ریزگردهایی با کوله‌بار دلواپسی‌

فشار‌ها به‌دليل انتقاد ابتكار به بنزين آلوده است

۱۳۹۳/۱۱/۳۰ - ۰۸:۱۹ - کد خبر: 139097

سلامت نیوز:«مطالبی که این روزها علیه خانم ابتکار و مدیریت وی مطرح می‌شود رنگ و بوی سیاسی دارد و به طرز فکر و مشی سیاسی ایشان که در اردوگاه اصلاح‌طلبی تعریف می‌شود بازمی‌گردد.»

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه آرمان نوشت: «در جمهوري اسلامي، حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌هاي بعد بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشند، وظيفه‌اي عمومي تلقي مي‌گردد. از اين‌رو فعاليت‌هاي اقتصادي و غير آنكه با آلودگي محيط زيست و يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است» (اصل 50 قانون اساسي). همانطور كه در اين اصل نيز كاملا هويداست وظيفه حفظ و حراست از محيط زيست وظيفه‌اي عمومي است كه بايد مورد توجه همه نهاد‌ها و ارگان‌ها قرار گيرد. نهاد‌ها و ارگان‌هايي كه از سويي نيز قوانين كلي و همينطور رديف بودجه مصوب خود را از مجراي مجلس مي‌شناسند. اما در پي پديده هجوم بي‌سابقه ريزگرد‌ها به استان خوزستان و استان‌هاي همجوار آن مشاهده شد كه صداهای اعتراض از سوي برخي نمايندگان مجلس بر سر يك ارگان با بودجه‌اي سالانه بسيار محدود روانه شد. سازمان محيط زيست با بودجه سالانه 100ميليارد تومان بر اساس مصوبات همين مجلس قرار است با پديده‌هايي عظيم مانند خشكسالي عمومي، حراست از جنگل‌ها، خشك شدن درياچه‌ها، مسئله بين‌المللي ريزگرد‌ها، آلودگي هوا و غيره مقابله كند و اين در صورتي است كه تنها هزينه احداث يك سد 140ميليارد تومان است.

فشار‌ها به‌دليل انتقاد ابتكار به بنزين آلوده است
با توجه به همه اين امور مرتبط دانستن همه مشكلات پديد آمده به سازمان محيط زيست به قول آقاي تابش، رئيس فراكسيون محيط زيست مجلس رنگ و بويي سياسي دارد. وي كه به محدوديت‌هاي موجود درخصوص فعاليت‌هاي خانم ابتكار، رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست اشاره می‌کرد، گفت: «مطالبی که این روزها علیه خانم ابتکار و مدیریت وی مطرح می‌شود رنگ و بوی سیاسی دارد و به طرز فکر و مشی سیاسی ایشان که در اردوگاه اصلاح‌طلبی تعریف می‌شود بازمی‌گردد.» وي همچنين در تشريح اين بحث ادامه داد: «متاسفانه فشارهایی از سوی برخی از همکاران برای تغییر در ریاست این سازمان و روی کارآوردن افراد خاص صورت می‌گیرد. بخشی از این فشارها هم به‌دلیل انتقاداتی است که خانم ابتکار از عملکرد دولت گذشته در بحث آلودگی هوا و بنزین‌های آلوده که بسیار مشکل‌زا بودند داشتند. مجموعه این عوامل باعث شده است که با  محیط زیست و خانم ابتکار  برخوردهای سیاسی شود.»  همچنين دكتر ابتكار نيز كه با پرهيز از اقدامات نمايشي تلاش مي‌كند به شكل كارشناسی شده به حل اين معضل كمك نمايد با بيان اين مطلب كه همان روز اول به خوزستان نرفتم تا با دست پر به آنجا بروم تمام اقدامات انجام شده در سازمان متبوعش براي مقابله با اين مشكل را برشمرد و در جايي نيز با اشاره به عدم تصويب بودجه در اين خصوص در مجلس گفت: «نمایندگانی که این روزها درحال انتقاد از سازمان محیط‌زیست هستند، سه‌روز قبل از وقوع گردوغبار در کمیسیون تلفیق مجلس همه اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای مقابله با پدیده گردوغبار در بودجه سال94 را به‌صورت کامل حذف و آن را به یکی از مصارفی که مد‌نظر خودشان است، منتقل کردند.»

