دعوا باهمسربدون تلفات

۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۱۲:۴۴ - کد خبر: 139413

سلامت نیوز: رابطه مشترک هم يک موجود زنده است و به همين خاطر به رابطه مشترک «زندگي» مي گويند و همانند جانداران ممکن است دچار بي روحي و بيماري شود که اين مسئله طبيعي است ، به جرأت مي توان گفت اگر در رابطه زوجي هيچ اصطکاکي وجود نداشته باشد احتمالاً يا زندگي شان راکد شده و يا کلا از بين رفته است. چرا که نمي شود با يک انسان زير يک سقف زندگي کنيم اما دچار اختلاف نشويم، اما مي شود کاري کنيم که هنگام اختلاف نظر و دعوا، به جاي شکستن ظرف و ظروف به حل مسئله بپردازيم و بعد از آن دوباره به يکديگر نزديک شويم.


اين رابطه زنده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،زماني که عقد ازدواج بين دو نفر منعقد مي شود ، مي گويند ما با همديگر «زندگي» را شروع کرديم ، منظور زوجين از زندگي اين است که اين ها در کنار هم اهداف مشترکي را دنبال خواهند کرد که در اصطلاح مي گوييم «زندگي مشترک»، يا مي توانيم بگوييم زنده کردن اهداف مشترک و تفاوت هاي في ما بين. يکي از خصوصيات مهم موجودات زنده ايجاد تغيير و تحول در جسم و روحشان است و با گذشت زمان تغييرات فراواني در جسم شان پديد مي آيد، گاهي مريض مي شوند و گاهي سرحال و سرخوش‌اند، همچنين گذشت زمان و تغييرات سن ، در جسم شان تحول ايجاد مي کند و بايد با جسم جديد سازگار شوند مثلا يک پيرمرد ۸۰ ساله نبايد رفتار يک جوان ۳۰ ساله را داشته باشد چون در صورت تقليد رفتارهاي شخص جوان، جسمش آسيب مي بيند لذا بايد از جسم خود بيشتر مراقبت کند. همان طور که گفتيم رابطه مشترک نيز يک موجود زنده است. بنابراين وجود اختلافات در زندگي مشترک طبيعي است و در مواردي باعث رشد و پيشرفت نيز مي شود، اما آنچه که مهم است اين است که راه هاي بيان عقايد و صحبت کردن را ياد بگيريم و الا اختلافات کوچک که نمک زندگي تلقي مي شوند، نمک روي زخم خواهند شد و جز سوزش هيچ مزه اي نخواهند داشت، در واقع هر دعوايي به معني پايان زندگي مشترک و نفرت زوجين از يکديگر نيست مگر اين که راه صحيح دعوا را بلد نباشيم.

روش هاي صحيح دعوا با همسر

پاي ديگران را وسط نکشيد:

يکي از عوامل مهم ريشه دار شدن دعواهاي زوجين دخالت دادن اشخاص ديگر در دعواست که اين مسئله خودش به دو صورت نمود پيدا مي کند:

صورت اول: اينکه دعواي موجود بين خود را به خانواده ها يا اشخاص ديگر نسبت دهيم مثلا بيشتر خانم ها در دعوا مي گويند اين حرف، حرف خودت نيست حتما مادرت چنين حرفي زده است يا خواهر و يا هر فرد ديگر ... يا اين که بعضي از مردان شروع به توهين و اهانت به خانواده همسر مي کنند مثلا به خانم مي گويند اين که شما حرف متوجه نمي شوي و منطقي نيستي تقصير خودت نيست چرا که مادر يا پدرت هم همين طور هستند يا مثلا برادرت نيز فلان ويژگي اخلاقي را دارد. طرح چنين مسائلي ممکن است مثل پاشيدن بنزين روي جرقه هاي آتش باشد که در کوتاه ترين زمان ممکن جرقه هاي ضعيف را که يک بچه هم مي توانست خاموش کند، به آتش مهيب و خانمان سوز تبديل مي کند که آتشنشان هاي ماهر هم نمي توانند خاموشش کنند.

