اين بار سيل دو كشته و ٢٠٠ مجروح داشت

كمتر از يك ماه پيش هزار نفر از ساكنان شهرهاي شمالي از سيل آسيب ديدند

۱۳۹۳/۰۹/۰۵ - ۱۷:۰۵ - کد خبر: 128897

سلامت نیوز: به دنبال جاري شدن سيل در شهرهاي شمالي كشور دو نفر كشته و بيش از ٢٠٠ نفر مجروح شده اند كه حال برخي از آنان وخيم گزارش شده است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد در ادامه نوشت: كمتر از يك ماه از جاري شدن سيل و آسيب ديدگي بيش از هزار نفر از ساكنان شهرهاي شمالي كشور در آبان ماه امسال مي گذرد كه بار ديگر و به دنبال بارش شديد باران در سه روز گذشته خسارت هاي دوباره يي بر مردم وارد شده و گسيل نيروهاي امدادي به مناطق سيل زده را به دنبال داشته است.
به گفته مقامات رسمي، اكنون نيز جاري شدن سيل و رانش زمين در شهرهاي آستارا و رامسر دو كشته بر جاي گذاشته است. به دنبال وقوع اين سانحه ٢٠٠ نفر مجروح و بيش از ١٧٠ واحد مسكوني نيز دچار آبگرفتگي شده است. هشت نفر از مجروحان به مراكز درماني منتقل شده اند كه حال چهار نفر از آنها وخيم گزارش شده است.
سيروس شفقي، فرماندار آستارا در جديدترين اظهارنظرها درباره ميزان تلفات اين سيل از جان باختن يكي از شهروندان اين شهر به دليل سقوط از روي پل و افتادن در رودخانه چلوند آستارا خبر داده است. گفته مي شود پيكر بي جان اين مرد در فاصله سه كيلومتري از محل حادثه كشف شده است. بارندگي هاي شديد طغيان رودخانه هاي شهر هاي شمالي كشور را نيز به دنبال داشته است. همزمان سازمان هواشناسي با صدور اطلاعيه هاي متعدد از ساكنان حاشيه رودخانه ها خواسته تا از خانه هاي خود خارج نشوند.
اما اين پايان تلفات جاني سيل اخير نيست. به گفته ولي پور، مديرعامل هلال احمر استان مازندران بر اثر بارندگي هاي شديد، بيشتر روستاهاي غرب اين استان دچار سيل زدگي شده اند. اين در حالي است كه دوشنبه و بر اثر جاري شدن سيل يك نفر در رامسر به دليل سقوط به داخل كانال آب جان خود را از دست داد.
گفته مي شود آبگرفتگي در شهرهاي رامسر و تنكابن در غرب مازندران بيشتر از ساير شهرهاي اين استان بوده و بيش از ٤٠ خانوار را دچار آسيب كرده است و ٧٣ نيروي امدادي و عملياتي در قالب ١٦ تيم مشغول انجام عمليات امدادرساني به حادثه ديدگان هستند .
از سوي ديگر، بارندگي هاي شديد، رانش زمين در برخي روستاهاي مازندران را نيز به دنبال داشته است. حادثه يي كه به گفته رستم زرودي، مديركل مديريت بحران مازندران تخريب ٢٠ تا ١٠٠ درصدي شش دستگاه پل در اين مناطق را به همراه آورده است.
به گفته زرودي، كار امدادرساني و برآورد خسارات ناشي از حادثه در منطقه در حال انجام است و ماشين آلات آب منطقه يي و راه و شهرسازي براي پاكسازي معابر و خيابان ها در منطقه مستقر شده است. همزمان سازمان هواشناسي از ادامه دار بودن سامانه بارشي تا روز پنجشنبه در نوار شمالي كشور خبر داده است.
اين سيل، تنها تجربه تلخ ساكنان شمال كشور نيست. در نيمه هاي آبان ماه امسال سيل ويرانگر ديگري شهرهاي شمالي كشور را درنورديد كه با وجود نداشتن خسارت جاني، باعث سيل زدگي بيش از هزار نفر و تخريب جدي ١١٠ واحد مسكوني شد.
