دردهای شکمی کودکان خود را جدی بگیرید

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 140156

سلامت نیوز:فراموش نکنید که بهترین روش مقابله و پیشگیری از ابتلا به آلودگی‌های انگلی، دقت در رعایت بهداشت فردی،‌ بهداشت محیط و مواد غذایی است.البته در صورت ابتلای فردی در خانواده به نوعی از انگل، بقیه اعضای خانواده نیز باید تحت درمان‌های ضدانگلی قرار بگیرند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون نوشت: علائم بالینی ناشی از آلودگی با انگل‌های روده‌ای مختلف تا حدی متفاوت است، اما وجه مشترک‌شان درد شکم، نفخ، اسهال و استفراغ است، ولی در مواردی این بیماری با درد قفسه سینه، خستگی، ضعف مفرط و کم‌خونی نیز همراه می‌شود. این درست است که برخی انگل‌ها عوارضی مثل کم‌خونی، ضعف و بی‌حالی را همراه می‌آورند، اما این مسئله به آن معنا نیست که هر کسی که دچار ضعف و بی‌حالی است، به انگل گوارشی مبتلاست. شاید مشاهده کرم‌های بزرگی که از روده هنگام دفع خارج می‌شود، ترسناک به نظر برسد، اما چنین اتفاقی در صورت ابتلا به کرمک کاملا طبیعی است. البته ابتلا به کرمک بیشتر در مناطقی اتفاق می‌افتد که امکان دسترسی به آب آشامیدنی و غذای سالم وجود ندارد و در مناطق شهری احتمال آن بسیار کم است.نکته مهم درباره کرمک، بحث سرایت آن است که بر اثر خاراندن نشیمنگاه، به‌خصوص از سوی کودکان اتفاق می‌افتد، یعنی از این طریق، تخم انگل در زیر ناخن‌ها جمع می‌شود یا به انگشتان کودک می‌چسبد و با گذاشتن انگشتان در دهان، تخم انگل وارد دستگاه گوارش شده و این تخم به کرم تبدیل می‌شود.


پارک‌ها؛ محیط زندگی انگل‌ها
پارک‌ها و محیط‌های عمومی بازی کودکان به انواع انگل و میکروب آلوده است. بسیاری از کودکان، به‌ویژه در سنین زیر سه سال عادت دارند هر جسمی را به‌سرعت در دهان می‌گذارند. بی‌شک امکان آلودگی به انگل‌ها در این کودکان بسیار بالاست. از سوی دیگر پارک‌ها و محیط‌های عمومی بازی کودکان به انواع انگل و میکروب آلوده است. در نتیجه باید دست کودکان را بلافاصله پس از بازی در پارک یا حیاط، شست و اجازه نداد آنها با دست آلوده، چیزی بخورند.همچنین باید شست‌وشوی دست پس از دستشویی را به کودکان آموزش داد تا امکان سرایت به آلودگی‌های انگلی کاهش یابد.


پیشگیری از ابتلا به انگل‌ها
فراموش نکنید که بهترین روش مقابله و پیشگیری از ابتلا به آلودگی‌های انگلی، دقت در رعایت بهداشت فردی،‌ بهداشت محیط و مواد غذایی است.البته در صورت ابتلای فردی در خانواده به نوعی از انگل، بقیه اعضای خانواده نیز باید تحت درمان‌های ضدانگلی قرار بگیرند. از سوی دیگر دقت کافی در پخت کامل گوشت، شست‌وشوی کامل میوه و سبزیجات، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، به‌خصوص قبل از غذا خوردن و بعد از دستشویی، کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها، جوشاندن آب آشامیدنی نامطمئن و نیز آموزش کودکان به شستن دست‌ها با آب و صابون بعد از بازی در محیط‌های باز در پیشگیری از آلودگی‌های انگلی بسیار موثر است.


گوشت را خوب بپزید
شاید نام کرم کدو را شنیده باشید، اما ندانید که از عمده‌ترین راه‌های انتقال این نوع انگل به سیستم گوارشی، خوردن گوشت خام و نیمه‌پخته گاو است.البته آلودگی به کرم کدو بیشتر از طریق گوشت شکار اتفاق می افتد که به‌خوبی پخته نمی‌شود، اما نکته مهم در مورد این نوع آلودگی آن است که تخم کدو می‌تواند از طریق خون وارد مغز شود و ابتلا به کیست‌ها و ضایعات شدید مغزی چون تومورهای مغزی را به دنبال داشته باشد. آلودگی با این نوع انگل، باعث ناراحتی، ضعف و کم‌‌خونی شدید بیمار نیز می‌شود.


عوارض انگل های روده ای
شایع ترین عارضه ای که که انگل های روده ایجاد می‌کنند سوء تغذیه است، یعنی اینکه وقتی انگل روده ای در داخل روده ها مستقر می شود، تغذیه و جذب غذا را دچار اختلال می کند و همچنین بخشی از محتویات غذایی که در داخل روده وجود دارد، صرف تغذیه خود انگل خواهد شد که این مسئله خود را در اطفال به شکل بارزتری نشان می دهد و اطفال دچار اختلالات رشد جسمی و ذهنی می‌شوند و طبیعتا روی کارکرد اجتماعی آنها تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. علاوه بر این، انگل ها زخم‌هایی را در روده ایجاد می کنند که به شکل طولانی مدت خونریزی‌های کوچک و مخفی دارد که دیده نمی شود و این مسئله در طولانی مدت کم خونی ایجاد می کند. ما اکثر اطفالی را که مبتلا به بیماری‌های انگلی هستند، به شکل کم خون هم می‌بینیم که کم خونی عوارض بسیار جدی را به جای می گذارد و کودکان را به شدت دچار مشکل می کند. اما عوارض جدی‌تری هم وجود دارد، مثلا انگل وارد کیسه صفرا می شود و مشکل ایجاد می کند یا وارد پانکراس می شود و پانکراتیت یا عفونت پانکراس ایجاد می کند که دردهای بسیار شدیدی را ایجاد می کند و به‌دنبال خود عوارض و مشکلات بسیار جدی را برای افراد ایجاد می‌کند و در مواقعی هم نیاز به جراحی پیدا می شود. یا گاهی اوقات ممکن است که انگل وارد آپاندیس شود و آپاندیسیت ایجاد کند که بیماری شناخته شده ای است و معمولا نیاز به جراحی پیدا می شود. گاهی اوقات تجمع انگل ها را در یک نقطه از روده داریم که ممکن است باعث انسداد روده شوند، خصوصا در نوع آسکاریس که کرم‌های بزرگ‌تری هستند و حتی تا 35 سانتی متر ممکن است طول داشته باشند.در این نوع، انسداد روده را بعنوان یک عارضه جدی می شناسیم که خود این هم ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند و یک حالت بسیار بد آن این است که سوراخ‌شدگی روده ها ایجاد شود و انگل از دستگاه گوارش خارج شده و وارد نواحی دیگر بدن شود و بدنبال سوراخ‌شدگی، خونریزی های شدیدی ایجاد شود که افراد مبتلا نیاز به اورژانس
پیدا می کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43209s, 19q