از پيش مردم به طب سنتي، نگراني‌هاي زيادي را در بين مسئولان بهداشتي کشور به ‌وجود آورده است.

تبليغ و فروش انواع داروهاي گياهي ترکيبي و بعضا بي‌ نام و نشان در عطاري‌ها آنقدر رايج شده كه شايد ديگر به نظر عجيب نيايد اما دکتر محمود خدادوست اين كار را تخلف مي‌داند و از مردم خواست فريب تبليغات روي شيشه عطاري‌ها را نخورند. به گفته او، فروش دارو در عطاري تخلف است و مطالعات انجام شده در مرکز تحقيقات پزشکي قانوني نشان داده بسياري از اين داروهاي ترکيبي ضدچاقي، لاغري، ضداعتياد و... که با ادعاي صددرصد گياهي به فروش مي‌رسد، اساسا داروي شيميايي هستند و مردم نبايد فريب اين تبليغات را بخورند.آنچه کار صنف عطاران را سخت کرده، به گفته يکي از عطاران باسابقه، نبود قانون مدون و مشخص است که حيطه کار عطاري‌ها را مشخص و بدون نگاه حذفي زمينه را براي ورود افراد جديد به اين حرفه و کار افراد قديمي فراهم كند. موضوعي که دکتر اميرحسين جمشيدي، رئيس اداره داروهاي طبيعي و مکمل وزارت بهداشت نيز آن را تاييد مي‌کند و همه مشکل را ناشي از نبود آيين‌نامه و ضوابط لازم در اين خصوص مي‌داند.

وي در گفت‌وگو با هفته نامه سلامت با بيان اينکه مشکل اصلي نبود آيين‌نامه و ضوابط در مورد کار عطاري‌هاست، گفت: «عرضه فراورده‌هايي که مجوز وزارت بهداشت را ندارند، در هر مکاني ممنوع است و محل عرضه فراورده‌هاي داراي مجوز نيز داروخانه‌اي است که با مجوز تاسيس شده نه عطاري، بنابراين در هيچ قانوني ذکر نشده که عطاري‌ها اجازه دارند فراورده‌هاي طبيعي داراي مجوز را به فروش برسانند.» دبير شوراي بررسي و تدوين داروهاي طبيعي ايران ادامه مي‌دهد: «عطاري فضايي است که در آن افرادي مشغول به کارند که در زنجيره انتقال طب سنتي دخيل هستند. اين موضوع مورد قبول ما نيز هست اما به‌‌دليل نبود قانوني مبني بر لزوم گذراندن دوره‌هاي آموزشي براي دريافت مجوز عطاري، افراد ناشي و بي‌تجربه زيادي به اين صنف وارد شدند و شروع به عرضه فراورده‌هايي مي‌کنند که مجاز نيستند. براساس قانون، عرضه فراورده‌هاي بي‌هويت غيرمجاز و بدون مجوز يا حتي فراورده‌هاي مجاز داراي مجوز که در محل غيرمجاز عرضه مي‌شود، خلاف است و همين موضوع باعث ايجاد مشکلاتي در اين زمينه شده است.» وي با تاکيد بر اينکه نمي‌توان منکر شد برخي عطاران افراد بسيار باسوادي هستند که زنجيره طب سنتي را تکميل کرده‌اند، مي‌گويد: «در دوره‌اي که در انتقال دانش طب سنتي به ‌دليل ورود طب جديد به کشور شکاف افتاد، اين عطاري‌ها بودند که دانش طب سنتي را نسل به نسل منتقل کردند و مانع از بين رفتن اين ميراث شدند اما تعداد اين عطاران باتجربه انگشت‌شمار است و خود آنها هم از وضعيت به ‌وجود آمده و حضور افراد ناشي و ناآگاه در اين حرفه ناراحت هستند.»

دکتر جمشيدي با اشاره به اينکه آمار دقيقي از تعداد عطاري‌هاي بدون مجوز وجود ندارد، به مردم توصيه کرد از خريد فراورده‌هاي بي‌ نام و نشان و بدون مجوز از هر جايي خودداري و فراورده‌هاي داراي مجوز را فقط از داروخانه‌ها تهيه کنند. وي عطاري‌ها را فقط مجاز به عرضه گياهان دارويي مي‌داند و مي‌افزايد: «عطاري‌ها به هيچ‌وجه اجازه دخالت در امور پزشکي ندارند و سيستم‌هاي بازرسي اداره غذا و دارو به‌شدت اين تخلفات را پيگيري مي‌کنند اما مردم نبايد تصور کنند به ‌دليل بازرسي‌هاي بهداشتي هرچه که هرجا عرضه مي‌شود، مشکلي ندارد. چگونه ممکن است همه سيستم‌هاي بهداشتي و درماني از عرضه دارويي براي لاغري، چاقي يا ترک اعتياد در چند روز ناتوان باشند اما اين داروها در عطاري‌ها عرضه شود؟! بنابراين يک جاي کار مي‌لنگد و مردم نبايد خود را درگير عوارض و تبعات استفاده از اين فراورده‌ها کنند.»عطاري‌هايي که مجوز ندارند

