واکسن سرطان پستان ساخته شد

۱۳۹۳/۰۹/۱۰ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 129581

سلامت نیوز: محققان مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس آمریکا موفق به ساخت واکسن سرطان پستان شده اند که مراحل اولیه آن کاملا موفقیت آمیز بوده است.


به گزارش ایرنا از هلث، این واکسن برای بیماران مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک ساخته شده است. سرطان پستان متاستاتیک، به مرحله چهارم سرطان پستان گفته می شود که در آن، بیماری به اندام های دیگر نیز سرایت کرده است.

واکسن ساخته شده پروتئین mammaglobin-A بافت پستان و سلول های سفید خون را تحریک می کند تا به سلول های تومور حمله کنند و مانع از پیشرفت بیماری شوند. این پروتئین عامل 80 درصد از انواع سرطان پستان است.

این واکسن در 14 بیمار داوطلب آزمایش شده است و نتایج کاملا رضایتبخش اعلام شده است. واکسن عوارض جانبی خاصی ندارد و درمان به وسیله آن نسبت به شیمی درمانی، غیرتهاجمی تر است.

سرطان پستان شایع ترین بیماری در زنان است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، 12 درصد زنان به این عارضه مبتلا می شوند. در این گزارش آمده است که از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، حدود 232 هزار نفر در آمریکا به سرطان پستان مبتلا شده اند که 40 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

سابقه خانوادگی، قرارگرفتن در معرض اشعه ، داشتن سطح بالای استروژن، شیوه نادرست زندگی، مصرف سیگار و الکل و استرس مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند.

سرطان پستان در زنانی که در شهر زندگی می کنند، نسبت به زنان روستایی بسیار شایع تر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Clinical Cancer Research منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16598s, 19q