مخالفان و موافقان ادغام بخش هاي اورژانس و هلال احمر چه مي گويند؟

ادغام فوريت هاي پزشکي و هلال‌احمر ممکن است؟

۱۳۹۳/۱۱/۱۱ - ۱۴:۳۸ - کد خبر: 137031

سلامت نیوز: محسن طاهرميرزايي با نگاهي هرچند گذرا به وضعيت استقرار نيروهاي اورژانس و هلال احمر در جاده‌هاي کشور، آن‌هم با فواصل بسيار نزديک، اين ادعا را مي‌توان کرد که ادغام اورژانس با جمعيت هلال‌احمر سناريوي درست اما نافرجامي است که سکانس اول آن در واپسين روز سال 1392 برداشته شد. جايي که وزير بهداشت ادغام يا هم‌افزايي اين دو ارگان را يکي از برنامه‌هاي اصلي خود در سال1393عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید حسن هاشمي ضمن انتقاد از عدم چابکي اورژانس، دليل اين معضل را قرارگيري آن زيرمجموعه معاونت درمان برشمرد. وي پا را از اين هم فرا‌تر نهاد و از مردم و خيران نيز براي کمک‌رساني و توجه بيشتر درخواست کمک کرد و اظهار داشت: «آمادگي ساختن پايگاه‌ها و در اختيار گذاشتن آمبولانس به مردم را داريم. » سکانس دوم اين سناريو روز 27 ارديبهشت ماه سال جاري توسط دبير کل وقت جمعيت هلال‌احمر برداشته شد.

سيداحمد موسوي ضمن استقبال از ادغام هلال‌احمر و اورژانس، از آمادگي سازمان متبوعش براي اين اتفاق خبر داد و تصريح کرد: «خدمات اورژانس در هيچ جاي دنيا از عهده يک سازمان و يا نهاد برنمي‌آيد، بنابراين براي ارائه خدمات اورژانس، همه سازمان‌هاي سلامت بايد مشارکت داشته باشند.» وي ادامه داد: «براين اساس، اينکه فقط يک مجموعه متولي ارائه خدمات اورژانس شود، عملاً انجام شدني نيست، بنابراين وزارت بهداشت به عنوان مسئول سلامت کشور که عمدتاً سياستگذاري، هدايت و نظارت بر امور سلامت کشور را بر عهده دارد، بايد در حوزه اورژانس هم همين نقش را ايفا کند.»

از همان ابتدا طرح ادغام اين دو ارگان مورد استقبال هلال‌احمري‌ها واقع شد، چراکه چندماه بعد، معاون وقت عمليات سازمان امداد و نجات، پيشنهاد جايگزيني شماره سه رقمي112به جاي115را به عنوان شماره تماس مشترک اين نهاد اعلام کرد. ناصر چرخ‌ساز با بيان اينکه اين طرح به صورت پايلوت در استان قم اجرا خواهد شد، گفت: «با تصميم وزير راه، اجراي اين طرح به‌زودي در اين استان آغازمي شود، اما زمان و شيوه اجراي آن هنوز مشخص نيست.» وي تاکيد کرد: «اين طرح در راستاي امداد‌رساني سريع به مردم صورت مي‌گيرد و اميدواريم با اجراي آن بتوانيم در حوادث و سوانح به سرعت به مردم خدمت‌رساني کنيم.»

تا اينجا شرايط به‌گونه‌اي پيش مي‌رفت که ادغام، منجر به يک اقدام بزرگ در نظام سلامت باشد. خاص آنکه در امداد جاده‌اي، به کرات موازي‌کاري اين دو ارگان در فواصل بسيار کم به چشم مي‌خورد. اما ورق برگشت و گذر زمان شرايط را به شکلي پيش برد که سازمان موافق ادغام، به يکباره تبديل به مخالف طرح شد. چند روز پيش رئيس جديد جمعيت هلال‌احمر همزمان با مراسم معارفه خود، با بيان اينکه جمعيت هلال‌احمر يک نهاد غيردولتي است، گفت: «امکان ادغام اورژانس وزارت بهداشت با سازمان امداد و نجات وجود ندارد.» اميرمحسن ضيايي با تاکيد بر تعامل حداکثري با وزارت بهداشت، درباره فعاليت‌هاي موازي اورژانس و امداد جاده‌اي هلال‌احمر گفت: «هفته آينده جلسه‌اي با مقامات وزارت بهداشت خواهيم داشت تا هماهنگي‌هاي حداکثري در زمينه درمان و به‌خصوص امداد جاده‌اي حاصل و اين موازي‌کاري‌ها حذف شود.»

