پرده بکارت به روایت پزشکی

خودارضایی به پرده بکارت آسیب می رساند؟

۱۳۹۳/۰۶/۲۴ - ۱۷:۱۴ - کد خبر: 120562

سلامت نیوز: عمل پاره‌شدن پرده بهتر است در زمانی كه بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد، انجام شود.

به گزارش سلامت نیوز،معصومه حیدری، عضو هیات علمی دانشكده پرستاری مامایی دانشگاه شاهد در سلامتیران نوشت: هایمن(Hymen) یا همان پرده بكارت، غشایی است كه تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می‌پوشاند. «هایمن» لغتی یونانی است به معنای پوست یا پرده كه از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان گرفته شده است. یونانیان باستان از این لغت برای انواع پرده‌ها از جمله پرده‌ای كه قلب را احاطه می‌كند (پریكارد)، استفاده می‌كردند، اما با گذشت زمان، كاربرد آن به پرده بكارت محدود شد.

در نخستین مراحل رشد جنینی، هیچ ورودی‌ای به واژن وجود ندارد. لایه باریك بافتی كه در این مرحله واژن را می‌پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسیم می‌شود، این لایه بعدها پرده بكارت را به وجود می‌آورد. بسیاری از افراد تصور می‌كنند پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتی كه این‌طور نیست. پرده بكارت، بخش خارجی اندام جنسی است و دقیقا در ورودی دهانه آن قرار دارد. پرده بکارت كه یک چین غشایی نامنظم است و از اپیتلیوم شاخی تشکیل شده، درست در مدخل ورودی واژن قرار دارد و در واقع به منزله در ورودی واژن است و اولین بار با مقاربت، معاینه خشن، ضربه و جراحی پاره می‌شود. معمولا پرده بکارت یک یا چند سوراخ کوچک دارد که خون‌ریزی قاعدگی از آن خارج می‌شود. اگر این پرده اصلا سوراخ نداشته و به طور کامل واژن را بسته باشد، خون قاعدگی در پشت آن تجمع می‌یابد و در رحم انباشته می‌شود و بر اثر پس زده‌شدن به داخل حفره صفاقی می‌تواند سبب بیماری اندومتریوز و نازایی شود که این مورد بسیار نادر است.

پارگی پرده بکارت
‌رشته‌های عصبی در پرده كم هستند و به همین دلیل در صورت آرامش جسمی و روانی پارگی آن معمولا بدون درد است. عمل پاره‌شدن پرده بهتر است در زمانی كه بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد، انجام شود. ‌بنابراین نزدیكی در اولین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی‌شود. ‌خانم‌ها بهتر است قبل از نزدیكی برای آگاهی از نوع پرده‌شان به پزشك متخصص زنان مراجعه كنند. ‌ممکن است در برخی ‌موارد پرده بسیار ضخیم باشد كه برای پاره‌كردن آن، كمك پزشك مورد نیاز باشد تا از بروز درد هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود. این شیوه را بریدن پرده می‌نامند. طی اولین نزدیكی، پرده بكارت در چند جا پاره و به چند قطعه تقسیم می‌شود. غالبا تا زمانی كه زن، نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت. ‌در صورت تنگی دهانه واژن، بهتر است از كرم و ژله‌ای تسهیل‌كننده یا اسپری بی‌حس‌كننده استفاده كرد. ‌ضمن اینكه تحریك زن و خروج ترشحات از دهانه واژن، موجب نرم شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی می‌شود. گاهی پرده بكارت با یك یا دو بار نزدیكی كاملا پاره نمی‌شود و هر دفعه قسمتی از آن پاره می‌شود و كمی خون‌ریزی می‌كند. ‌بدون پارگی پرده، اسپرم ریخته شده روی آن می‌تواند موجب بارداری شود، زیرا اسپرم می‌تواند از سوراخ پرده حركت كند و به طرف تخمك زن برود و باعث بارداری شود. ‌در این موارد زن با پرده سالم باردار می‌شود. ورزش‌هایی مانند سواركاری، دو، پرش و شنا هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمی‌شوند مگر اینكه وی طی حادثه‌ای و در هنگام بازی، سقوط كند و در همان زمان جسمی نوك تیز به پرده اصابت كند و موجب پارگی آن شود. ‌

انواع پرده بکارت
در نظر داشته باشید كه هیچ پرده بکارتی دقیقا شبیه دیگری نیست. اندازه و شكل آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. انواع رایج پرده بكارت عبارتند از:

• پرده بكارت حلقوی: به صورت حلقه‌ای دور ورودی واژن را می‌پوشاند.