اين در حالي است كه كشورهاي مختلف دنيا سالانه با سوانح طبيعي متعددي روبه رو مي شوند اما سهم ايران از خسارات ناشي از اين سوانح به مراتب بالاتر از ساير كشورهاي دنياست. به گفته مهدي زارع، عضو هيات مخاطره شناسي ايران «بر اساس آمار تلفات انساني در سال هاي ٢٠٠١ تا ٢٠١١، ايران يكي از ۱٠ كشور آسيب پذير در جهان در مقابل سوانح طبيعي به شمار مي آيد به شكلي كه هر ساله متحمل خسارات مالي، جاني و زيست محيطي فراواني مي شود» آماري كه مهر تاييد بر لزوم بررسي وضعيت انواع سوانح، دلايل وقوع و راهكارهاي مقابله براي كاهش خسارات جاني و مالي در برابر آنها مي زند.
با اينكه همواره از بالارفتن دماي كره زمين به عنوان يكي از دلايل اصلي وقوع سوانح طبيعي مانند سيل نام برده مي شود اما مهدي زارع معتقد است كه «وقوع پديده يي مانند سيل در ايران بيش از هر چيز ديگري به نابودي جنگل ها و احداث غيراصولي بناها و شهر سازي در حريم رودخانه ها و شهرها و تجاوز به حريم منابع طبيعي در حاشيه شهرها ارتباط دارد و بر جاي ماندن خسارات جاني و مالي مانند آنچه در كمتر از يك ماه گذشته در استان هاي مازندران و گلستان ثبت شده بيش از هر چيز ديگري با توسعه ناپايدار و ساخت و ساز غير اصولي در چنين مناطقي گره خورده است».
مواردي كه همگي ميزان آمادگي مردم و نهادهاي مختلف در مناطق حادثه خيز ايران در مقابل سوانحي همچون سيل را زير سوال مي برد.
اين كارشناس سوانح طبيعي ميزان آسيب پذيري ايران در برابر سوانح طبيعي را بالامي داند و مي گويد: «با توجه به راهبردهاي بلندمدت دولت كه به تصويب مجلس رسيده برنامه يي از سال ‪ ٨٣ براي گسترش سرمايه گذاري ها در بخش آب در دست اجراست كه ايجاد شوراي آب نمونه يي از اين تلاش هاست. با اين حال نبايد از راهكار افزايش تاب آوري و كاهش آسيب پذيري غافل شد». به گفته زارع، در اين ارتباط ضروري است تا نقشه ريسك سوانح طبيعي در ايران بر اساس معيارهاي توسعه برنامه هاي آموزشي تحصيلات تكميلي و تخصصي و بازآموزي براي كاركنان مراكز مديريت بحران، توسعه موسسات از طريق ايجاد سازمان هاي پيشگيري و مديريت بحران و تلاش براي توسعه سامانه هاي هشدار و حمايت از سازمان هاي مردم نهاد در جهت مشاركت سازمان هاي بخش خصوصي، مردم نهاد و خيريه مورد توجه قرار گيرد.
مهدي زارع با طرح سوالاتي چون نقش سازمان مديريت بحران و كارگروه هاي ١٤گانه مديريت بحران در هر استان در هدايت و مديريت ريسك سوانح طبيع در ايران و سنجش مخاطرات و ريسك هاي چندگانه در برنامه هاي كاهش ريسك در كشور، لزوم رسيدگي و افزايش آمادگي بيش از پيش نهادهاي دولتي براي جلوگيري از سوانح طبيعي را تاكيد مي كند: تاكيدي كه عبور بي اعتنا از كنار آنها، تلفات بيشتر در وقوع حوادث ناگواري مانند سيل اخير در شهرهاي شمالي را در پيش دارد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شهروند آستارایی
بنام خدا
این جانبشهروندآستارایی هستم که در خیابان سیل زده شهید رستمیان زندگی میکنم.اهالی خیابان شهید رستمیان حدود 500نفر هستند که بیشتر این آقایان به فرمانداری بار کمک مراجعه کردیم و آقای فرماندار محترم جناب شفقی و فرمانداران قبلی هم با روی باز از ما استقبال کردند وهر دفعه عکس بردار و فیلم بردار میفرستند وقول میدهند.ولی تاکنون هیچ کمکی به هیچ کس نداده اند .بنده 30 سال است که هر سال درخواست را نوشته ام.فقط از نطر عکس گرفتن وفیلمبرداری قوی هستند .متشکرم از اهالی آستارا و ساکنان شهید رستمیان
0.47061s, 19q