طومار جمعي از پرستاران اصفهان به وزير بهداشت

۱۳۹۳/۱۱/۱۸ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 137774
طومار جمعي از پرستاران اصفهان به وزير بهداشت

سلامت نیوز:نکته مهم مورد تأمل، بحث افزايش دريافتي پرسنل باليني و به ويژه کادر پرستاري است که مقرر شده بود از ابتداي مهرماه سال جاري کارانه هاي پرستاران با ضريب 1.7 برابرِ ميانگين کارانه 6 ماهه ابتدايي سال پرداخت شود که در عمل در بسياري از موارد چنين چيزي مشاهده نمي گردد و مبالغ پرداختي بسيار کمتر از اين مبلغ مي باشد!!

به گزارش سلامت نیوز، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، جناب آقاي دکتر قاضي زاده هاشمي

ضمن عرض سلام و احترام خدمت حضرتعالي و کليه همکاران محترم و عرض خوش آمد گويي به کليه اعضاي دولت محترم تدبير و اميد به شهر شهيد پرور اصفهان، به استحضار مي رساند پس از اجراي طرح تحول نظام سلامت از سوي وزارت محترم که در جهت کاهش پرداختي بيماران و افزايش رضايتمندي آنان صورت گرفت، مراکز درمانيِ دولتي با افزايش ناگهاني بار مراجعات بيماران مواجه شده اند. اين امر در حالي است که از نظر نسبت نيروي انساني شاغل در مراکز درماني به تعداد بيماران مراجعه کننده به مراکز درماني هيچ گونه ارتباط منطقي وجود ندارد. اين عدم تناسب از سويي باعث تحميل فشار کاري بسيار زياد به کليه کارکنان باليني و به ويژه پرسنل پرستاري و از سوي ديگر کاهش کيفيت خدمات درماني و مراقبتي ارائه شده به بيماران شده است. بي شک در جستجوي چرايي کاهش کيفيت خدمات درماني و مراقبتي، عدم رضايتمندي پرسنل درماني و بخصوص پرستاري نقشي اساسي را به خود اختصاص مي دهد.

همان گونه که استحضار داريد پس از اجراي مرحله دوم و سوم طرح تحول نظام سلامت، مسئولين محترم وزارت بهداشت و به خصوص شخص حضرتعالي تأکيد فراوان در مورد افزايش تعداد نيروي انساني به خصوص در حوزه پرستاري از يک سو و همچنين افزايش دريافتي پرسنل بيمارستاني و به ويژه پرستاران داشته ايد.

بايد به استحضار برسانيم که متأسفانه در بحث جذب نيروي پرستاري، با توجه به اينکه استخدام پرستاران از نوع شرکتي بوده و از آنجايي که پرستاران در مورد اين گونه استخدام ها به هيچ وجه خاطره خوشي ندارند!!، دانشگاه هاي علوم پزشکي در جذب نيروي پرستاري کارآمد ناموفق بوده و در حقيقت اين طرح با اقبال عمومي پرستاران مواجه نبوده است. بنابراين عدم تناسب بين نيروي انساني و تعداد بيمار همچنان به شدت احساس مي گردد. نکته مهم در همين مورد عدم تبديل وضعيت پرسنل پرستاري قراردادي به پيماني و رسمي است که باعث جدايي بخش عمده اي از پرستاران از بدنه سيستم بهداشت و درمان شده است.

نکته مهم مورد تأمل ديگر، بحث افزايش دريافتي پرسنل باليني و به ويژه کادر پرستاري است که مقرر شده بود از ابتداي مهرماه سال جاري کارانه هاي پرستاران با ضريب 1.7 برابرِ ميانگين کاران? 6 ماه? ابتدايي سال پرداخت شود که در عمل در بسياري از موارد چنين چيزي مشاهده نمي گردد و مبالغ پرداختي بسيار کمتر از اين مبلغ مي باشد!!

