با تغذيه به جنگ سرطان برويد

۱۳۹۳/۱۰/۰۴ - ۰۷:۵۰ - کد خبر: 132380
با تغذيه به جنگ سرطان برويد

سلامت نیوز: هيچ غذايي به تنهايي نمي‌تواند جلوي سرطان را بگيرد، اما ترکيب صحيحي از غذاها مي‌تواند تغييري واضح در اين زمينه به وجود آورد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، در هر وعده غذايي، بايد به اين ترتيب تعادل بشقاب غذايتان را حفظ کنيد؛ دو سوم از محتويات بشقاب خود را به سبزيجات و يک سوم باقيمانده را به پروتئين حيواني اختصاص دهيد. طبق گزارش‌هايي که انجمن آمريکايي تحقيق‌هاي سرطان منتشر کرده است؛ «بشقاب جديد»، يکي از مهم‌ترين ابزارهاي مبارزه با سرطان به حساب مي‌آيد. بهترين و بدترين انتخاب‌هاي غذايي شما در زمينه سرطان در زير نوشته شده است.

جنگ رنگ‌ها

ميوه‌ها و سبزيجات، مقوي‌ترين موادغذايي در مقابله با سرطان هستند و هر اندازه که رنگارنگ‌تر باشند، مواد مقوي بيشتري دارند. علاوه بر اينها، ميوه‌ها و سبزيجات مي‌توانند با پايين آوردن وزن شما، احتمال سرطان براثر اضافه وزن را نيز کاهش دهند. مشخص است که چاق شدن احتمال ابتلا به سرطان‌هاي چندگانه، مثل سرطان روده بزرگ، مري و کليه را افزايش مي‌دهد. پس بهتر است انواع متفاوت سبزيجات را ميل کنيد، مخصوصا سبزيجاتي که به رنگ سبز تيره، قرمز يا نارنجي هستند.

گوجه‌فرنگي‌هاي ضدسرطان

مشخص نيست که اين به علت وجود ليکوپن، رنگ‌دانه‌اي که باعث ايجاد قرمزي در گوجه‌فرنگي مي‌شود، است يا نه اما برخي تحقيق‌ها به وضوح نشان داده‌اند که خوردن گوجه فرنگي احتمال ابتلا به سرطان‌هاي متفاوتي را پايين مي‌آورد، از جمله سرطان پروستات. در اين تحقيق‌ها همچنين گفته شده است که محصولاتي همچون آب، سس و رب گوجه‌فرنگي نيز توانايي مبارزه با سرطان را دارند.

حبوبات قدرتمند

حبوبات آنقدر براي شما خوب هستند، که اگر بگوييم به مبارزه با سرطان هم کمک مي‌کنند، هيچ‌کس تعجب نمي‌کند. آنها داراي فيتوکميکال‌هاي قدرتمندي هستند که مي‌تواند از سلول‌هاي بدن در مقابل
آسيب محافظت کنند، تخريبي که ممکن است منجر به سرطان شود. در تحقيق‌هاي آزمايشگاهي مشخص شده است؛ اين مواد جلوي بزرگ شدن تومور را مي‌گيرند و مانع آزاد شدن مواد مخربي که به سلول‌هاي مجاور آسيب مي‌رسانند از تومورها مي‌شوند.

محافظت باورنکردني

کورکومين، يکي از موادي است که در زردچوبه آن را پيدا مي‌کنيد و استعداد ويژه‌اي براي مبارزه با سرطان دارد. تحقيق‌هاي آزمايشگاهي نشان داده‌اند که اين ماده با تغيير، تکثير و حمله به سلول‌هاي سرطاني با طيف وسيعي از سرطان‌ها مبارزه مي‌کند.

صبحانه‌ ضدسرطان

اسيد فوليک يکي از مهم‌ترين انواع ويتامين B است که در مقابل سرطان‌هاي روده بزرگ، راست‌روده و سرطان پستان از شما محافظت مي‌کند. شما مي‌توانيد اين ماده غذايي را به وفور بر روي ميز صبحانه‌تان پيدا کنيد. غلات آماده صبحانه غني‌شده با اين ويتامين يا غلات کامل که در نان‌هاي متفاوت مي‌بينيم، اصلي‌ترين منبع اين ماده هستند. همان‌طور که آب پرتقال، انواع طالبي و توت‌فرنگي چنين حالتي دارند.

