«ابولا» پیش درآمد دروغ 13!

احتمال ورود ابولا به ايران وجوددارد

۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 139414
احتمال ورود ابولا به ايران وجوددارد

سلامت نیوز: ابولا بسیاری از دولت‌ها را با چالش مواجه کرده و هیچ‌گاه برای یک بیماری به این شکل، شرایط اضطراری اعلام نشده بود و آمادگی نسبی در ایران برای مقابله با این بیماری وجود دارد. او آن زمان اعلام كرد كه اقدامات لازم براي مقابله با ابولا از ارديبهشت‌ماه امسال شروع شده. حتي براي ورود حجاج به ايران اواخر مهرماه تمهيدات ويژه‌اي چيده شد.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه قانون نوشت: «ابولا به ايران هم وارد شد». آنقدر اين خبر سريع در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه ديگر كسي نبود درباره ورود بيماري ترسناك قرن، «ابولا»، به ايران حرف نزند.

داستان از بيمارستان شهداي تجريش شروع شد، وقتي جواني بيمار و مشكوك به بيماري براي درمان وارد بيمارستان شد و بعد از مدتي غيبش زد. به گفته پزشكان علائم بيماري، شبيه ابولا بوده. همين گفته‌ها باعث شد ناپديد شدن جوان به موضوع نگران‌كننده‌اي تبديل شود. بعد از چند روز، اتفاق بدتري افتاد، پنج نفر مشكوك به ابولا در تبريز شناسايي و سريعا قرنطينه شدند. همه اين اتفاقات و انتشار خبر اين بيماران و پزشكان همراه‌شان كه با يگان‌هاي محافظ در كنار اين بيماران بودند، به وحشت حضور ابولا در ايران دامن زده بود، تا اينكه رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مورد مشکوک به ابولا در بیمارستان شهدای تجریش تهران را تکذیب کرد و گفت: هیچ مورد مشکوک ابولا در کشور وجود ندارد و تنها مرجع اعلام چنین مواردی وزارت بهداشت است. در تازه‌ترين واكنش‌ها نيز خود وزير بهداشت وارد ميدان شد و گفت : «ورود ابولا به كشور شايعه است.»


مرد 25 ساله در حالي وارد بيمارستان شهداي تجريش مي‌شود كه تبش بالاست، بدنش درد مي‌كند و ضعف عمومي دارد. يكي از پزشكان عمومي او را معاينه مي‌كند. مورد مشكوكي نمي‌بيند. با خودش فكر مي‌كند شايد بيمار سرماخورده باشد، بيشتر كه معاينه مي‌كند متوجه مي‌شود بيمار علائم ديگري هم دارد؛ خستگي، كاهش تنفس، كاهش اشتها و گلودرد. كمي با خودش فكر مي‌كند؛ در اين يك سال گذشته آنقدر نگران اين علائم بوده‌اند كه ديگر از برشان است. نگران مي‌شود؛ نكند «ابولا» باشد؟ نياز به آزمايشات بيشتري است اما جوان تصميم گرفته به بيمارستان خصوصي برود تا درمان‌هاي بهتري رويش انجام شود. دكتر هنوز مشكوك است اما اجازه خروج مي‌دهد. مرد جوان مثل همه افراد ديگر به راحتي از بيمارستان خارج مي‌شود. اما نگراني‌ها تازه همان موقع شروع مي‌شود.


ابولا در تبريز؟
هنوز دكتر نگران خروج بيمار جوان است. همان‌كه كه اگر واقعا به ابولا آلوده باشد، براي كشور مثل يك بمب ساعتي عمل مي‌كند. تماس فيزيكي يكي از راه‌هاي انتقال بيماري است. هنوز اين نگراني وجود دارد كه يك‌دفعه باخبر مي‌شوند چند روز قبلش 5 مورد مشكوك به ابولا در تبريز گزارش شده‌است. همان زمان بهروز هاشمی، معاون درمان بیمارستان شهدای تجریش تاييد مي‌كند كه علائم بيماري جوان، شبيه به ابولا بوده. خبرها به يك‌باره وارد شبكه‌هاي اجتماعي موبايلي مي‌شود و حتي انتشار عكس بيمار به همراه پزشكان ماسك‌زده و پوشيده با گان نيز نگراني را مضاعف مي‌كند. 3 نفر در تبريز فوت مي‌كنند و همه ربطش مي‌دهند به شيوع ابولا در اين شهر. نگراني‌ها آنقدر شديد مي‌شود كه مسئولان بيمارستان و همين‌طور وزارت بهداشت را ناچار به نشان دادن واكنش مي‌كند. بعد از صحبت‌هاي معاون درمان بیمارستان شهدای تجریش، دکتر محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام مي‌كند «مسئله ابتلای او به این بیماری با استناد به اینکه در مصاحبه اولیه اعلام کرده سفری به خارج نداشته است، رد شد.» اما دكتر مسعود ياوري معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی به كل صورت‌مسئله را پاك مي‌كند و می‌گوید: «این مورد ثابت نشده بود. اصولا در بیمارستان‌های دانشگاهی، بعد از مطرح‌شدن هر بیماری، علائم مشکوک به آن نیز بحث می‌شود که همین مسئله باعث می‌شود بعضا چنین مواردی از بیماری‌ها بر سر زبان‌ها بیفتد.»