صورت دوم: گاهي اوقات دخالت عملي انجام مي گيرد، يعني انتقال مباحث محرمانه خانواده (زوجين) به اشخاص ديگر. حتي اگر اين اشخاص پدر ومادر زوجين باشند باز هم انتقال مباحث به آن ها کار درستي نيست چرا که دعوت اين اشخاص براي قضاوت و پا در مياني، فقط آتش دعوا را شعله ور مي کند چون اين افراد ذي نفع هستند و غالبا قضاوت شان بي طرفانه نخواهد بود . بنا براين زوجين بايد بدانند که مسئله پيش آمده، فقط به خودشان مربوط مي شود و هر اخلاق بدي داشته باشند مربوط به خودشان است نه خانواده شان ، و بايد با همديگر گفت وگو و مسئله را حل کنند يا به اشخاص متخصص و مشاور مراجعه کنند.

گروکشي نکنيد:

ممکن است زوجين از همديگر خواسته اي داشته باشند و اين مسئله باعث ايجاد تشنج در رابطه شان شود، اصل داشتن چنين خواسته هايي طبيعي است، اما آنچه مهم است نحوه بيان خواسته است. بعضي جملات به هيچ وجه براي جامه عمل پوشاندن به خواسته ها مناسب نيستند مثل اين که شما همسر را مخير کنيد بين «ادامه زندگي يا قبول خواسته»، چرا که در اين صورت همسر شما نسبت به زندگي مشترک ديد منفي پيدا مي کند و با خود مي گويد:آيا يک اختلاف کوچک، هم وزن قوام زندگي ماست؟! به عبارتي ديگر مي گويد ارزش زندگي مشترک به اندازه همين مشکل کوچک است و قطعا در مشکلات بزرگ من با شکست مواجه خواهم شد. لذا زوجين در دعواهاي پيش آمده، به هيچ وجه نبايد پاي اصل زندگي را به ميان بکشند بلکه بر عکس قبل از بيان خواسته بايد به اهميت زندگي اشاره کنند مثلا بگويند من به پيوند مقدس مان احترام مي گذارم و تا زماني که جان در بدن دارم به زندگي ام عاشقانه جان خواهم بخشيد و اين خواسته من در راستاي قوام و بهتر شدن زندگي است.

مراقب کلماتتان باشيد:

استفاده از بعضي کلمات در حين دعوا ممنوع است؛ اين کلمات عبارت است از هيچ وقت، هميشه ، هرگز و... به عبارتي از به کارگيري الفاظ منفي که کل زندگي را هدف قرار مي دهد، بايد خودداري کرد مثلا اين جملات: هيچ وقت تو شوهر خوبي برايم نبودي، هيچ وقت مرا دوست نداشتي، هميشه فحاشي مي کني، هرگز به خانواده من احترام نگذاشتي و هيچ خيري از تو نديدم.

از مقايسه کردن بپرهيزيد:

يادمان باشد يک دعواي کوچک انتهاي زندگي مشترک نيست و نبايد خطوط قرمز شکسته شود، يکي از خطوط قرمز مقايسه همسر با ديگران است ، گاهي اوقات طرفين شروع مي کنند به تعريف و تمجيد از ديگران و طعنه زدن به همديگر، که اين مسئله ممکن است دلشکستگي عميقي بين زوجين ايجاد کند که التيامش مدت ها طول بکشد.

از درد دل با نامحرم بپرهيزيد:

از بازگو کردن اسرار خانواده و بيان حرف دل به نامحرمان بايد خودداري کرد چرا که اين مسئله ضربه بزرگي بر پيکره زندگي وارد مي کند، بعضي اوقات اشخاص قبل از اين که از همسر خود جدا شوند شروع به ارتباط با نامحرم مي کنند و مسائل زندگي خود را با يک شخص اجنبي به اشتراک مي گذارند که اين مسئله تباهي زندگي دنيوي و ويراني حيات آخرت را به دنبال دارد.

دعوا را کش ندهيد:

سعي کنيد دعوا را زود تمام کنيد و موجب عصبانيت بيش از حد همديگر نشويد، مي توان ادامه بحث را به زماني بهتر و موقعي موکول کرد که حال هر دوي شما مساعد باشد همچنين بعد از دعوا به مباحث و مسائلي که در بحث اتفاق افتاده است نبايد فکر کرد و همه انتقادها و بحث ها را خيلي سريع از خاطر خود پاک کرد و با يک شاخه گل زيبا و نوازش عاشقانه طراوت از دست رفته را باز پس گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99532s, 19q