• پرده بكارت ارتجاعی: انعطاف‌پذیر و قابل‌ارتجاع است و هنگام اولین رابطه زناشویی پاره نمی‌شود یا به طور جزئی پاره می‌شود و هیچ خون‌ریزی‌ای ندارد.

• پرده بكارت دو سوراخی یا تیغه‌ای: یك تیغه ممتد در طول ورودی واژن دارد.

• پرده بكارت غربالی (سوراخ‌سوراخ): به طور كامل در عرض مهبل كشیده شده اما سطح آن سوراخ‌سوراخ است.

• پرده بکارت شاخه‌دار: اغلب به صورت کنگره‌ای و دارای اضلاعی از شکاف در طرفین است.

• پرده بدون سوراخ یا بسته: گاهی در دخترانی كه به سن بلوغ می‌رسند، پرده بسته است و خون قاعدگی پشت آن جمع می‌‌شود و نمی‌تواند خارج شود در نتیجه باعث بروز درد خواهد شد، اینگونه افراد باید به پزشك مراجعه كنند تا طی عمل جراحی و ایجاد برشی در سطح پرده، این مشكل برطرف شود.

• پرده بکارت کنگره‌ای: کمیاب است و کمتر وجود دارد.

خون پرده بکارت
معمولا پس از پارگی پرده بکارت خون‌ریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می‌شود. لازم است این خون را از خون قاعدگی تمییز دهیم. خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است بنابراین دیرتر لخته می‌شود و سلول‌های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پرده بکارت سریع‌تر لخته می‌شود و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است. لبه‌های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ است و آثار خون لخته‌شده در آن مشاهده می‌شود. بعد از حدود یک هفته، لبه‌های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه‌های زخم نسبتا گرفته می‌شوند. ‌نکته مهم این است که لبه‌های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی‌خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد. ‌تاکید می‌کنم پرده بکارت فقط و فقط بر اثر ضربه مستقیم به آن یا مقاربت پارگی پیدا می‌کند و جز ضربه مستقیم هیچ مورد دیگری باعث پارگی آن نمی‌شود.

عدم خون‌ریزی برخی از زنان در اولین رابطه جنسی
در حالتی که زن هنگام نزدیكی، آرام و بدون تنش باشد، زمان كافی برای عشق‌ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی كند و دهانه واژنش به اندازه كافی مرطوب باشد، دخول به نرمی انجام می‌شود و به این ترتیب ممکن است زن در اولین ارتباط خون‌ریزی نداشته باشد. ‌اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع كند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خون‌ریزی و درد خواهد داشت.

پاسخ به 3 پرسش رایج
درباره این مساله، پرسش‌ها و ابهامات زیادی بین مردم وجود دارد که از میان آنها 3 پرسش زیر را می‌توان جزو شایع‌ترین‌ها دانست:

آیا ممکن است با یک بار مقاربت پرده بکارت از بین برود؟
بله، از آنجا که پرده بکارت دقیقا در مدخل ورودی واژن قرار دارد، معمولا طی اولین مقاربت از بین می‌رود، حتی اگر مقاربت به طور کامل انجام نشده باشد.

آیا سقوط از ارتفاع می‌تواند باعث پارگی پرده بکارت شود؟
خیر، سقوط از ارتفاع، بلند کردن جسم سنگین، کوهنوردی و موارد مشابه به هیچ عنوان نمی‌توانند باعث پارگی پرده بکارت شوند. البته ممکن است در اثر سقوط یا انجام کارهای سنگین مقداری خون‌ریزی از دستگاه تناسلی مشاهده شود که در هیچ‌کدام از موارد مربوط به پارگی پرده نیست فقط به خاطر فشار وارده بر رحم مکانیسمی مشابه قاعدگی دارد یعنی فشار به رحم باعث خون‌ریزی یا لکه‌بینی در فرد می‌شود. ‌تاکید می‌کنم پرده بکارت فقط و فقط در اثر ضربه مستقیم به آن یا مقاربت پارگی پیدا می‌کند و جز ضربه مستقیم هیچ مورد دیگری باعث پارگی آن نمی‌شود.

خون‌ریزی در اثر پارگی پرده بکارت چه مقدار است؟
حداقلی برای خون‌ریزی در این حالت نداریم. ممکن است در حد یك یا دو قطره باشد یا شاید هم بیشتر باشد ولی حداکثر به اندازه آغشته شدن یك عدد پوشک خواهد بود و چیزی که مسلم است این است که این خون‌ریزی نباید ادامه داشته باشد و معمولا در عرض یك یا دو دقیقه تمام می‌شود. اگر در مواردی خون‌ریزی ادامه داشت احتمال پارگی‌های اطراف واژن مطرح می‌شود که در این صورت حتما باید ترمیم شود و این مسئله بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که مقاربت بدون رضایت زن و با مقاومت وی و اصرار طرف مقابل انجام شود که در این موارد باید پارگی واژن ترمیم شود. در پایان تاکید می‌کنم که پرده بکارت ملاک مطمئنی برای تشخیص سلامت جنسی دختران نیست و انواعی از پرده بکارت وجود دارد که خون‌ریزی ایجاد نخواهد شد و در این موارد بهتر است حتما قبل از ازدواج به پزشک یا ماما مراجعه شده و برگه گواهی سلامت دریافت شود.

