روش هاي ساده براي تشخيص مزاج در طب سنتي

۱۳۹۳/۱۱/۱۶ - ۱۶:۵۶ - کد خبر: 137640
روش هاي ساده براي تشخيص مزاج در طب سنتي

سلامت نیوز: سوالات زيادي درباره چگونگي تشخيص مزاج وجود دارد؛ متخصصان طب سنتي چند ويژگي و شاخص را براي شناسايي مزاج ها برمي شمارند.البته بايد دانست که تشخيص مزاج يک فرد کار آساني نيست و بايد مزاج اعضا و اندام ها بررسي شود. از طرفي نوع تغذيه و شرايط زندگي باعث پيچيده شدن تشخيص مزاج ها شده است. با اين حال در اين شماره نحوه شناسايي مزاج ها را با زبان ساده بيان مي کنيم.

به گزارش سلامت نیوز ، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: اگر قرار باشد مزاج ها را به شکل ساده تعريف کنيم بايد گفت: هر فرد داراي مزاج پايه است که از پدر و مادر به ارث مي برد و در طب سنتي به آن مزاج سرشتي گفته مي شود.دکتر سيد سعيد اسماعيلي پزشک و محقق طب اسلامي با بيان اين مطلب مي افزايد: هر فردي مزاج سرشتي ويژه خود را دارد از اين رو به تعداد افراد، مزاج سرشتي داريم.

به طور کلي حکما آن را به ۹ دسته تقسيم بندي کرده اند:

۱ - معتدل

۲ - گرم

۳ - سرد

۴ - تر

۵ - خشک

۶ - گرم و تر

۷ - گرم و خشک

۸ - سرد و تر

۹ - سرد و خشک

اما براي درک بهتر مي توان آن را به ۴ دسته خلاصه کرد:

۱ - گرم و تر

۲ - سرد و تر

۳ - گرم و خشک

۴ - سرد و خشک

علايم مختلفي در کتاب هاي طبي آمده است که افراد مي توانند بر اساس آن، مزاج خود را بررسي کنند از جمله؛

واکنش فرد نسبت به خوراکي ها

افرادي که مزاج گرم دارند با خوردن گرمي دچار مشکل و ناراحتي مي شوند؛ از طرفي افرادي که مزاج سرد دارند با خوردن همان گرمي، شرايط بدني بهتري پيدا مي کنند و مي توان گفت گرمي ها با اين افراد بيشتر سازگار است.

از نظر آب و هوا نيز چنين است؛ يعني افرادي که گرم مزاج هستند تمايل بيشتري به هواي خنک و فصل سرد سال دارند و افرادي که سرد مزاج هستند، در هواي گرم راحت ترند و در فصول گرم احساس راحتي بيشتر مي کنند.

نحوه انجام کار

افرادي که مزاج گرم دارند، کارهايشان را با سرعت بيشتري انجام مي دهند در حالي که افراد با مزاج سرد در انجام کارها کندترند. گرم مزاج ها تندتر صحبت مي کنند و سرد مزاج ها با تأني بيشتر حرف مي زنند و کلاً کم حرف ترند.

خواب

افرادي که مزاج گرم يا خشک دارند، خواب کمتر و افرادي که مزاج سرد يا تر دارند ميزان خواب بيشتر است.

جـــثه

معمولاً گرم مزاج ها جثه درشت تري دارند و رشد بدني شان (از نظر قدي و عرض شانه ها) بيشتر است اما افراد سرد مزاج، جثه ريزتري دارند. البته در بين گرم مزاج ها، افراد با مزاج گرم و تر نسبت به افرادي که مزاجشان گرم و خشک است، جثه درشت تري دارند. افراد با مزاج تر چاق تر هستند و افراد با مزاج خشک استخوان بندي ريزتر دارند و عموماً لاغرترند.

***

البته نشانه هاي ديگري هم وجود دارد که گفتن آن براي عموم مردم کارآيي چنداني ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.94065s, 19q