زيان مالي ريزگردها چندهزار ميليارد تومان است؟

۱۳۹۳/۱۱/۲۵ - ۱۷:۲۷ - کد خبر: 138452

سلامت نیوز:شرايط نامساعد آب و هوايي اهواز موجب شده تا وضعيت اقتصادي مناطق جنوبي کشور با خطر جدي مواجه شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار، مدارس و ادارات 11 شهر خوزستان طي يک هفته گذشته تعطيل بوده اند. از سوي ديگر بنادر و کارخانه هاي صنعتي يا فعاليت هاي خود را متوقف کرده اند يا به صورت نيمه وقت به کار مي‌پردازند. همين جريان نگراني هاي زيادي را در ادامه اين وضيعت و خسارت هاي مالي ناشي از آن براي اقتصاد ايران به وجود آورده است. توقف فعاليت هاي فرودگاه اهواز نيز موجب شده تا انتقال کالا و محموله هاي پستي از اين استان با مخاطره جدي مواجه شود.به گفته جاسم حزباوي، سخنگوي نظام صنفي کشاورزي اهواز و کارون، گرد و غبارهاي اخير خسارات هنگفتي به مزارع کشاورزي استان وارد کرده است.

او گفته است: گرد و غبارهاي روزهاي اخير بخش زيادي از مزارع را در معرض نابودي قرار داده و اگر تدبيري انديشيده نشود بايد شاهد خسارت ميلياردي به مزارع کشاورزي باشيم. اين روزها اگر مزارع را آبياري کنيم باز هم فايده‌اي ندارد چرا که گرد و غبار مستقيما روي برگ و ساقه گياه قرار مي‌گيرد و با اختلال در سيستم تنفسي گياه، تاثير بسيار مخربي روي گياه دارد.

براساس صحبت هاي حزباوي، اگر چه مزارع کشاورزي زيرپوشش بيمه هستند اما گرد و غبار جزو تعهدات بيمه نيست.البته محمد قاسمي نژاد، معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي خوزستان در مصاحبه اي با کابان نيوز گفته است: گردوغبارهاي اخير 15 درصد از محصولات کشاورزي خوزستان را از بين برده است و عمده‌ترين کانون‌هاي کشاورزي خسارت وارد شده در شهرستان‌هاي اهواز، کارون و ماهشهر بوده است. عمده‌ترين محصولاتي کشاورزي که در شهرستان‌هاي مذکور خسارت ديدند شامل غلات، نخيلات، سبزي جات، صيفي‌جات، مرکبات، علوفه بوده‌اند. به گفته او، گردوغبار در ديگر شهرستان‌هاي استان مانند خرمشهر، آبادان، دشت آزادگان، هويزه، و شادگان نيز خسارت وارد کرده و اين تأثير منفي در محصولات مختلف کشاورزي متفاوت است.با توجه به اينکه غلظت گردوغبارهاي اخير 60 برابر حد استاندارد بود لذا هيچ جاي استان فارغ از تأثيرات منفي اين ريز گردها نبوده است؛ چراکه ريز گردها بر فرايند فتوسنتز و رشد گياهان اثر منفي بر جاي خواهند گذاشت.

سايت صداي اقتصاد گزارشي در مورد ميزان خسارت هاي ناشي از شرايط جوي اهواز منتشر کرده که براساس اين گزارش تنها خسارت وارد بر فعاليت هاي زراعي 5 هزار ميليارد تومان زيان مالي به همراه دارد.همچنين براساس صحبت هاي علي خادمي، مدير جهاد کشاورزي شهرستان پلدختر، پديده ريزگرد ها و شدت بارش هاي روزهاي اخير با توجه به سطح سبز زياد مزارع 30 ميليارد ريال خسارت به مراتع و مزارع اين شهرستان وارد کرد. شدت گرد و غبار و بالا رفتن غلظت اين پديده باعث شده علاوه بر آلودگي هواي شهرستان، تشديد کننده پديده خشکسالي و کم باراني شود.

همچنين فرامرزاحمدي نژاد، نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي اهواز طي گفتگويي که با سايت صداي اقتصاد انجام داده اعلام کرده که وضعيت اقتصادي استان به دليل ريزگردها بسيار وخيم شده است. او اشاره کرده است:« متاسفانه شرايط پيش آمده در استان و تداوم گرد و غبارها، تاثير بسيار منفي اي بر ابعاد مختلف اجتماعي و اقتصادي داشته است. اين پديده نه تنها به لحاظ عملي که از نظر رواني هم تاثير و تبعات منفي به همراه داشته است. اين شرايط به طور مستقيم فعاليتهاي اقتصادي را مختل کرده و به صنايع مختلف، ماشين آلات و نيروي انساني آسيب جدي وارد ساخته است. اين مسئله بر راندمان توليد تاثير مستقيم داشته و اين شاخص را حتي در کوتاه مدت به شدت کاهش داده است. اما اين تنها تاثير کوتاه مدت آن است در حالي که همين اتفاق تبعات منفي اجتماعي و اقتصادي بلندمدتي هم به همراه خواهد داشت. متاسفانه به تبع تداوم پديده گرد و غبار و بي توجهي و کم توجهي مسئولان، بسياري از مردم استان به فکر آن افتاده اند که از اين استان بروند و در جاي ديگري ساکن شوند. به طور مشخص پيامهايي که اين روزها در فضاهاي مجازي استان حاکم است، متاسفانه حاکي از آن است که مردمي که با جان و دل به استان و شهر خود علاقمندند و حتي در روزهاي سخت جنگ، شهرشان را رها نکردند، امروز انگيزه ماندن در اينجا را از دست داده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75943s, 19q