سالانه ۷۰ درصد منابع آبی کشور تبخیر می‌شود/ ۹میلیارد مترمکعب در منابع آب‌های زیرزمینی کسری داریم

۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ۱۷:۱۵ - کد خبر: 139723

سلامت نیوز: آخرین مناظره داغ زیست محیطی با موضوع مدیریت منابع آب و پیامدهای محیط زیستی سدسازی و انتقال آب بین حوزه‌ای عصر دوشنبه و در سومین روز از نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست، دوستداران محیط زیست کشور را دوباره به سالن 38، غرفه سازمان حفاظت محیط زیست کشاند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست( پام)، عیسی بزرگ‌زاده در این مناظره با بیان اینکه در مجموع ۱۳۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در کشور داریم، افزود: وجود بالغ بر ۷۰ میلیون نفر جمعیت و شرایط فعلی آبی، کشور را در حال حاضر در مرحله تنش آبی قرار داده است.

وی ادامه داد: سرانه مصرف آب در کشور یک هزار و ۷۰۰ مترمکعب است که یک هزار و ۷۱۰ مترمکعب نیز مرز تنش آبی است لذا پیش بینی می‌شود با افزایش جمعیت در چند سال آینده سرانه مصرف آب به یک هزار و ۳۴۰ مترمکعب کاهش یابد. در حالیکه سرانه ۵۰۰ مترمکعب مرز فقر مطلق آبی است.

سرانه آب تجدیدپذیر در ایران یک چهارم متوسط جهانی است

بزرگ‌زاده افزود: جغرافیای ایران به گونه‌ای است که ۵۶ درصد بارندگی در ۳۰ درصد پهنه کشور اتفاق می‌افتد از این رو پراکنش منابع آبی نیز یکسان نیست.

وی به سرانه آب تجدیدپذیر در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه آب تجدیدپذیر در ایران نصف آسیا، یک نهم آمریکای شمالی و یک چهارم متوسط جهانی است.

معاون فنی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ ادامه داد: پراکنش بارندگی در کشور از ۵۰ میلیم‌تر در مراکز کویری تا ۱۶۰۰ میلی مترمکعب در بخش‌های شمالی پراکنده است و در ۲۸ درصد از پهنه کشور یعنی یک سوم مساحت کشور سالانه کمتر از ۱۰۰ می‌لم‌تر بارندگی داریم.

به گفته وی، آب شرب، کشاورزی و صنعت از هم جدا نشده‌اند و هر سه در یک فرآیند قرار دارند، اکنون مصرف آب هر ایرانی یک هزار و۵۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ متر مکعب است.

وی گفت: همچنین ۹ میلیارد مترمکعب در منابع آب‌های زیرزمینی کسری داریم که به اعتقاد برخی حل مشکل در انتقال آب بین حوزه‌ای است که قطعا اولین گزینه نیست بلکه باید شرایط برای انجام آن سنجیده شود برای نمونه طرح انتقال آب بین حوزه‌ای را اساسا برای آب شرب به کار می‌بریم.

۲۰ میلیارد مترمکعب آبی که بعد از مصرف به کرخه باز می‌گردد آلوده است

بزرگ‌زاده افزود: اصلیترین انتقاد در مورد آب مدیریت مصرف آن است و اینکه همه در نحوه استفاده از این منابع غفلت کرده‌ایم. اگر سدسازی در وضعیت دریاچه ارومیه تاثیر داشته قطعا نحوه مصرف منابع آبی نیز در این زمینه نقش بسزایی داشته است. همچنین حفر چاه از دیگر عوامل وضعیت کنونی دریاچه ارومیه است.

معاون فنی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ گفت: ۲۰ میلیارد مترمکعب آبی است که بعد از مصرف به کرخه باز می‌گردد که آن نیز آلوده به سموم مختلف است.

بزرگ‌زاده در مورد شرایط آب در استان خوزستان، گفت: یکی از دلایل بروز ریزگرد در این استان برداشت‌های بی‌برنامه و مدیریت نشده از آب‌های زیرزمینی است که تغییر اقلیم و کاهش بارندگی نیز از دیگر دلایل بروز این وضعیت است.

سالانه ۷۰ درصد منابع آبی کشور تبخیر می‌شود

سیدهادی خاتمی رییس گروه دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت: سالانه ۷۰ درصد منابع آبی کشور تبخیر می‌شود.


وی افزود: در سال ۱۳۴۰ سرانه آب هر فرد ایرانی پنج هزار مترمکعب بود و این سرانه در برنامه توسعه چهارم، هزار مترمکعب بود که اکنون به یک هزار و ۷۰۰ متر مکعب رسیده است و پیش بینی می‌شود این سرانه در سال ۱۴۱۵ به مرز یک هزار متر مکعب برسد.

وی در خصوص بروز ریزگرد‌ها در کشور، گفت: ترکیه با احداث سد آتاتورک ۴۷ میلیارد مترمکعب آب ذخیره کرده که معادل ذخیره آب تمام سدهای کشور ما است که می‌توان آن را به عنوان یکی از عوامل ریزگرد در نظر گرفت ولی کسی به آن نمی‌پردازد. این در حالیست که در آمریکا برای ملاحظات زیست محیطی حدود ۱۰ سد شکسته شده است.

انتقال آب بین حوزه‌ای کارساز نیست

خاتمی ادامه داد: بیشترین درصد منابع آب در کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که رقم بیش از ۸۰ درصد را به خود اختصاص داده است و متاسفانه هنوز به روش سنتی و غرقآبی آبیاری می‌شود.باید بر روی منابع آبی به شکل فرامرزی متمرکز شویم و انتقال آب بین حوزه‌ای کارساز نیست.

وی با بیان اینکه برای تهران از کرج، طالقان و جاجرود و اکنون نیز از لار آب وارد کرده‌ایم اما مشکلی حل نشده است گفت: کشورهای اطراف حاشیه خلیج فارس بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب را برداشت و شیرین می‌کنند در حالی که کشور ما هنوز حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب برداشت دارند.

وی تاکید کرد: برای حل مشکل منابع آبی انتقال بین حوزه‌ای جواب نمی‌دهد بلکه باید به سمت مدیریت صحیح و استفاده از فناوری‌های روز دنیا پیش برویم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.61356s, 18q