بختک‌خشکسالی روی ایران

۱۳۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 135355
بختک‌خشکسالی روی ایران

سلامت نیوز: زمستان است اما خبری از برف و باران نیست! این را به‌ویژه تهرانی‌ها با گوشت و پوست لمس می‌کنند. هرچند در اوایل زمستان شاهد موجی از بارش‌ها در مناطق مختلف کشور بودیم و هرچند کارشناسان هواشناسی وعده می‌دهند بارش‌های آینده تا حدی کمبود بارش‌های امسال را جبران خواهد کرد اما کابوس خشکسالی همچنان ایران را تهدید می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه آرمان در ادامه نوشت: در سال‌های گذشته رسم بر این بود که در ماه‌های گرم سال، مسئولان هشدارهایی درباره خشکسالی می‌دادند اما این هشدارها امسال در تمام طول سال وجود داشته است چنانکه، روز گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرده است: «باید خشکسالی را به رسمیت بشناسیم». بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود یک ماه، گذشته از زمستان، همچنان سطح آب بسیاری از سدهای کشور پایین است و این زنگ خطر را برای بحران کم آبی در آینده به صدا در می‌آورد.

روز گذشته کار‌شناس سازمان هوا‌شناسی با بیان اینکه از شنبه سواحل شمالی کشور و استان‌های خراسان‌شمالی و رضوی افت شدید دما خواهند داشت؛ درمورد کمبود بارش‌ها در پایتخت گفت: «بارش‌ها در تهران به حالت طبیعی برخواهد گشت». ایلنا نوشت؛ امیرحسین نقشینه درمورد وضعیت آب و هوای کشور گفت: «از شنبه شاهد بارش در نیمه غربی و سواحل شمالی کشور خواهیم بود که این بارش‌ها در مناطق کوهستانی یعنی زاگرس و البرز به شکل برف پیش‌بینی می‌شود». اما آیا این بارش یا بارش‌های دیگر می‌تواند ایران را از بحران کم‌آبی در آینده نجات دهد؟ بحرانی که دیگر این روزها با کمبود بارش‌ها و مصرف بی‌رویه آب چندان دور از ذهن نیست!


خشکسالی ادامه دارد
روز گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: باید خشکسالی را به رسمیت بشناسیم و آن را از فهرست ستادهای بحران و حوادث غیرمترقبه خارج کنیم. معصومه ابتکار گفت: پیش‌بینی مراکز علمی جهانی حاکی از ادامه خشکسالی و کم‌آبی در مناطق مختلف جهان به‌ویژه خاورمیانه است. او با بیان اینکه پدیده خشکسالی را باید به عنوان یک واقعیت در تمامی برنامه‌های کلان و راهبردی کشور مدنظر قرار دهیم، اظهار کرد این وضعیت برای کشورهایی که به فکر حکمرانی خوب و نقش اساسی در آینده توسعه و محیط زیست کشور خود هستند، یک هشدار بزرگ است. از سوی دیگر مدیرکل دفتر توسعه پایدار سازمان محیط زیست با بیان اینکه مصرف بیش از ۴۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر در کشور منجر به شرایط ناامنی آبی در ایران شده است، گفت: انتخاب شاخص‌های مناسب برای مدیریت منابع آب ضروری است. زهرا جواهریان افزود: همین امر ضرورت انتخاب شاخص‌های مناسب برای مدیریت منابع آب و تخصیص و تقسیم صحیح منابع آب به‌ویژه در نظرگرفتن حقابه محیط زیستی را بیش از پیش می‌کند. مهر نوشت؛ او تاکید کرد: در همین راستا باید به حکمرانی محیط زیست و آب در حفاظت کیفی اهمیت و جایگاه خاصی بخشید و در تدوین سیاست‌های کلان، اثرات بلندمدت این سیاست‌ها را درنظر گرفت و در اصل بر مدار توسعه پایدار حرکت کرد.