پافشاری مجلس به عدم تصويب بودجه محيط زيست
اما روز گذشته محمدرضا تابش در قامت رئيس فراكسيون محيط‌زيست مجلس تلاش كرد تا شايد بتواند بار ديگر نمايندگان را نسبت به تصويب اعتبار 60 ميلياردي از محل عوارض آلايندگي براي مقابله با پديده ريزگرد‌ها قانع نمايد. همان بودجه‌اي كه خانم ابتكار گفته بود نمايندگان با تصويب آن مخالفت كردند. تابش روز گذشته و در جریان بررسی بخش درآمدی جزئیات لایحه بودجه سال 94 کل کشور پیشنهاد داد که بند (ل) تبصره9 بازگشت به دولت داده شود چون کمیسیون تلفیق آن را حذف کرده بود. در این بند آمده بود: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مبلغ 600میلیارد ریال از درآمد وصولی ناشی از عوارض آلایندگی موضوع تبصره یک‌ ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید و معادل مبلغ یادشده در قالب ردیف 137-530000 جدول شماره 9 این قانون به سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص یابد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بابت اجرای عملیات کنترل آلودگی محیط‌زیست، آموزش و توانمندسازی جوامع محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد برای مشارکت در اجرای حفظ محیط‌زیست، احیای تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور و تقویت امر نظارت و پایش محیط زیست هزینه شود. تابش در توضيح پيشنهاد خود نيز گفت: «این میزان مبلغ برای مبارزه با آلایندگی از جمله ریزگردها در 25 استان کشور هزینه خواهد شد تا مشکلات زیست‌محیطی در این استان‌ها کاهش یابد. متاسفانه کمیسیون تلفیق این بند را حذف کرده و ما خواهان بازگشت به لایحه دولت و احیای آن در گزارش کمیسیون تلفیق هستیم.» پيشنهادي كه بار ديگر مورد مخالفت نمايندگان مجلس قرار گرفت و پس از آن كه محمدرضا باهنر که ریاست صحن علنی را برعهده داشت از نمایندگان خواست که درباره پیشنهاد تابش نظر خود را اعلام کنند که نمایندگان هم با این نظر مخالفت کردند. همچنين الیاس نادران که به‌عنوان مخالف پیشنهاد محمدرضا تابش سخنرانی می‌کرد، گفت: «در سال 93 استان‌های غربی و جنوبی بر اثر بی‌مبالاتی مسئولان زیست‌محیطی و اجرایی دچار پدیده ریزگرد شده‌اند اما خانم ابتکار مصاحبه می‌کند و می‌گوید وقتی بودجه ما را مجلس حذف می‌کند کمتر از این نباید توقع داشت.» وي همچنين ادامه داد: «اگر این 600 میلیارد ریال به سازمان محیط زیست داده شود شائبه به وجود خواهد آمد که آن را برای کارهای خاص سیاسی هزینه خواهد کرد.» اين دلايل و توجيهات كه معلوم نيست تا چه اندازه در اذهان عمومي پذيرفته شده باشند به هر حال سبب راي نياوردن تصويب بودجه براي مقابله با ريزگردها در مجلس شد.


منتقدين امروز، ساكتين ديروز
البته لازم به ذكر است اين حساسيت مجلس و برخي منتقدان خاص دولت در صورتي است كه در سال‌هاي پاياني دهه80 و همچنين سال‌هاي 90 و 91 نيز كشور به شكل گسترده‌اي با اين مشكل روبه‌رو شد. به شكلي كه دامنه اين ريزگرد‌ها آسمان تهران را نيز دربرگرفت و سبب ايجاد مشكلاتي شد. ولي متاسفانه برخورد دوگانه برخی نمایندگان با اين پديده باعث شد تا در آن سال‌ها در قبال اين مسئله موضع سكوت از سوی مجلس اختيار شود؛ سكوتي كه هيچ‌گاه پاسخي درباره آن داده نشد. در همان ايام و در مرداد 1390 سیدشریف حسینی، نماینده اهواز با انتقاد از کم‌توجهی مسئولان وقت گفته بود: «سال 1387، مصوب شد که 200 هزار هکتار در استان خوزستان مالچ‌پاشی شود اما پس از گذشت چهار سال صرفا 50 هزار هکتار مالچ‌پاشی شده است که اگر اینچنین قرار باشد مشکلات حل شود فکر می‌کنم 50سال لازم است تا این مشکل حل شود.» وي همچنين گفته بود تنها كاري كه در اين مدت مسئولين انجام داده‌اند اين بوده است كه نام گردوغبار به ريزگرد تغيیر يافته است!»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89793s, 18q