صحبت‌هاي اين روزهاي مسئولان وزارت بهداشت در مورد رشد قارچ‌گونه عطاري‌هاي بدون مجوز، واکنش صنف عطار و سقط‌فروش را نيز در پي داشته است. عليرضا رضايي قهرودي، رئيس اتحاديه صنف عطار و سقط‌فروشان تهران، از صدور مجوز کسب عطار و سقط‌فروش براي 2 هزارنفر در تهران مي‌گويد و مي‌افزايد: «در اين صنف 12رسته مختلف وجود دارد و مجوزهاي صادر شده نيز براي همه اين رسته‌ها از فروش عمده دخانيات گرفته تا عطاران است اما آمارها نشان مي‌دهد 500 عطاري در تهران اجازه کسب دارند.

اين آمار شامل شهر ري، کن و ساير شهرهاي اطراف نيست.» وي با بيان اينکه 1000 تا 1100 واحد صنفي بدون پروانه کسب در تهران وجود دارد که مشغول فروش گياهان دارويي هستند، ادامه مي‌دهد: «از اين تعداد 700 نفر شناسايي قطعي شدند که به دنبال کارهاي دريافت پروانه کسب خود هستند. برخي افراد نيز به ‌دليل مشکلاتي مانند نداشتن پروانه کسب مغازه‌اي که اجاره کردند يا ناآگاهي از چگونگي اجاره مغازه نمي‌توانند پروانه کسب دريافت کنند.» رضايي معتقد است: «بايد به مشکلات يک جوان که با سختي مغازه‌اي اجاره کرده اما صاحب مغازه پول را گرفته و مغازه بدون مجوز کسب را اجاره داده و امروز هم مسئوليتي را تقبل نمي‌کند، توجه کرد. زماني که فرصت شغلي فراهم نيست و بسياري از جوانان بيکار هستند، بروز چنين اتفاق‌هايي غيرقابل اجتناب است.» وي با بيان اينکه شايد فقط 5 تا10 درصد افراد شاغل در صنف عطاري واقعا خلافکار باشند، مي‌گويد: «هنگام صدور جواز کسب تعهد محضري از صنف عطار گرفته مي‌شود که دارو نفروشند و فروش دارو فقط در داروخانه مجاز است، اما آيا در هيچ شغل ديگري خلاف وجود ندارد و همه ‌چيز روي حساب و قاعده پيش مي‌رود؟ تداخل صنفي در همه ‌جا وجود دارد. داروخانه هم اقدام به فروش کفش مي‌کند اما وزارت بهداشت مرتب عليه عطاري‌ها موضع مي‌گيرد.»ضرورت آموزش به عطاران

رضايي با اشاره به آموزش نديدن عطاران براي عرضه گياهان دارويي و ناآگاهي از تداخلاتي که اين گياهان ممکن است ايجاد کنند، خاطرنشان مي‌کند: «قانون چنين چيزي را نمي‌خواهد البته توصيه‌هايي در اين زمينه داشتيم اما کدام دوره آموزشي براساس ضوابط و قوانين و با شهريه مشخص به وسيله وزارت بهداشت به ما معرفي شده که بتوانيم متقاضيان دريافت پروانه کسب را به آنها معرفي کنيم. اگر من به‌عنوان رئيس اتحاديه پافشاري کنم که براي گرفتن مجوز به فلان کلاس مراجعه کنيد و يک شهريه يک ميليون توماني هم بپردازيد، اين تصور پيش مي‌آيد که زد و بندي با مسئولان دوره‌ها دارم چراکه اقدام من قانوني نيست و هيچ قانوني از متقاضي جواز کسب اين کار را نمي‌خواهد.» وي با بيان اينکه نبايد همه عطاران را با يک چشم ديد و در هر صنفي تخلف وجود دارد، تاکيد مي‌کند: «وزارت بهداشت بايد به‌صورت رسمي و قانوني به ما اعلام کند عطاران براي گرفتن مجوز بايد آموزش ببينند، آن هم در يک مکان مشخص و با شهريه مشخص. فقط در اين صورت است که هم حقوق صنف پايمال نمي‌شود، هم سلامت مردم به خطر نمي‌افتد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سعید
با سلام آدرس اتحادیه عطاری ها کجاست ؟
ب . بنایی
ضمن سلام و عرض احترام.
خواستم در رابطه با چگونگی کسب جوازعطاری هادر خصوص گیاهان دارویی و اینکه برای کسب جواز ابتدا باید به کجا یا کدام اتحادیه مراجعه کنم درخواست راهنمایی کنم.اگر امکانش هست یک شماره تماس برای پیگیری کسب جواز عطاری به من ارائه کنید .
با تشکر از رسیدگی شما مسئول محترم
5.64883s, 20q