باندهای بین‌المللی تجارت پرندگان

۱۳۹۳/۱۱/۰۸ - ۰۸:۵۱ - کد خبر: 136674
باندهای بین‌المللی تجارت پرندگان

سلامت نیوز:برخی با میزبانی از افراد بیگانه که از کشورهای دیگر برای این کار به ایران می‌آیند با همکاری با آنها این قضیه را دامن می‌زنند . دلیل آن هم این است که این افراد مهارت‌هایی را در زمینه زنده گیری شکار دارند که می توانند به آنها برای شکار گونه‌هایی که لازم است آنها زنده شکار شوند کمک کنند. ب


به گزارش سلامت نیوز، حر منصوری، فعال محیط زیست، در روزنامه شرق نوشت: قاچاق گونه‌های جانوری از کشور در سال‌های اخیر کمتر شده است. دلیل آن هم این است که سازمان حفاظت محیط زیست نفوذ خود را در گمرکات و نقاط مختلف مرزی بیشتر کرده است. پلیس و یگان نیروی انتظامی مستقر در این مکان‌ها با مشاهده هرگونه جانوری شکارشده با تماس با سازمان محیط زیست و استعلام این ورود و خروج‌ها جلوی این قاچاق‌ها را می‌گیرد اما در مناطقی که بومیان آنجا دستی در شکار و خرید و فروش گونه‌های جانوری داشتند

برخی با میزبانی از افراد بیگانه که از کشورهای دیگر برای این کار به ایران می‌آیند با همکاری با آنها این قضیه را دامن می‌زنند . دلیل آن هم این است که این افراد مهارت‌هایی را در زمینه زنده گیری شکار دارند که می توانند به آنها برای شکار گونه‌هایی که لازم است آنها زنده شکار شوند کمک کنند. برای مثال این افراد یک کبوتر را به عنوان طعمه روی یک تور قرار می دهند و از آن به عنوان تله برای به دام انداختن پرنده مورد نظرشان که بیشتر پرنده‌های شکاری هستند، استفاده می‌کنند. از این نوع پرنده‌ها در کشورهای دیگر و بیشتر، کشورهای عربی برای شکار جانوران دیگر مثل خرگوش استفاده می‌شود وبه آنها آموزش‌هایی به این منظور می دهند. یکی از معضلاتی که گریبانگیر حیات وحش ایران است بحث تجارت حیوانات است. تعدادی از این گونه‌های جانوری که تعدادشان هم کم است و در معرض انقراض قرار دارند با شکار بی‌رویه به مرز نابودی رسیده‌اند.

این جانوران از آنجایی که اگر زنده باشند با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شوند به راحتی قاچاق می‌شوند و در بازارهای کشورهای دیگر با قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسند. باید گفت تهدیداتی که در داخل کشور در مورد نابودی حیات وحش وجود دارد بیشتر از قاچاق گریبان محیط زیست کشور را گرفته است و آن را به ورطه نابودی و انقراض کشانده است. در کشور ما در همه شهرها باغ پرندگان وجود دارد و بسیاری از پرندگان را به این منظور شکار می کنند. برای مثال در منطقه میانکاله با وجود اینکه قانون ممنوعیت شکار تا پنج سال تصویب شده هنوز ما شاهدیم هر هفته بیش از بیست تور هوایی فقط در همین منطقه برپا می‌شود و پرندگانی که در دام آن می‌افتند را به باغ پرندگان به ویژه باغ پرندگان تهران منتقل می کنند و خود به خود بازار خرید و فروش حیوانات را ایجاد می کنند. وقتی تقاضا برای این گونه‌ها وجود داشته باشد شکار آنها نیز انجام می‌شود و تجارت آنها نیز صورت خواهد گرفت.

در بحث قاچاق حیوانات اگرشکار جانوران کمیاب مثل پرندگان شکاری و گربه سانان مانند پلنگ ویوزپلنگ مطرح نباشد این مسئله به اندازه‌ای که نابودی زیستگاه‌ها در داخل و شکار درون مرزهای کشور رخ می‌دهد آسیب رسان نیست. البته قاچاق حیات وحش ایران به کشورهای دیگر بیش از اینکه به محیط زیست آسیب برساند به ضرر اقتصاد کشور است و سرمایه‌های ناب و بی بدیلی را از کشور خارج ونابود می‌کند که هیچ جبران و بازگشتی ندارد.محیط زیست در سال‌های اخیر به این موضوع توجه داشته است و سعی شده است با همکاری سازمان با گمرکات مرزی این قبیل مسائل کنترل شود. در سال های اخیر ما بارها شاهد این بودیم که هنگام خارج کردن گونه‌های شکار شده از کشور در اثر هوشیاری ماموران این قضیه برملا شده وبا پیگیری ها مشخص شده که باندهای بین‌المللی بزرگی در این قضیه دست داشته‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.92208s, 19q