دلایل اصلی دیر دندان درآوردن برخی کودکان

۱۳۹۳/۰۶/۲۴ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 120542

سلامت نیوز: يکي از علت هاي اساسي مشکل دندان درآوردن، تغذيه نامناسبه. کودک در مرحله ايه که بايد به بهترين نحو تغذيه بشه. به همين دليله که تغذيه کودک با شير مادر که تمامي نيازهاي جسمي او را برآورده مي کنه، توصيه ميشه.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،زندگي کودک مراحل مختلفي داره و ما به عنوان والدين وي بايد دقت کافي روي رشد طبيعي کودکان داشته باشيم. از آن جايي که رشد هر کودک از ديگري متفاوته، نبايد بچه هامونو با هم مقايسه کنيم. اما چيزي که در هر کدام مشابهه، اساس رشد از جمله از لحاظ فيزيکي، ذهني و عاطفيه که والدين بايد از اون اطلاع داشته باشن. موقعي که متوجه کندي رشد کودک تون شدين، از متخصص کودک مشورت بگيرين.

توي سايت Parenting اومده که گاهي تشخيص به موقع مي تونه مانع عقب افتادگي و مشکلات بعدي کودک بشه دندان درآوردن هم يکي از مهم ترين مراحل رشد کودکه. ابتدا لثه ها متورم ميشه و دندان راه خودشو به خارج پيدا مي کنه. اين روند حداکثر ۹ تا ۱۲ ماه و گاهي بيشتر طول مي کشه. علايم دندان درآوردن شامل کاهش تمايل کودک به خوردن غذاهاي جامد، گاز گرفتن، ماليدن لثه يا گوش، بي قراري، و بي خوابيه. مواردي پيش مياد که دندان درآوردن به تاخير مي افته، حتي پس از مدت طولاني.

برخي علت تاخير در دندان درآوردن

ارثي:

يکي از علل اصلي دندان درنياوردن، ژنتيکي است. به سابقه خانوادگي خودتون مراجعه کنين و ببينين که آيا اين مشکل در خانواده سابقه داشته يا نه. اصولا در اين مورد کار خاصي از دست تون برنمياد و بايد منتظر دندان درآوردن کودک باشين.

تغذيه نادرست:

يکي از علت هاي اساسي مشکل دندان درآوردن، تغذيه نامناسبه. کودک در مرحله ايه که بايد به بهترين نحو تغذيه بشه. به همين دليله که تغذيه کودک با شير مادر که تمامي نيازهاي جسمي او را برآورده مي کنه، توصيه ميشه.

زماني که کودک شروع به مصرف غذاهاي جامد مي‌کنه بايد مطمئن بشين که همه مواد به مقدار کافي به بدن او مي‌رسه. کمبود ويتامين D و کلسيم باعث ميشه کودک ديرتر دندان دربياره.

کم کاري تيروئيد:

کم کاري تيروئيد، مي‌تونه مشکلات دندان درآوردن کودک رو افزايش بده حتي اين اختلال مي تونه باعث تاخير در راه رفتن و سخن گفتن و اضافه وزن کودک بشه.

کمبود ويتامين D:

ويتامين D به بدن کمک مي کنه تا از کلسيم براي رشد استخوان ها و دندان هاي قوي استفاده کنه. منبع اصلي ويتامين D نور خورشيده اما با مصرف مکمل ها نيز ميشه بخشي از ويتامين D موردنياز بدن رو تامين کرد. در نوزادان زودرس، کمبود ويتامين D مي تونه به طور طبيعي رخ بده.

پزشکي:

در صورت ادامه پيدا کردن مشکل پس از ۱۳ ماهگي توصيه جدي مي شه که به پزشک مراجعه کنين با انجام دادن چند آزمايش ميشه متوجه مشکل شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25685s, 19q