ورود ابولا تكذيب مي‌شود
مسئولان به تكاپو افتاده‌اند تا وحشت را از مردم دور كنند؛ براي همين رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در اظهارنظري، مورد مشکوک به ابولا در بیمارستان شهدای تجریش تهران را تکذیب مي‌كند. محمود سروش گفت: «ویروس ابولا برای ورود به کشور تابع شرایط ویژه‌ای است که در حال حاضر هیچ‌یک از شرایط برای ورود ویروس ابولا در کشور وجود ندارد و هیچ مسافر مشکوک به ویروس ابولا، از مناطق آندمیک این بیماری وارد کشور نشده است.» خيال‌ها زماني راحت‌تر مي‌شود كه بالاترين مقام بهداشتي كشور به اظهارنظر مي‌پردازد و مي‌گويد شيوع ابولا در كشور شايعه است. سیدحسن قاضي‌زاده هاشمی درباره اخبار منتشر شده از بیماری ابولا در تبریز گفت: «این خبر دروغ است. عده‌ای فوت شده‌اند و عده‌ای که مد نظر بودند پرونده‌هایشان بررسی شده و تیم لازم مستقر شده است، فوت این افراد به دلیل آنفلوآنزا و برخی بیماری‌های زمینه‌ای ديگر بوده كه اين افراد به آنها مبتلا بوده‌اند. انتشار چنین خبری شیطنت فضای مجازی برای ترساندن مردم است. این اخبار هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند و همچنان ادامه دارند و شاید هم بیشتر شوند.»


احتمال ورود ابولا به ايران وجوددارد
اما اين حرف‌ها باعث نمي‌شود به‌طور كلي خيال‌مان از بابت ورود ابولا به كشور راحت شود و اين بيماري را جزو اتفاق‌هاي نشدني كشور بدانيم. آبان‌ماه امسال كه ابولا به تارومار نسل بشر در كشورهاي آفريقايي مشغول بود، وزير بهداشت اعلام كرد احتمال ورود ابولا به كشور وجود دارد. اما همان زمان از تجهیز یک آزمایشگاه ویژه برای مقابله احتمالی با اين بیماری خبر داد. هاشمي گفت: می‌توانیم از این آزمایشگاه در شرایط اضطراری استفاده کنیم و هرچند اتاق ایزوله برای این بیماری در کشور وجود ندارد اما تعداد محدودی بخش مراقبت‌های ویژه آی.سی.یو وجود دارد.


ابولا بسیاری از دولت‌ها را با چالش مواجه کرده و هیچ‌گاه برای یک بیماری به این شکل، شرایط اضطراری اعلام نشده بود و آمادگی نسبی در ایران برای مقابله با این بیماری وجود دارد. او آن زمان اعلام كرد كه اقدامات لازم براي مقابله با ابولا از ارديبهشت‌ماه امسال شروع شده. حتي براي ورود حجاج به ايران اواخر مهرماه تمهيدات ويژه‌اي چيده شد. دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نيز همان زمان‌ها اعلام كرد: نيروهايي براي درمان و پيشگيري اين بيماري در حال آموزش ديدن هستند و همچنین در هر استان یک بیمارستان برای مقابله با بیماری ابولا آماده‌سازی شده تا بیماران در شرایط خاصی نگهداری شوند. گویا احتمال ورود این بیماری به کشور را کم ارزیابی کرده اما آن را به‌کلی رد نکرده بود.
او توضیح می‌دهد که که مسافرت‌های ایرانیان به کشورهای غرب آفریقا یعنی کشورهای آلوده به ابولا، بسیار محدود است و تعداد مسافرانی که از این کشورها می‌آیند نیز کم است، نتیجه گرفته بود که امکان انتقال بیماری به کشورمان ناچیز است. این پزشک متخصص به مردم اطمینان می‌دهد که وزارت بهداشت کاملا برای برخورد با ابولا آماده است و با هماهنگی هایی که با وزارت امور خارجه داشته اند اطلاعات هر مسافری را که قصد داشته باشد از کشورهای آلوده به ابولا به ایران سفر کند، پیش از صدور ویزا بررسی می‌کنند و هدفش از سفر، زمان ورودش به ایران و وضعیت سلامتش را می سنجند تا از سلامتش مطمئن شوند.


ابولا از كجا آمد؟
ابولا نخستین‌بار در سال ۱۹۷۶ میلادی شناخته شد. در همان سال‌حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹ نفر و در سال ۱۹۹۵ از این ویروس ۸۰ درصد مبتلایان جان باختند. اما همان زمان‌ها به صورت چراغ خاموش در حال تردد بود و مرگ‌وميرها بسيار پايين آمده بود. اما يك‌باره در سال 2014 با انتشار مجددش در گينه و سرايتش به كشورهاي همسايه مثل سيرالئون و ليبريا به فاجعه‌اي جهاني تبديل شد كه در كمتر از يك سال توانست بيش از 8000 نفر را راهي ديار باقي كند. سازمان بهداشت جهانی ۱۵۰ کارشناس را برای کمک به پیشگیری از انتشار ویروس به منطقه اعزام کرده است. نام این ویروس از یکی از رودخانه‌های کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده و اینکه این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33412s, 19q