ورود فرآورده‌هاي شيري از چين از امروز ممنوع شد

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12606
 ورود فرآورده‌هاي شيري از چين از امروز ممنوع شد
رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: هيچ نوع واردات مستقيم شير خشك نوزادان يا شير خشك صنعتي چيني به ايران نداريم و از اين نظر هيچ نگراني وجود ندارد اما برخي محصولاتي كه فرآورده‌هاي حاصل از شير خشك است مانند شكلات يا قهوه‌هاي فوري ممكن است از چين به ايران وارد شود كه طي ابلاغيه‌اي از امروز ورود اين فرآورده‌ها به كشور ممنوع شد.
معاون وزير بهداشت گفت: مشكلي كه در كشور چين ايجاد شده است ناشي از تقلب در استفاده از شيرخام در اين كشور است به اين ترتيب كه شير خام توليدي را با آب رقيق كرده‌اند اما براي اينكه از آزمايشات رد شود و ميزان پروتئين آن كافي باشد به آن افزودني غير مجاز ملامين زده شده است. همين امر عامل آلودگي و بروز بيماري ناشي از مصرف شير خشك حاصل از آن در اين كشور شده است.
وي ادامه داد: مصرف اندك اين نوع شيرها خطرناك نيست اما مصرف مداوم آن موجب بروز بيماري‌هاي كليوي در مصرف‌كنندگان به خصوص در نوزادان مي‌شود و بر اساس آخرين اطلاعات موجود حدود 60 هزار نفر كه بيشتر آنها نوزاد بوده‌اند در كشور چين بر اثر مصرف شير خشك و محصولات ديگر حاوي شير خشك بيمار شده‌اند، البته تعداد فوتي‌هاي ناشي از مصرف اين شيرها در اين كشور بسيار محدود و انگشت شمار بوده است.
ديناروند گفت: فعلاً هيچ نوع شير خشك نوزادي و صنعتي چيني در كشور نداريم. ورود محصولات و فرآورده‌هاي شيري چيني هم كه ممكن است آلوده به اين نوع شير خشك‌ها باشند نيز از امروز ممنوع مي‌شود و همه مجوزهاي واردات مواد غذايي از چين از امروز بازنگري مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.22175s, 18q