مصرف كشك باعث ضدعفوني شدن دستگاه هاضمه مي‌شود

۱۳۸۷/۰۶/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12064
مصرف كشك باعث ضدعفوني شدن دستگاه هاضمه مي‌شود
عليرضا ابوالفضلي در گفت‌وگو با ايسنا،‌ اظهار كرد: كشك يكي از فرآورده‌هاي فرعي شير است كه به روش سنتي از جوشاندن، تغليظ و يا خشك كردن دوغي كه پس از كره‌گيري باقي مي‌ماند و يا از ماست بدون چربي تهيه مي‌شود. ماده اوليه كشك عبارت است از شيرميش، بز، گاو و يا مخلوطي از آنها.

وي با بيان اينكه كشك با حجم كم خود، يك ماده غذايي معجزه آساست، افزود: اين ماده غذايي دربردارنده تمامي خواص شير بوده و حاوي كلسيم، چربي، نمك، پروتئين و بعضي از ويتامين‌هاي گروه ب مي‌باشد.

ابوالفضلي ميزان انرژي توليد شده با 100 گرم كشك حدود 105 تا 120 كيلو كالري ذكر كرد و ادامه داد: اين مقدار مي‌تواند به عنوان يكي از تامين كننده‌هاي انرژي مورد نياز بدن در رژيم غذايي روزانه گنجانده شود.

وي در خصوص خواص درماني كشك تصريح كرد: كشك يكي از فرآورده‌هايي است كه از قديم به طور سنتي و از روي تجربه جزء برنامه غذايي مردم ما بوده است و به علت داشتن اسيدهاي آلي، ضدعفوني كننده دستگاه هاضمه (معده، روده كوچك و روده بزرگ) مي‌باشد.

وي افزود: كشك به عنوان يك غذاي نفاخ و هم آورنده و سفت كننده روده محسوب مي‌شود؛ به همين علت براي هضم راحت آن از نعناي خشك استفاده مي‌شود. علاوه برآن، كلسيم بالا و فسفر موجود در كشك مي‌تواند در پيشگيري از پوكي استخوان موثر باشد. کشک براي کودکان کم وزن غذاي مناسبي محسوب مي‌شود. مصرف کشک براي بيماران داراي کلسترول بالا و همچنين فشار خون بالا توصيه نمي‌شود.

اين كارشناس تغذيه خاطرنشان ساخت: كشك به عنوان يك غذاي مقوي، گرسنگي را كاهش داده و حجم كمي از معده را اشغال مي‌كند. از كشك به عنوان يك افزودني به غذاهايي مانند آش رشته، آش جو، كشك بادمجان و حليم بادمجان يا به عنوان ماده اوليه در كله جوش استفاده مي‌شود. کشک خشک مي‌تواند به عنوان يک ميان وعده پرانرژي مصرف شود که افراد چاق بايد به اين نکته توجه کنند.

وي توصيه كرد: با توجه به اين كه كشك يكي از غني‌ترين منابع پروتئين حيواني است؛ بنابراين محيط مناسبي براي رشد و ازدياد ميكروارگانيزم‌هاي مختلف مي‌باشد كه اغلب سبب مسموميت‌هاي شديد و حتي مرگ مي‌شود.

اين كارشناس تغذيه مركز بهداشت شهرستان يزد در پايان براستفاده از كشك‌هاي بسته بندي ( پاستوريزه) شده كه داراي برچسب و مجوز بهداشتي مي‌باشند تاكيد و توصيه كرد: نگهداري كشك در يخچال و اجتناب از مصرف كشك مايع در هنگام مصرف ضروري است. مصرف كنندگان بايد اين ماده غذايي را بجوشانند تا ميكروارگانيزم‌هاي آن كاهش يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
16.3246s, 20q