خودارضایی نیز می تواند باعث آسیب پرده بکارت شود. پرده بکارت بافتی بسیار حساس و نازک دارد كه نسبت به کوچک‌ترین تحریک آسیب‌پذیر است. گرچه تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده بکارت نمی‌رساند ولی همین آسیب جزئی كه برگشت‌ناپذیر و قابل تشخیص است نیز سبب حساس شدن می‌شود. احتمال پارگی پرده بکارت بر اثر خودتحریکی و پیامدهای روانی ناشی از آن وجود دارد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
آیا وارد کردن چیزی به واژن باعث پارکی بکارت میشه؟چه شیء نازک چه ظخیم...و اینکه اگر چندبار تکرار شده باشه این عمل،به پرده آسیب وارد میکنه؟
من خودارضایی انجام میدم فقط با مالش اصلا چیزی وارد نکردم ولی چند بار چند قطره خون همون موقع یا فرداش دیدم یعنی پرده ام اسیب دیده؟
آیا ممکنه که پرده ی بکارت از طریق فشار آلت مرد از روی لباس به واژن زن باعث پاره ی بکارت شود
مهسا
سلام، من ١٩ سالم هست و ميخواستم بدونم اگر ورود انگشت داخل مهبلم باعث پارگي پرده ي بكارت ميشود. لطفا جواب اين سوال رو به من بدين. ممنون
پریسا
سلام من ۱۸ سالمه میخوام ازدواج کنم وقتی ۱۲ سالم بود به مدت ۳ ماه خود ارضایی میکرد. م سوال من اینه که اایا پرده بکارتم اسیب دیده لطفا جواب و ایمیل کنید برای من
shakiba
با عرض سلام و خسته نباشيد !
من دختري هستم ١٨ ساله كه هشت سال هست خودارضايي دارم والآن در حال ترك هستم ولي خودارضايي من سطحي بود و وقتي ١٧ سالم بود من يك بار اين كار و كردم و بعد از مدتي به خواب رفتم و تاكيد بكنم سطحي بود و بعد از اون من فقط يك الي دو قطره خون مشاهده كردم و به نظر شما اين قطرات خون ناشي از صدمه به بكارتم است يعني بكارتم صدمه ديده ، اگر جواب رو زودتر لطف كنيد و بگيد خيلي ارادتمند شما ميشوم .
با تشكر Shakiba
برای اینکه مطمئن شوید به بکارت سیب وارد شده باید حتما توسط یک متخصص زنان معاینه شوید
مهلا
سلام ببخشید من یه سوال داشتم
من بچگی یعنی تقریبا12 سالگی خود ارضایی میکردم در حالی که حتی نمی دونستم این کار چیه حتی اسمشو یکی دوبارم محض کنجکاوی با انگشت این کارو کردم ولی فقط کجنکاوی بود
الان میترسم برای ازدواج مشکلی برام پیش بیاد لطفا جواب رو برای من ایمیل کنید
Parisa
سلام..خسته نباشید.
میخواستم بدونم پرده براثر خودارضایی از بین میرود؟!بدون هیچ دخولی..
بعدم اینکه اگه فقط به دهانه فشار وارد شود و دخولی انجام نگیرد باعث پارگی میشود،!
تروخدا زودتر جواب بدین..ممنون
محسن
نه خانم تا زمانی که چیزی را وارد مهبل نکرده باشی که به پرده اسیب برسونده مالش مهبل مشکلی ایجاد نمی کنه
هانیه
سلام, اگر پرده ترمیم بشه و بعد به پزشک قانونی مراجعه بشه میفهمن پرده ترمیم شده ؟و گواهی نمیدن؟
ناشناسم
سلام من چن روز پیش پریودم تموم شده بعد امروز رفتم دستشویی دخودمو شستم دوساعت بعد خون رو لباس زیرم دیدم یعنی پرده ام اسیب دیده توروخدا جواب بدین دارم از ترس میمیرم
Marwa
سلام
يه سوال داشتم من از پشت نزديكى داشتم آيا به بكارتم آسيب رسيده؟؟؟
لطفاً جواب بدين
سمیرا
سلام و خسته نباشید
خواهش میکنم جواب بدید ... درصورتی ک خودارضایی خیلی ادامه پیدا کنه حتی به چندین سال متعدد برسه ولی هیچ وقت دخول یا جسمی وارد واژن نشده باشه و فقط از طریق مالش صورت بگیره ایا امکان پارگی پرده وجود دارد؟؟؟ هیچوقت خونی.خارج نشده
