«ترومبوآمبولی» را جدی بگیرید

۱۳۹۳/۰۸/۰۵ - ۱۷:۲۱ - کد خبر: 125191

سلامت نیوز: رییس آزمایشگاه رفرنس انعقاد سازمان انتقال خون گفت: نامگذاری یک روز به نام «لخته خون» شاید باعث تعجب بسیاری شود اما واقعیت این است که همین لخته کوچک، بسیاری را به کام مرگ می کشاند به همین منظور باید لخته خون (ترومبوآمبولی) را جدی بگیرید.

به گزارش سلامت نیوز از سازمان انتقال خون، «مینو احمدی نژاد» افزود: بسیاری آمبولی را جدی نمی گیرند و حتی برخی پزشکان از تشخیص آن عاجز هستند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل 21 مهر ماه روز جهانی ترومبوز نامگذاری شده و یکی از مهمترین پیام های نامگذاری این روز از سوی انجمن بین المللی ترومبوزوهموستاز این است که این آگاهی به جامعه داده شود تا بدانند لخته های خونی به طور کلی عامل کشنده ترین بیماری های قلبی وعروقی در دنیا است.

احمدی نژاد ادامه داد: سکته های قلبی و مغزی دو بیماری ای هستند که عموم مردم با آن تا حد زیادی آشنایی دارند اما مقوله «ترومبوآمبولی های وریدی» (وی تی ای) - VTE - است که از آن به عنوان سومین عامل کشنده بیماری های قلبی - عروقی در دنیا نام می برند. این عامل در دسته عواملی قرار می گیرد که عموم مردم با آن آشنایی ندارند و بسیاری از پزشکان نیز آن را به موقع تشخیص نداده و همین آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری را بالا می برد.

احمدی نژاد با بیان اینکه هر فردی و در هر سنی امکان دارد که دچار این عارضه شود، اظهار داشت: ترومبوز به معنی ایجاد لخته خون در رگ های خونی است. حال امکان دارد این لخته خون در عروق شریانی (اکسیژن رسان) ایجاد شود که عموما عامل سکته های قلبی - مغزی است اما اگر در وریدها لخته خون ایجاد شود می تواند ترومبوآمبولی وریدی را به وجود بیاورد که همان بیماری خطرناک سوم است که عده زیادی نسبت به آن آگاهی ندارند.** به ازای هر چهار نفر مبتلا به آمبولی در ریه یک نفر فوت می کند

وی اضافه کرد: «دی وی تی» - DVT - که به معنی ایجاد لخته خون در وریدهای عمقی به خصوص ساق پا است و «پی ای» - PE - که به معنی آمبولی در ریه بوده و از هر چهار نفری که به این بیماری مبتلا می شوند، یک نفر فوت می کند.***عوامل خطر در لخته خون

احمدی نژاد به سه عامل خطر در لخته خون اشاره کرد و گفت: بستری در بیمارستان، جراحی و عدم تحرک به عنوان سه عامل مهم در راستای خطر ایجاد لخته خون به شمار می رود.

وی تصریح کرد: هر فردی که یک دوره بستری را در بیمارستان بگذراند، مستعد لخته خون است، آمار ارائه شده نشان می دهد که دو سوم افرادی که لخته خون در ساق پایشان ایجاد شده است یک دوره بستری را در بیمارستان گذرانده اند.

رییس آزمایشگاه رفرانس انعقاد سازمان انتقال خون گفت: هر فردی که تحت عمل جراحی بخصوص جراحی زانو، مفصل ران یا عمل جراحی برای سرطان قرار می گیرد، در معرض ابتلا به ترومبوآمبولی قرار دارد.

وی ادامه داد: افرادی که به صورت طولانی مدت حرکت ندارند. افرادی که فلج بوده یا افردی که به صورت طولانی مدت پرواز دارند و این مدت زمان بیش از 6 ساعت است، امکان دارد که دچار ترومبوآمبولی شوند.

وی سایر عوامل خطر را شامل مصرف داروهای هورمونی از جمله قرص های ضدبارداری، افزایش سن، سابقه وجود ترومبوآمبولی در خانواده و چاقی بیان کرد و گفت: خانم ها در دوران بارداری تا شش هفته پس از تولد نوزادشان نیز مستعد این بیماری هستند.** آمار مرگ ومیر 25 درصدی در افراد مبتلا به آمبولی

وی با اشاره به آمار مرگ و میر 25 درصدی در افراد مبتلا به آمبولی افزود: 4 هزار پزشک در 98 کشور جهان که ایران هم یکی ازآن کشورهاست تمام توان خود را بر این مساله متمرکز کرده اند تا میزان مرگ و میر در اثر ترمبوز کاهش یابد.

احمدی نژاد افزود: سالیانه 100 تا 300 هزار نفر در آمریکا و حدود 500 هزار نفر در اروپا در اثر حوادث ترومبوآمبولی وریدی فوت می کنند.

وی تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت این آرمان را مدنظر قرار داده است که تا سال 2025 باید 25 درصد از میزان مرگ و میر های ناشی از بیماری های غیرعفونی کاسته شود. هدف ما معرفی ترومبوز است و همه باید خود را در معرض خطر بدانند و فکر نکنند که از این مساله مستثنی هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.72625s, 19q