چاي‌هاي ضدسرطان

هر چند هنوز نمي‌توان با قطعيت دراين باره صحبت کرد، اما چاي، مخصوصا چاي سبز مي‌تواند يکي از قدرتمندترين مواد غذايي در مبارزه با سرطان باشند. در تحقيق‌هاي آزمايشگاهي، چاي سبز از ايجاد سرطان در روده بزرگ، کبد، پستان و پروستات جلوگيري مي‌کند يا دست‌کم سرعت ايجاد آن را کم مي‌کند. همچنين چاي سبز تاثيري مشابه بر بافت ريه و پوست دارد. در تحقيق‌هاي بلندمدت ديگر، چاي توانسته است احتمال ابتلا به سرطان‌هاي مثانه، شکم و پانکراس را کاهش دهد.

خانواده کلم عليه سرطان

سبزيجاتي که در خانواده کلم قرار مي‌گيرند، شامل کلم بروکلي، گل کلم، کلم بروکسل، کلم چيني و کلم پيچ، نه تنها مي‌توانند رنگ و عطر متفاوتي و دل‌انگيزي به سالاد بدهند و آن را زنده کنند، بلکه به بدن شما کمک مي‌کنند تا در مقابل سرطان‌هاي روده، پستان، ريه و سرطان دهانه رحم مبارزه کنيد.

مخلوط هيجان‌انگيز

توت‌فرنگي‌ها و تمشک‌ها داراي ماده‌اي به نام الاجيک اسيد (ellagic‌acid)هستند.

اين آنتي‌اکسيدان قدرتمند مي‌تواند به روش‌هاي مختلف به جنگ سرطان برود. مثلا مي‌تواند جلوي ايجاد سلول‌هاي سرطاني بيشتر را بگيرند و رشد سلول‌هاي سرطاني را آهسته کند.

بلوبري‌هاي سالم

آنتي‌اکسيدان قدرتمندي که در بلوبري (قره‌قاط) وجود دارد، تاثير ارزشمندي روي سلامتي ما مي‌گذارد که مبارزه با سرطان يکي از آنهاست. اين آنتي‌اکسيدان با رهايي بدن از راديکال‌هاي آزاد جلوي آسيب‌هاي آنها به سلو‌ل‌ها را مي‌گيرد. بلغورها، غلات، ماست و حتي سالاد را با بلوبري امتحان کنيد تا بهره بيشتري از اثرات سلامت‌بخش اين ميوه ببريد.

اسيد فوليک بيشتر

يکي ديگر از منابع غني اسيد فوليک، مارچوبه و تخم‌مرغ است. همان‌طور که مي‌توانيد در حبوبات، تخمه آفتابگردان و سبزيجات برگي سبز شبيه به اسفناج يا کاهو آن را پيدا کنيد. بهترين راه دريافت اسيد فوليک، خوردن قرص‌هاي مکمل نيست، بلکه به اندازه کافي ميوه و سبزي و غلات غني‌شده بخوريد.

دوري از گوشت‌هاي فراوري‌شده

هرازگاهي خوردن يک ساندويچ يا يک هات‌داگ يا حتي همبرگر آسيبي به شما نمي‌رساند، اما استفاده روزمره از گوشت‌هاي فراوري شده به ضرر شما تمام مي‌شود. چرا که تجربه نشان داده با کم کردن مصرف سوسيس و کالباس و همبرگر، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان معده کمتر مي‌شود. همچنين خوردن گوشت‌هايي که دودي شده‌اند يا نمک‌سود شده‌اند، با احتمال بيشتري شما را در معرض مواد شيميايي قرار مي‌دهند و در نتيجه به سرطان منجر مي‌شود.

نقش مخرب مشروب‌هاي الکلي

سرطان‌هاي دهان، گلو، حنجره، مري، کبد، و پستان همه با نوشيدن الکل مرتبط هستند. الکل همچنين احتمالا ابتلا به سرطان‌ روده بزرگ و راست‌روده را افزايش مي‌دهد.

