احیا دائمی زاینده‌رود تا زمان فعالیت کارخانه فولاد ممکن نیست

۱۳۹۳/۰۸/۱۷ - ۱۵:۰۴ - کد خبر: 126540

سلامت نیوز: مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی با بیان اینکه احیا رودخانه زاینده رود موقتی است، گفت: تا زمان فعالیت کارخانه فولاد در این استان احیا دائمی زاینده رود قابل تصور نیست.

«اسماعیل کهرم» در گفت‌و‌گو با ایلنا در مورد احیای رودخانه زاینده‌رود گفت: احیا زاینده رود موقتی است و تنها در فصول پرباران سال این اتفاق صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در زمانی که بارش باران زیاد است دریچه‌های سد را به صورت موقت باز می‌کنند تا زاینده‌رود پر آب شود و سپس حدود دو ماه بعد این دریچه‌ها بسته شده و زاینده‌رود دوباره خشک می‌شود.

این فعال حوزه محیط زیست با بیان اینکه این اقدام، حل مشکل زاینده‌رود نیست، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل نبود مدیریت یکپارچه، مشکلات بسیاری برای زاینده‌رود ایجاد شده در حالی که مدیریت این رودخانه از تونل کوهرنگ تا تالاب گاوخونی باید یکپارچه باشد.

کهرم افزود: همچنین اگر بخواهیم زاینده‌رود را به صورت دائم احیا کنیم باید بسیاری از اتفاقاتی که در گذشته روی داده را تغییر دهیم؛ برای نمونه در اطراف این رودخانه اکنون برنج کشت می‌شود که نیاز به آب فراوان دارد در حالی‌ که معمولا محل مناسب برای کشت برنج استان‌های شمالی کشور است، نه استان اصفهان که منطقه‌ای کم آب محسوب می‌شود.

وی با اشاره به وجود کارخانه فولاد در این منطقه گفت: کارخانه فولاد در ابتدا پروژه‌ای کوچک بود اما اکنون به کارخانه بزرگی تبدیل شده که هر ساله به مقدار عظیمی آب نیاز دارد. من نمی‌دانم به چه علت این کارخانه در استان‌هایی مانند بوشهر و خوزستان احداث نشده اما به هر حال تا زمان فعالیت این کارخانه احیای دائمی زاینده‌رود قبلتصور نمی‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.98906s, 18q