اما در اين بين وزير بهداشت که قبلا اعلام کرده بود موافق اين ادغام است، موضعي ميانه اتخاذ کرد و گفت:« وزارت بهداشت هيچ تعصبي در تصدي‌گري اورژانس ندارد.» حسن هاشمي با بيان اينکه ادغام اورژانس و هلال‌احمر نياز به متولي دارد، خاطرنشان کرد: «وزارت بهداشت اعلام آ‌مادگي کرد که اگر تضمين‌هاي لازم داده‌شود، خريد خدمت کنيم و به تصدي‌گري اورژانس هيچ تعصبي نداريم.»

وي ادامه داد: «کارهاي موازي نياز به يک متولي دارد. ممکن است بخش خصوصي بتواند براي آمبولانس هوايي، اورژانس بين‌جاده‌اي و داخل شهر‌ها سرمايه‌گذاري کند و در آن صورت وزارت بهداشت، آمادگي دارد همين امکاناتي که در دست دارد را واگذار و از بخش خصوصي خريد خدمت کند.» هاشمي ادامه داد: «آنچه براي ما اهميت دارد اين است که اورژانس در زمان حادثه، به‌موقع و با آخرين تجهيزات مدرن حضور پيدا کند. حال اگر بخش خصوصي يا دستگاه‌هاي ديگر نظير پليس، هلال‌احمر و يا شهرداري‌ها حضور به‌موقع پيدا کنند، وزارت بهداشت استقبال مي‌کند، چراکه به هيچ وجه علاقمند به متورم‌شدن وزارت بهداشت نيستيم.»

اما رضا دهقانپور رئيس اورژانس تهران در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اينکه بحث ادغام اورژانس و هلال‌احمر، موضوعي است که بايد در سطح کلان و بدنه اصلي مديريت نظام سلامت کشور مورد بررسي و تصميم‌گيري قرار گيرد، اظهار داشت: «بنده تاکنون يک اظهار نظر قطعي مبني بر تصميم‌گيري قاطع در اين خصوص نشنيده‌ام.» مدير مرکز هدايت عمليات و بحران وزارت بهداشت اما حرف‌هاي تازه‌اي داشت. مجتبي خالدي در گفتگو با خبرنگار ما ادغام اين دو ارگان را يک بحث جدي در نظام سلامت ايران عنوان و تصريح کرد: «ما نبايد تصميمي بگيريم که در ‌‌نهايت منجر به سخت‌شدن شرايط براي مردم شود.»

وي ادامه داد: «مرکز مديريت و حوادث فوريت‌هاي پزشکي، مجموعه‌اي از واحدهاي اورژانس پيش‌بيمارستاني، اورژانس بيمارستاني، پيشگيري از حوادث و حوادث غيرمترقبه است. ارائه خدمات تخصصي فوريت‌هاي پزشکي نيازمند شبکه‌اي است که از زمان بروز حادثه براي فرد تا زمان رسيدن خدمات تخصصي نجات جان بيمار، پيوستگي خود را حفظ کند.