مریم
من با مالش خود ارضایی میکنم یعنی پردم از بین رفته ؟
سیما
نه تاوقتی ک چیزی وارد نشه ب پرده اسیب نمیرسه
سلام.چند باری انگشت وسطم تا اخر وارد واژنم شد.درد کمی داشت ولی هیچ خونی نیومد.
آیا من پردمو از دست دادم و دیگه باکره نیستم؟
خواهش میکنم کمکم کنید دارم میمیرم از ترس.
شریف
چگونه در شب اول بدانیم پرده سالم است یا نه
دختر
سلام من هیچ چیزی داخل مجرای ادار خودم نکردم و هیچ رابطه نزدیکی هم با کسی نداشتم ولی ادرارم جوری هست احساس مسکنم مجرای ادرارم خیلی بازه به طوری که حتی فکر میکمم از واژنمم ادرارم میاد و بعضی وقتا هم از هر دو سمیاد. آیا پرده بکارت من پاره شده لطفا راهنمایی کنید و این موضوع از یکبار که دل پیچه شدید داشتم و زیاد به خودم فشار آوردم اتقاق افتاد و من دختر 22ساله هستم لطفا راهنماییم کنید؟؟
با سلام.
امکان پاره شدن بکارت با این موردی که گفتین وجود ندارد. اما اگر خیلی حساس هستید به پزشک زنان مراجعه کنید تا با یک معاینه خیالتان راحت شود.
من قبلا بدون اینکه بدونم و پیشنهاد یکی از دوستام خودارضایی کردم با اینکه 12 سالم بود ..هیچوقت خونریزی کم و اینکه ادامه نداشته باشه رو نداشتم ولی خو بعد از اینکه چندبار اینکارو کردم و تجربه کردم بازم انجامش دادم و بعد که فهمیدم چه کار اشتباهیه ترکش کردم اما میشه لطفا بهم بگین احتمال آسیب دیدگی پردم وجود داره؟؟!خواهش میکنم جواب رو به ایمیلم بفرستین خواهش
افسانه
سلام من یه سوال داشتم.خوندم اما سوالم حل نشد.اگرحین خود ارضایی از داخل نباشه وفقط حس ازبیرون باشه بازم امکان اسیب و پارگی هست؟
zeynab
باسلام وخسته نباشید خدمت شما
گاهی پیش میاد که خود ارضایی میکنم
ایا این کار من باعث میشه پرده بکارتم عقب تر بره و تو ازدواج به مشکل بخورم؟
ازسالم بودن بکارتم اطمینان دارم
اگر لطف کنید جواب رو به ایمیلم بفرستید ممنونتون میشم
سپاسگذار
omid_b
سلام خسته نباشید..ممنون از اطلاع رسانی و خدمت به هم نوع..
ببخشید ایا به کسایی که در اثر خودارضایی یکم از پرده بکارت حلقویشون پاره شده گواهی سلامت میدن؟
اگه امکانش هست به ایمیلم جواب بدین خیلی ضروریه...ممنوع و سپاس فراوان
من یکی دو بار خود ارضایی کردم ممکنه پردم آسیب دیده باشه!؟
چطور بدون مراجعه به دکتر بفهمم سالمه یا نه؟
ساناز
سلام و خستهذنباشید خدمت شما من یه مشکل بزرگی برام پیش اومده من ۸ ساله خودارضای سطی دارم فقط مالشی بخاطر کیست رحمم رفتم سونو ودکتر اتفاقی گفتم معاینه هم بکنه اما گفت پرده ات آسیب دیده الانم خواستگار دارم و میترسم نمیدونم چکار کنم میشه منو راهنمای کنید
wanted
باید بهش بگی نگی بعد اگه بفهمه خیلی بد میشه:-(
SAHAR
سلام من 18 سالمه 2 ساله که خودارضایی میکنم اما نه بافروکردن چیزی زیر اب حمام اب بافشار وارد میشد و حالت بدنمم تغیر کرده ممکنه که پردم اسیب دیده باشه خواهشا جواب بدید میتونم برم دکتر از سالم بودن پردم مطمعن بشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مهسا
فکرنکنم مشکلی پیش بیاد
رز
من خیلی وقته که خود ارضایی نمیکنم ممکنه که برای ازدواج بامشکل مواجه بشم
0.9762s, 42q