بهترين روش درمان چروک دور چشم چيست؟

۱۳۹۳/۱۲/۰۲ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 139213
بهترين روش درمان چروک دور چشم چيست؟

سلامت نیوز: در طول هفته هاي اخير، عکسي در شبکه هاي اجتماعي دست به دست شده که نشان از آسيب شديد پوست دور چشم خانم جواني دارد که به ادعاي خودش، براي رفع چين و چروک دور چشم به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان با ليزر اربيوم قرار گرفته و عمق نفوذ و شدت درجه ليزري که براي درمانش استفاده شده، به حدي زياد بوده که باعث تخريب بافت دور چشمش شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،به همین بهانه به سراغ دکتر مجتبي اميري، متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي بقيه ا... رفتيم تا با راه هاي مختلف رفع چروک دور چشم و خطرها و عوارض احتمالي آنها آشنا شويم.

ليزر اربيوم چيست؟
- ليزر اربيوم، نوعي ليزر قديمي است و در گروه ليزرهاي ابليتيو جاي مي گيرد. ليزرهاي ابيليتو، به آن گروه از ليزرهايي گفته مي شود که قسمتي از پوست را بر مي دارند. علاوه بر ليزر اربيوم، ليزر CO2 هم در گروه ابليتيوها قرار دارد.

منظورتان از برداشتن قسمتي از پوست چيست؟
- مثلا با کمک اين ليزر مي توان برخي از خال ها، زگيل ها و گروهي از ضايعات پوستي برجسته را برداشت.

کمي هم از عوارض ليزر اربيوم برايمان مي گوييد؟
- اين ليزر با قدرت نفوذ بالايي که دارد، مي تواند باعث آسيب به بافت هاي پوستي شود. قرمزي و التهاب ناشي از اربيوم هم زياد است. به همين دليل استفاده از اربيوم، در اصل براي برداشتن توده و ضايعات پوستي است و اين ليزر در درمان چين و چروک کاربردي ندارد.

پس چرا براي رفع چين و چروک اطراف چشم خانمي که ابتداي مطلب به ايشان اشاره کرديم، از ليزر اربيوم استفاده شده است؟
- وقتي که تاکيد مي کنيم براي درمان ناراحتي هاي پوستي يا درمان هاي زيبايي در زمينه پوست به متخصصان پوست مراجعه کنيد، به همين دليل است. يک متخصص پوست مي داند که چه وسيله اي در چه مواردي کاربرد دارد و چطور بايد آن را به نحوي استفاده کرد که بيمار دچار کمترين عارضه شود. از طرف ديگر، پزشک متخصص با عوارض احتمالي روش هاي درماني آشناست و مي تواند از ايجاد آنها جلوگيري يا حداقل بهترين و سريع ترين راه درماني را براي رفع عوارض احتمالي ايجاد شده، انتخاب کند. اگر براي درمان يا اعمال زيبايي به افراد غيرمتخصص مراجعه مي کنيد، بايد انتظار هرنوع عارضه اي را داشته باشيد. روش نامناسبي براي درمان چروک هاي دور چشم او انتخاب شده که اين روش براي آن مشکل، مناسب و مورد تاييد متخصصان پوست نيست.

بهترين روش درمان چروک دور چشم چيست؟
- يک نوع چروک در اطراف چشم بيشتر افراد وجود دارد که به نام «پنجه کلاغي» معروف است. معمولا اين نوع چروک در اثر بستن يا تنگ کردن چشم ها هنگام مواجهه با نور، مطالعه يا خنديدن ايجاد مي شود.
از آنجا که اين چروک ها در دوران جواني ايجاد مي شوند، خط مشخصي از خود باقي نمي گذارند و بيشتر خط ها از ميانسالي به بعد تشکيل مي شوند و شکل مي گيرند. ساده ترين و بي دردسرترين راه براي رفع اين چروک ها، استفاده از بوتاکس است. تزريق بوتاکس مي تواند حدود 9-6 ماه اين خطوط را صاف تر نشان دهد.

نظرتان درباره ليزر CO2 چيست؟
- هرچند که ليزر فراکشنال CO2 هم براي درمان چروک هاي دور چشم به کار مي رود اما اثربخشي آن چندان زياد و به اندازه بوتاکس نيست. ما مي توانيم با کمک اين نوع ليزر، کمي به صاف ترشدن پوست دور چشم کمک کنيم اما از آنجا که پوست اطراف چشم ما بسيار نازک است (ضخامتي کمتر از 0.1 ميلي متر دارد)، بايد ليزر فراکشنال CO2 را با دقت بسيار و به صورت تکراري براي کمترکردن چروک دور چشم به کار برد. از اين رو فقط به تشخيص پزشک متخصص در موارد خاص، مي توان از آن استفاده کرد.

راديو فرکوئنسي هم در درمان چروک هاي دور چشم کاربرد دارد؟
- دستگاه هاي RF يا همان راديوفرکوئنسي مي توانند تاحدي به جوانسازي پوست اطراف چشم و محکم تر شدن پوست کمک کنند اما نمي توان چروک ها را با اين روش کاملا از بين برد.

کرم دور چشم درمان کننده چروک نيست
کرم هاي دور چشم مي توانند رطوبت پوست اطراف چشم را افزايش دهند و باعث شوند که چروک ناشي از خشکي پوست، کمتر خود را نشان بدهد اما اين کرم ها نقشي در رفع يا درمان چروک اطراف چشم ها ندارند. علت ايجاد چروک هاي افقي زير چشم جوان ها، درماتيت اتوپيک است. معمولا چنين افرادي از دوران کودکي دچار حساسيت پوستي بوده اند و حالا با علائم اين حساسيت به صورت چروک زير چشم مواجه شده اند. درمان هاي دارويي موضعي با کرم هاي تجويزي متخصص پوست مي تواند در بهبود التهاب و چروک زير چشم اين افراد مفيد باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.75683s, 19q