بازدید نمایندگان ویژه ابتکار از تاسیسات عسلویه/ از اقدامات ضد محیط زیستی جلوگیری می کنیم

۱۳۹۳/۱۰/۰۱ - ۱۸:۴۲ - کد خبر: 132111

سلامت نیوز:معاون آموزش و پژوهش، معاون محیط زیست انسانی و مدیرکل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، همچنین مدیران کل محیط زیست استان بوشهر و هرمزگان به نمایندگی از رییس سازمان به همراه جمعی از مدیران استانی روز جمعه 28 آذر ماه از تاسیسات عسلویه بازدید کردند و پس از شنیدن سخنان گروههای مختلف مردم بر ضرورت مقابله با اقدامات یا صنایع ضد محیط زیست و سلامت مردم تاکید کردند.


به گزارش سلامت نیوز در این سفر، معاونین و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و فرماندار شهرستان پارسیان از تاسیسات عسلویه، پارک ملی نایبند، همچنین کتابخانه کوچک روستای میلکی که کتابهای زیست محیطی را جمع آوری کرده اند بازدید کردند.
حسین دلشب مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در خصوص بازدید مدیران ارشد سازمان از منطقه پارسیان و تاسیسات عسلویه گفت: در این بازدید که با استقبال مردم شهرستان و مدیران و مسئولان استانی روبرو شد ، معاونین سازمان حفاظت محیط زیست با صبوری پاسخگوی نگرانی مردم چه در موضوع تاسیسات عسلویه و آلودگی ها ناشی از آن و چه در خصوص پارک ملی دریایی نایبند بودند.
دلشب در مورد گزارش ارائه شده از پارک ملی دریایی نایبند نیز گفت: احیا پارک ملی نایبند در دستور کار اداره کل محیط زیست بوشهر قرار گرفته و با حصارکشی مرز و محدوده این منطقه مشخص شده و در حال حاضر در حال احداث برجک دیدبانی هستیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه های در دست اقدام اداره کل محیط زیست بوشهر مطالعه رهاسازی جبیر در منطقه است چرا که در حال حاضر جبیر ها در اسارت نگهداری می شوند تا بتوانیم زیر ساخت های رها سازی را آماده کنیم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جمع مردم منطقه از نقش و اهمیت سازمان های مردم نهاد در رابطه با حفاظت از محیط زیست سخن گفت و سیاست های این سازمان برای حفاظت از محیط زیست در قبال صنایع آلاینده و احداث صنایع جدید را تشریح کرد.

هیچ اقدام ضد محیطی زیستی انجام نخواهد شد

متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان هم با اشاره به موضوع ایجاد منطقه ویژه انرژی و مباحث مربوط به استقرار صنایع در منطقه عسلویه که تنها 20 کیلومتر با شهرستان پارسیان فاصله دارد گفت: ارگان های ذیربط وظیفه دارند به نگرانی مردم پاسخ دهند در همین راستا به دستور رییس سازمان حفاظت محیط زیست من به همراه معاونت آموزش و پژوهش و مدیرکل آموزش و مشارکت های مردمی در جهت شفاف سازی و رفع ابهامات به سوالات مردم در این شهرستان حضور یافتیم که با استقبال بسیار خوبی از سمن ها، مسئولین و مردم این شهر روبرو شدیم.
وی ادامه داد: مردم در خصوص پارک ملی دریایی نایبند و شیوه حفاظت از این گنجینه ارزشمند سوالاتی را مطرح کردند هم چنین مبحث حمایت سازمان حفاظت محیط زیست از جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد از دیگر مباحث مطرح شده از سمت مردم بود.
متصدی بیان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال حفظ حقوق مردم و طبیعت است و برای اینکار از ابزار های مختلفی همچون ارزیابی زیستی استفاده می کند که در خصوص پروژه صنعت انرزی بر در آن منطقه بخشی از این پروژه داری ارزیابی زیستی است و بخش دیگر نیز در حال بررسی می باشد تا بتوانیم بیشترین منفعت را به محیط زیست و جوامع محلی برسانیم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: توسعه پایدار باعث رشد اقتصادی و اجتماعی می شود که این تکته ایست که باید در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها مد نظر قرار بگیرد و نکته مورد تاکید سازمان حفاظت محیط زیست بر پشتیبانی مردم در امر توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست است.
وی افزود: تلاش سازمان حفاظت محیط زیست توسعه صنایع پاک و کم آلاینده است که نهایتا موجب رضایت بیشتر مردم می گردد. خوشبختانه میزان اطمینان و اعتماد جوامع محلی و مردم منطقه به سازمان حفاظت محیط زیست و تصمیمات اتخاذ شده در این سازمان نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است که این موضوع به همراه مشارکت عمومی آنها در کنترل و نظارت و پایش برای سازمان حفاظت محیط زیست بازوی کمکی و ارزشمند است.
متصدی به مردم منطقه اطمینان داد اجازه نخواهیم داد هیچ اقدام و یا صنعت ضد محیط زیستی مخل سلامت مردم انجام شود.

مجید وفادار مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز در جریان این بازدید، به سوالات حاضرین درباره خطوط انتقال نیرو، مسایل زیست محیطی منطقه و واحد های صنعتی منطقه پاسخ داد .

محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جریان این بازدید به نقش و اهمیت سمن ها و سازمان های مردم نهاد اشاره کرده و از آنان درخواست کرد که مثل همیشه بازوی کمک دهنده به سازمان حفاظت محیط زیست باشند.

نصوری رییس دانشگاه آزاد اسلامی و رییس بیمارستان پارسیان عسلویه نیز در این باره گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مرکز استان از معاونین سازمان حفاظت محیط زیست برای بازدید از شهرستان پارسیان دعوت کرد که خوشبختانه با حضور خانم دکتر مظاهری، آقای دکتر متصدی و مهندس درویش به سوالات مطرح شده توسط سازمان های مردم نهاد و اهالی شهرستان و مسئولین منطقه پاسخ داده شد.

وی ادامه داد: مرکز شهرستان پارسیان با تاسیسات عسلویه 20 کیلومتر فاصله دارد و مسائل زیست محیطی عسلویه و آلایندگی آن در قسمت های دریایی، هوا و آب های زیرزمینی که مستقیما روی انسان ها و محیط تاثیر میگذارد از نگرانی ها مردم منطقه بحساب می رفتم که خوشبختانه با پاسخگویی که توسط مدیران سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته باعث ایجاد آرامش خاطر در مردم منطقه شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15335s, 18q