تعداد سدهایی که ساخته‌ایم وحشتناک است!
همزمان دانشگاه تربیت مدرس برگزارکننده همایشی بود با عنوان «بحران آب درایران» که در آن از کاوه مدنی، استاد تمام امپریال کالج انگلستان و متخصص مدیریت منابع آب دعوت به عمل آمده بود. مدنی ایران را کشوری خاص در منطقه و جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و آب و هوا معرفی کرد و گفت: بیشتر مساحت ایران در نقطه خشک قرار دارد و بیش از ۷۵درصد بارش در ۲۵درصد مساحت کشور رخ می‌دهد و این مساله‌ای است که ما را با مشکل روبه‌رو می‌کند چراکه از لحاظ توزیع زمانی بارش هم ۷۵ درصد بارش در فصل غیرکشاورزی رخ می‌دهد. او ادامه داد: کشاورزی ناکارآمد چیزی است که مملکت ما را دچار مشکل کرده و حتی از متوسط کشورهای درحال توسعه نیز میزان مصرف آبمان در بخش کشاورزی بالاتر است درحالی که از لحاظ اقتصادی از کشورهای درحال توسعه بالاتر هستیم و تخصیص منابع سبب شده که استفاده از منابع زیر زمینی بیشتر و بیشتر شده و منابع زیرزمینی که حدی از آن قابل تجدید است ما را به رکورددار در زمینه مصرف آب زیرزمینی رسانده است. به گزارش ساعت 24، دکتر مدنی گفت: در بخش توسعه تعداد سدهایی که ما ساخته‌ایم به قولی وحشتناک است و این سدها بدون بررسی اثرات زیست‌محیطی ساخته شده است.


هنوز به عمق فاجعه پی نبرده‌اند
یکی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس درمورد بحران کم آبی در کشور می‌گوید: در توسعه مدیریت آب، غیر از بحث کشاورزی با آبیاری مکانیزه که با تصویب مجلس پیگیری می‌شود و هرسال تعدادی از اراضی آبیاری مکانیزه می‌شود درمورد آب کار زیربنایی نشده است. موید حسینی‌صدر می‌افزاید: نه‌تنها الگوی مصرف آب در بین مردم عوض نشده و هنوز در کشور ما از آب شرب در منازل برای مقاصد مختلف استفاده می‌شود، در زمینه مهار آب‌های سطحی و همچنین بحث بازیافت فاضلاب هم هیچ اقدام زیربنایی انجام نشده است. او می‌گوید: در کنار همه این کم کاری‌ها متاسفانه ما حتی شاهد خروج آب از کشور هم هستیم که این با وجود مشکلات کم‌آبی در داخل تاسف‌بار است. حسینی‌صدر با اشاره به اینکه هنوز مردم ومسئولان به عمق فاجعه درمورد بحران آب در کشور پی نبرده‌اند، عنوان می‌کند: تا بیش از این دیر نشده باید مسئولان در کنار مردم با اقدامات زیربنایی درمورد مدیریت منابع آب کشور مصرف منابع زیرزمینی را کم کرده و با بازیافت آب آن را به چرخه طبیعت برگردانند. از سوی دیگر با فرهنگسازی درمورد نحوه مصرف آب، الگوی مصرف آن را در کشور بهبود بخشند. او می‌افزاید: در کنار بهبود الگوی مصرف آب در بین مردم باید الگوی کشت هم اصلاح شود و سعی شود به جای استفاده از محصولات پرمصرف که آب زیادی مصرف می‌کنند از محصولات کم آب و سازگار با محیط نیمه خشک استفاده شود.


باید حرف‌ها به عمل تبدیل شود
یکی از اعضای شورای شهر تهران در این مورد می‌گوید: ایران کشوری نیمه‌خشک است که کم‌آبی می‌تواند معضل آینده کشور باشد. احمد حکیمی‌پور عنوان می‌کند: در مدیریت آب حرف زیاد زده شده اما باید به این حرف‌ها عمل شود. الگوی کشت از طریق اصلاح شیوه آبیاری سنتی اصلاح می‌شود و هدر رفت آب در کشاورزی در ایران بسیار زیاد است. او می‌گوید: برای مثال هندوانه، میوه‌ای است که در تولید آن آب زیادی مصرف می‌شود و حدود دو، سه برابر قیمت تمام شده هزینه آبیاری برای کشاورز است. حکیمی‌پور ادامه می‌دهد: بحث آبیاری قطره‌ای و بارانی برای باغات و بیش از 10 سال پیش مطرح شد و درنهایت در برنامه پنج‌ساله گذشته باید اجرا می‌شد اما باید از دولت گذشته پرسید چرا هنوز این قانون به‌درستی اجرا نشده است؟ او در ادامه با اشاره به اینکه الگوی آب شرب هم در ایران مشکل دارد می‌گوید: نباید آبی که ممکن است مصارف متعددی از قبیل شست‌وشو و شرب دارد از یک لوله تامین شود و شبکه‌های آب شهری باید اصلاح شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.98079s, 19q