پزشکان آماده مجروحان «سلفي» باشند

زير قطار ماندن، سقوط و آتش گرفتن براي عکس سلفی

۱۳۹۳/۱۱/۱۱ - ۱۴:۴۳ - کد خبر: 137034

سلامت نیوز: پزشکان بايد خودشان را براي مقابله با موج جديدي از آسيب‌ديدگان حوادث آماده کنند، در واقع پزشکان در طول طبابت خود ممکن است با مجروحان و صدمه‌ديده‌هاي حوادث رانندگي، درگيري‌ها و منازعات فردي و گروهي و حوادث طبيعي مثل سيل و زمين‌لرزه روبرو شوند، اما حالا گروهي از مصدومان پيش روي پزشکان قرار گرفته‌اند که ناشي از اتفاقات عجيب و غريبي هستند که تکنولوژي و يک تفريح ساده آنها را رقم مي‌زند: «سلفي گرفتن».

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید بعد از رواج دوربين‌هاي کوچک عکاسي و بعد هم تلفن‌هاي همراه دوربين‌دار و بعد هم رواج شبکه‌هاي اجتماعي، نوعي رقابت براي گرفتن عکس‌هاي بهتر و متفاوت‌تر در ميان تمام مردم جهان همه‌گير شده است که اين اواخر به جريان «سلفي گرفتن» يا عکس گرفتن از خود رسيده است و به‌خصوص جوان‌ها سعي مي‌کنند با ابزار و شيوه‌هاي جديد عکس‌هاي متفاوت‌تر بگيرند و به اشتراک بگذارند تا بيشتر مورد توجه قراربگيرند، اما اين کار باعث شده که گاه اتفاقات عجيب و غريب براي آدم‌ها بيفتد و پزشکان را با مشکل روبرو کند.

در همين هفته اخير 3 مورد حوادث سلفي در جهان اتفاق افتاده و بدترين آنها در هند بوده که 2 مرد جوان که مي‌خواستند جلوي يک قطار در حال حرکت عکس سلفي بگيرند به طرز دلخراشي جان سپردند. 3 دوست جوان با اتومبيلشان مي‌خواستند به تاج محل بروند، اما در کنار راه‌آهن متوجه قطار قديمي شدند که مشغول حرکت با سرعت کم بود، آنها روي ريل‌ها رفتند و ‌مشغول تنظيم دوربين شدند تا عکس بگيرند اما متوجه قطار سريع‌السيري که از طرف مقابل مي‌آمد، نبودند. در آخرين لحظه يکي از آنها متوجه قطار شد و خود را نجات داد اما 2 نفر ديگر زير قطار ماندند و جان باختند. جان‌باخته‌ها يکي 20 ساله و ديگري 22 ساله بودند. پزشکان ايالت جورجياي آمريکا هم هفته قبل مجبور شدند جراحي 8 ساعته‌اي را روي تيم کالتبروک 17 ساله انجام دهند که براي گرفتن عکس سلفي از پرچم محوطه مدرسه‌اش بالا رفته بود، اما دستش ول شده بود و از ارتفاع بيشتر از 5 متري سقوط کرده بود، پزشکان موفق شدند که با جراحي از فلج شدن او جلوگيري کنند اما وي حداقل 3 ماه بايد تحت درمان باشد.

مورد ديگر حوادث سلفي در کشور لتوني اتفاق افتاده که دختر جواني که مي‌خواست کنار آتش عکس سلفي بگيرد با سوختن لباس‌هايش روبرو شد و کارش به بيمارستان کشيد. به گفته پزشکان اين دختر جوان کنار کوره زغال‌سنگي ايستاده تا عکس سلفي بگيرد اما متوجه نبوده که لباس‌هايش از نوعي است که مي‌تواند مشتعل شود و براي همين با سوختن لباس‌هايش خودش هم دچار سوختگي درجه يک شد، پزشکان گفته‌اند که خطر جاني دختر جوان را تهديد نمي‌کند و صورت او هم دچار سوختگي نشده است، اما در ناحيه تنه و پاها سوختگي شديد بوده است.

دکتر ژانت منودلا روانپزشک مي‌گويد: «ميزان حوادث ناشي از ميل به گرفتن عکس‌هاي سلفي عجيب و غريب در ميان جوانان روز به روز بيشتر مي شود، پزشکان و روانپزشکان بايد جوانان را در مورد اين خطرات آگاه کنند و خودشان هم منتظر برخورد با بيماران حوادث عجيب و غريب باشند، در مروز روزنامه‌ها مي‌توانيد متوجه شويد که هر روز چند اتفاق اين‌طوري در گوشه‌هاي مختلف جهان مي‌افتد و براي همين پزشکان نبايد از برخورد با بيماراني با مصدوميت‌ها و سوانح عجيب و غريب تعجب کنند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.67825s, 18q