انگورهاي مقاومت‌آفرين

انگور و آب انگور، مخصوصا انگورهاي قرمز و بنفش داراي رسوراترول (resveratrol)هستند. رسوراترول، داراي قدرت آنتي‌اکسيداني و ضدالتهابي قوي است. در تحقيق‌هاي آزمايشگاهي مشخص شده است که انگور مي‌تواند با جلوگيري از برخي آسيب‌ها، جلوي اتفاق‌هايي را که باعث
سرطاني شدن سلول‌ها مي‌شود ، بگيرد. البته همچنان مدارک کافي براي اثبات اين نظريه که خوردن انگور و نوشيدن آب انگور
(مصرف مکمل‌هاي آنها ) مي‌تواند جلوي ابتلا به سرطان را بگيرد، يا سرطان را درمان کند، وجود ندارد.

حمايت آب و نوشيدني‌هاي ديگر

آب نه فقط تشنگي شما را مهار مي‌کند، بلکه شما را در مقابل سرطان مثانه نيز مقاوم مي‌کند.

پايين آمدن احتمال به اين خاطر است که آب غلظت‌هاي مواد بالقوه سرطان‌زا را در مثانه کم مي‌کند. از سوي ديگر، نوشيدن مداوم مايعات باعث مي‌شود تا به صورت منظم ادرار کنيد و همين عامل، از زماني که اين عوامل با ديواره مثانه تماس دارد، کم مي‌کند.

سبز پررنگ

سبزيجات برگي به رنگ سبز تيره شبيه به برگ خردل، کاهو، کلم‌پيچ، کاسني، اسفناج و برگ چغندر داراي مقادير فراواني از فيبر، اسيد فوليک و کاروتنوييد هستند. اين مواد غذايي مي‌توانند در مقابله با سرطان‌هايي شبيه به سرطان دهان، حنجره، پانکراس، ريه، پوست و معده به شما کمک کنند.

اهميت روش پخت

روش پخت گوشت مي‌تواند در احتمال ابتلا به سرطان تاثيرگذار باشد.

سرخ کردن، گريل کردن و پختن گوشت‌ها در دماي خيلي بالا باعث آزاد شدن مواد شيميايي مي‌شود و احتمال ابتلا به سرطان را بالا مي‌برد. مشخص شده که آب‌پز کردن طولاني‌مدت با دماي کم، تفت دادن با دماي ملايم يا بخارپز کردن گوشت‌ها ميزان کمتري از آن مواد شيميايي ايجاد مي‌کند. وقتي که تصميم مي‌گيريد گوشت را شبيه به خورش با دماي کم و در طولاني مدت بپزيد، فراموش نکنيد که به آن مقدار زيادي سبزيجات سالم و مقاوم نيز اضافه کنيد.

از شکر بگذر

ممکن است شکر به صورت مستفيم باعث ايجاد سرطان نشود، اما مي‌تواند جانشين مواد غذايي مقوي ديگري شود که بدن را در مقابل سرطان حمايت مي‌کنند. همچنين ميزان کالري‌ها را افزايش مي‌دهد که باعث ايجاد افزايش وزن و چاقي مي‌شود. اضافه وزن نيز يکي از دلايل ابتلا به سرطان است. استفاده از ميوه‌ها به جاي شکر خالص، هم شيريني جايگزين را به شما مي‌دهد و هم بسته ويتاميني موثري به حساب مي‌آيد.

روي قرص‌ها حساب نکن

ممکن است ويتامين‌ها جلوي سرطان مقاومت نشان دهند، اما اين مقاومت تنها زماني اتفاق مي‌افتد که شما آن را به صورت طبيعي از غذاها به دست آوريد. هم جامعه سرطان آمريکا و هم انستيتوي پژوهش سرطان آمريکا تاکيد مي‌کننند که براي مقابله با سرطان، خوردن غذاهايي مقوي مثل مغزهاي خوراکي، ميوه‌ها و سبزيجات برگ‌دار راهي بهتر از دريافت مکمل ويتامين هستند. به همين دليل، سالم غذا خوردن بهترين روش مبارزه با سرطان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.68973s, 19q