4 روش حفظ باروری

۱۳۹۳/۱۰/۰۳ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 132289

سلامت نیوز: رئیس مرکز درمان ناباروری ابن سینا با بیان 4 روش حفظ باروری، گفت: نارسایی زودرس تخمدان، برخی بیماری‌های خودایمن و ژنتیکی، وازکتومی، ازدواج در سنین بالا و بیماری‌های بدخیم عواملی هستند که باروری را مختل می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم‌زیستی جهاد دانشگاهی ابن‌سینا، محمدمهدی آخوندی، با اشاره به برخی از شرایطی که فرآیند تولیدمثل را متأثر یا مختل می‌سازد، گفت: نارسایی زودرس تخمدان، برخی بیماری‌های خودایمن و ژنتیکی، برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری مانند وازکتومی و همچنین ازدواج در سنین بالا از جمله این شرایط هستند.

رئیس مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، بیماری‌های بدخیم را دیگر عوامل مهم تهدید کننده قدرت باروری دانست و افزود: روش‌های درمانی این بیماری‌ها به ویژه پرتو درمانی و شیمی درمانی، با تخریب بافت‌های تولیدمثل بر قدرت باروری بیماران مبتلا به سرطان اثر می گذارد.

آخوندی تأکید کرد: اغلب بیماران پس از طی دوره‌های درمان و بهبودی، ناچار به تحمل این عارضه در تمام عمر خود هستند و این مسأله، به ویژه در مورد کودکان مبتلا به سرطان، اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند.

این متخصص جنین شناسی، با بیان اینکه در سال‌های اخیر، همگام با پیشرفت‌های درخشان در زمینه فناوری‌های نوین تولیدمثل، دانش پزشکی در زمینه درمان بدخیمی‌ها نیز گام‌های بزرگی برداشته است، گفت: امروزه امکان درمان انواع سرطان و بدخیمی‌ها، افزایشی چشمگیر یافته است که با توجه به پیشرفت‌های مذکور در حوزه درمان انواع سرطان، نگاه متخصصان و پژوهشگران حوزه باروری و علوم مرتبط به آن موضوع معطوف گردید و سبب شد تا با پیش رو نهادن روش‌هایی برای حفظ باروری مبتلایان به انواع سرطان‌ها، بدخیمی‌ها و سایر شرایط مؤثر بر قدرت باروری، به ارتقاء کیفیت زندگی، پس از درمان کمک کنند.

وی استفاده از تکنیک جدید انجماد بافت تخمدان را از جمله روش‌های حفظ باروری زنان عنوان کرد و افزود: این تکنیک در زنان مبتلا به سرطان قبل از شروع درمان هایی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی، بیماری‌های خودایمنی، در زنانی با سابقه فامیلی یائسگی زودرس، تمایل به بارداری در سنین بیش از 35 سال و در زنان مجرد جهت حفظ باروری در سنین بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آخوندی همچنین انجماد و نگهداری اسپرم در طولانی مدت را از دیگر راه‌های حفظ باروری در مردان دانست و عنوان کرد: در زوج های نابارور، قبل از اعمال جراحی دستگاه تناسلی مردان، قبل از درمان بیماری‌های بدخیم و قبل از استفاده از شیمی درمانی در مردانی که در تماس با سموم و مواد مضر و آلودگی‌های شغلی و محیطی هستند، جهت حفظ قدرت بالقوه باروری در مردانی که با افزایش سن با کاهش قدرت باروری مواجه می شوند می‌توان از روش انجماد و نگهداری اسپرم بهره برد.

رئیس مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با بر شمردن روش‌های حفظ باروری به صورت کلی در چهار گروه بانک اسپرم، بانک تخمک، انجماد بافت تخمدان و انجماد بافت بیضه تأکید کرد: با بکارگیری این روش‌ها، افراد می‌توانند با استفاده از گامت‌ها یا بافت‌های منجمد و ذخیره شده خود، شانس باروری در آینده را برای خود حفظ نمایند.

گفتنی است جهت آشنایی زوجین با روش‌های حفظ باروری و بررسی چگونگی استفاده از این روش ها، برنامه ای با عنوان پایان ناباروری با همکاری مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، شنبه 6 دی سال جاری، ساعت 19 از شبکه چهار پخش می‌شود.

افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروری، حفظ باروری و بررسی مشکلات پیش روی درمان ناباروری در کشور اعم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی درمان و باورهای نادرست در درمان ناباروری از مهم‌ترین اهداف این مرکز است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16148s, 19q