علاوه بر اين، در همين زمينه طرحِ پرداخت مبلغي تحت عنوان " فوق العاده شغل " به پرسنل پرستاري در جهت جبران بخش کوچکي از بار کاريِ افزايش يافته آن ها از سوي دانشگاه هاي علوم پزشکي صورت گرفت که اين موضوع جاي خشنودي داشت. اما نکته تأسف برانگيز در اين زمينه عدم پرداخت همين مبلغ ناچيز به پرسنل قرارداديِ شاغل در مراکز درماني تحت عنوان " پرسنل تبصره 3 يا شبه پيماني " است. اين موضوع درحالي اتفاق افتاده است که بخش اعظمي از پرسنل پرستاري، تحت عناوين فوق و به صورت قراردادي در حال خدمت به مراکز درماني و بيماران مي باشند اما متأسفانه در اجراي اين طرح ناديده انگاشته شده و اين موضوع باعث افزايش نارضايتي اين بخشِ عمده از کادر پرستاري شده است.

در پايان ما پرستاران شاغل در مراکز درماني استان اصفهان مهم ترين خواسته هاي خود را به شرح زير خدمت حضرتعالي بيان نموده، به اين اميد که مورد توجه قرار گرفته و در جهت برآورده شدن اين خواسته ها دستورات لازم را مبذول فرماييد:


1- اجراي قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري که علي رغم تصويب مجلس محترم شوراي اسلامي و تأييد شوراي محترم نگهبان حدود 8 سال است که بر زمين مانده و به بهانه هاي مختلف از جمله نبودن بودجه به مرحله اجرا نرسيده است!

2- افزايش کارانه پرسنل پرستاري از سهم درآمدهاي حاصل از بيمارستان ها (پرداختي بيماران و بيمه ها) به طور عادلانه، همانگونه که در مورد همکاران محترم و زحمتکش پزشک صورت گرفته است.

3- برقراري حق " فوق العاده شغل " جهت کليه پرسنل پرستاري از جمله پرستاران قراردادي (تبصره 3 يا شبه پيماني) که به ورطه فراموشي سپرده شده اند!!

4- اقدام در جهت اخذ مجوزهاي لازم جهت استخدام پرستاران به شکل پيماني و همچنين تبديل وضعيت استخداميِ پرستاران قراردادي با توجه به کمبود شديد نيروي پرستاري در حوزه درمان و عدم اقبال عمومي پرستاران به استخدام هاي شرکتيِ انجام شده (بسياري از پرستاران سال هاست که به صورت قراردادي در مراکز درماني مشغول به خدمت بوده و به دليل عدم اطمينان خاطر از وضعيت استخدامي خود به تدريج در حال جدايي از سيستم بهداشت و درمان هستند)

در پايان ضمن تشکر از حضرتعالي و کليه همکاران به استحضار مي رساند ما پرستاران با رعايت اصل تداوم خدمت صادقانه به بيماران، مصرانه پيگير خواسته هاي قانوني و به حق خود در روز پرستار بوده و در عين حال هرگونه اقدام غير قانوني و خارج از اصول از سوي هر گروهي را نخواهيم پذيرفت. اميدواريم حضرتعالي و همکاران نيز در جهت برآوره شدن کامل اين خواسته هاي قانوني نهايت تلاش خود را مبذول فرماييد.

رونوشت:

- دفتر رياست محترم جمهوري جهت استحضار

- نمايندگان محنرم شهر اصفهان در مجلس شوراي اسلامي جهت استحضار و پيگيري مطالبات پرستاري

- رياست محترم دانشگاه علوم پزشکي اصفهان جهت استحضار و پيگيري مطالبات پرستاري

- رياست محترم سازمان نظام پرستاري استان اصفهان جهت استحضار و پيگيري مطالبات پرستاري

با تشکر فراوان

جمعي از پرستاران مراکز درماني استان اصفهان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
يدازاديما...
سلام
لازم است جهت رفا حال مردم عزيز خواسته هاي به حق پرستاران اجرايي شود و جلوي هزينه هاي هنگفت بي مورد گرفته شود كه هدفمند به جيب عد ه اي سود جو ميرود متاسفانه.
0.24274s, 20q