چشم اسرار شخصیت افراد را فاش می کند

۱۳۸۵/۱۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1243
چشم اسرار شخصیت افراد را فاش می کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  بی بی سی، اين پژوهشگران توانسته اند طرح ها و شکل هايی در عنبیه چشم که نشان دهنده خوش قلبی، اعتماد، عصبی بودن يا بی اختيار بودن شخص است را شناسايی کنند.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه اوربروOrebro University، با تحقيق بر روی عنبیه چشم ۴۲۸ نفر به اين نتيجه گيری رسيده اند.

کارشناسان می گويند این مطالعات روانشناسی- بيولوژيکی نشان می دهد که دست کم برخی از جنبه های شخصيت فرد ژنتيکی است.

در اين بررسی از نزديک عکس هايی از عنبیه چشم شرکت کنندگان در اين تحقيقات برداشته شد و سپس از آنان خواسته شد که در ارتباط با خصوصيات فردی خود، پرسشنامه هايی را تکميل کنند.

پژوهشگران سپس فرورفتگی ها و خط ها و چين هايی را که در لبه خارجی عنبيه هنگام بازشدن و گشاد شدن مردمک چشم ايجادمی شود، مطالعه کردند و نتيجه گيری کردند که با توجه به شکل آنها می توان گفت که آيا شخص ملايم، خونگرم، عصبی يا بی اختيار است.

به گفته اين پژوهشگران ژنی که PAX6 خوانده می شود نيز می تواند در اين مورد نقش مهمی داشته باشد. اين ژن شکل گيری عنبيه را در جنين کنترل می کند.

تحقيقات قبلی نشان داده بود که تغيير شکل دادن اين ژن، موجب تضعيف مهارت های اجتماعی شخص می شود.

دکتر جورج فيلدمن استاد روانشناسی، می گويد اين يافته ها بسيار مهم است زيرا نشان می دهد برخی از جنبه های شخصيت فرد پايه ژنتيکی دارند و به همین جهت مشخص کردن آنها حايز اهميت است.

دکتر فيلدمن می گويد به اين ترتيب می توان گفت ضرب المثل قديمی که چشم دريچه روح است مبنای ژنتيکی دارد.

به عقيده دکتر فيلدمن بعيد نيست که در آينده سرويس های امنيتی از اين تکنيک برای تجزيه و تحليل خصوصيات روانی مردم استفاده کنند.

البته دکتر فيلدمن خاطرنشان می سازد که سرويس های امنيتی بايد در استفاده از اين تکنيک بسيار محتاط باشند چون نمی توان کسی را صرفا براساس مشخصات عنبيه اش دستگير کرد. 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.90316s, 19q