لذا نمي‌توانيم قسمتي از اين پازل را برداريم يا حتي کسري آن را از جاهاي ديگر جبران کنيم. چراکه فاصله‌هاي ايجاد شده را از طريق تربيت متخصص طب اورژانس جبران کرده‌ايم. » سخنگوي اورژانس کشور با تاکيد بر اينکه صفر تا صد نجات يک بيمار قلبي مرتبط با خدمات تخصصي فوريت‌هاي پزشکي است، خاطرنشان کرد: «قريب به75درصد از دو ميليون و پانصد هزار ماموريت سالانه اورژانس، مربوط به بيماري‌هاي قلبي، ريوي، مسموميت و... و تنها 25 درصد موارد در حوزه حوادث است.

پس اينکه از اين عدد بزرگ يک بخش کوچک را ببينيم و بخواهيم دو واحد مجزا را درهم ادغام کنيم، کار درستي نيست.» وي با بيان اينکه مردم نهاد بودن هلال احمر يک نگراني جدي است که داوطلبي نيرو‌ها و عدم ثبات آنها را در پي دارد، اظهار داشت: «روي نيروي داوطلب نمي‌توان حساب کرد. در حالي?که در مورد نيروهاي وزارت بهداشت، مي‌توان گفت که در فلان روز چه کسي کشيک است؟» خالدي نگراني بعدي هلال‌احمر را آموزش و ماندگاري پرسنل آن عنوان و تصريح کرد: «هم‌اينک به يک تکنسين فوريت‌هاي پزشکي آموزش مي‌دهيم که در چه شرايطي مصدوم را جابه‌جا کند.

اين آموزش را اگر در سه ماه بعد يا يکسال بعد تکرار کنيم به تجربيات اين فرد افزوده مي‌شود. اما چه تضميني وجود دارد که يک نيروي داوطلب سه ماه ديگر در سيستم ما حضور داشته يا در روز حادثه، آموزش‌ها را به صورت متوالي و تکميلي ديده باشد؟» خالدي با بيان اينکه معمولا دو بحث فرماندهي واحد و واحد فرماندهي به اشتباه گرفته مي‌شوند، توضيح داد:« فرماندهي واحد زماني است که يک نفر دستور مي‌دهد و همه اجرا مي‌کنند. در خصوص فوريت‌هاي پزشکي اين بحث امکان‌پذير نيست.

ما نيازمند واحد فرماندهي هستيم. چراکه اين امکان وجود ندارد که يک نفر دستور دهد که مثلا اطفاي حريق يا اورژانس يا موارد ديگر صورت گيرد. لذا رهبري بايد از جنس هماهنگي باشد.» سخنگوي اورژانس کشور با اشاره به اينکه ما1000بيمارستان در کشور داريم که از اين تعداد،700بيمارستان زير پوشش وزارت بهداشت و مابقي مربوط به تامين اجتماعي و... است، خاطرنشان کرد: «بيش از90درصد خدمات حوزه سلامت در ساختار وزارت بهداشت قرار مي‌گيرد.

پس چطور توقع داريم اولين نقطه تماس حوزه سلامت، جزء اين 90 درصد نباشد. پس اين شبکه به‌طور قطع دچار اختلال مي‌شود.» وي با تاکيد بر اينکه بايد از تجارب ساير کشور‌ها استفاده کنيم، اظهار داشت: «در ترکيه بحث‌هايي تحت عنوان نجات و رهاسازي سبک و سنگين وجود دارد. نجات سبک نياز به آموزش و تجهيزات ساده دارد، اما نجات سنگين به کمک شهرداري و ارگان‌هاي نظامي وابسته است نه يک سازمان مردم نهاد.»

خالدي در پايان با بيان اينکه بايد يک ادغام از جنس هماهنگي ايجاد کنيم، گفت: «هيچ وقت نمي‌توانيم يک برش در ساختار بزرگي چون وزارت بهداشت اعم از اورژانس پيش‌بيمارستاني و شبکه اورژانس بيمارستاني را که شامل حوزه‌هاي مختلف است ايجاد کنيم و آن را در يک سازمان کوچک‌تر که خود دچار چند مشکل اساسي است ادغام کني، تفکر موافقين اين طرح فرماندهي واحد است، اما در تمام جهان اين تفکر واحد فرماندهي است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50854s, 18q