هوای بندرعباس اهوازی شد

۱۳۹۳/۱۲/۱۷ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 141055
هوای بندرعباس اهوازی شد

سلامت نیوز:بعد از اینکه اهوازی‌ها، حسابی گردوخاک خوردند، شهر جنوبی کشورمان اسیر غبار شده به‌صورتی که مسئولان استانی، مدارس را تعطیل کرده‌اند. میزان غبار موجود در هوای بندرعباس به اندازه‌ای رسیده که فعالیت‌های عادی در این شهر تعطیل شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،روز گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: در حالی که میزان استاندارد ذرات هوا 150‌میکروگرم بر مترمکعب است، غبار محیطی بندرعباس در روز شنبه به یک هزار میکروگرم بر مترمکعب رسیده که هوای خطرناک محسوب می‌شود.مجید وفادار ادامه داد: بر اساس داده‌های ثبت شده دستگاه‌های ثابت و سیار سنجش کیفیت هوا، میزان غبار محیطی بندرعباس در روز شنبه به هفت برابر میزان استاندارد رسیده است. ایرنا نوشت؛ به گفته او طبق دستورالعمل‌های موجود در این وضعیت فعالیت‌های طولانی‌مدت یا سنگین در خارج از منزل برای تمامی اشخاص ممنوع است. گردوغبار غلیظ که از صبح شنبه شروع شده، هوای استان هرمزگان در مناطق شرقی، شمالی، مرکز استان و تنگه هرمز را فرا گرفته است. گردوغبار دیروز برای دومین‌بار در ماه جاری استان هرمزگان را فرا گرفته است.


مردم در خانه بمانند
دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم به مردم بندرعباس گفته با توجه به آلودگی شدید هوا از منازل خود خارج نشوند. فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی این دانشگاه اعلام کرده آلودگی هوا طبق اعلام هواشناسی هفت برابر حد مجاز است و این شرایط بسیار خطرناکی برای سلامت شهروندان است.او گفته است: شهروندان در صورت لزوم برای خروج از منزل باید از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنند. به گفته نوروزیان، استفاده از ماسک‌های معمولی هیچ فایده‌ای ندارد، زیرا افراد با قرار دادن ماسک، هر از گاهی مجبور به تنفس عمیق می‌شوند که در صورت معمولی بودن ماسک‌ها، این تنفس‌های عمیق خود موجب ورود آلودگی بیشتری به بدن می‌گردد.او ادامه داده است: در این شرایط که به شهروندان عادی توصیه می‌شود از خروج از منزل خودداری کنند، بیماران قلبی، ریوی، تنفسی، کودکان،زنان باردار و سالمندان به هیچ وجه نباید از خانه خارج شوند.به گفته او این ریزگردها ممکن است عامل ایجاد بسیاری از بیماری‌های عفونی مجاری تنفسی، آسم، آلرژیک ، آلودگی‌های چشمی باشد.مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این باره گفته است: این ریزگردها درصورتی که حاوی عناصر فلزات سنگین باشند، عوارض خاص خود را خواهند داشت و ممکن است موجب ایجاد برخی سرطان‌ها باشد و از همین رو باید شهروندان مساله خارج نشدن از منزل را به شدت جدی بگیرند. نوروزی ادامه داده است: ما توصیه می‌کنیم در صورت تداوم وضعیت آلودگی هوا در بندرعباس، علاوه بر مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات نیز تعطیل شوند.


لنج‌ها و کشتی‌ها هم اسیر ریزگرد شدند
به‌دلیل کاهش دید در آب‌های هرمزگان در پی بروز پدیده ریزگرد و غبار غلیظ در تنگه‌هرمز و مناطق ساحلی آن، محدودیت تردد شناورهای مسافری سبک و سنگین از طریق بنادر مرکز استان از صبح شنبه آغاز شده و تا مساعد شدن هوا ادامه دارد.روابط عمومی اداره کل بنادر هرمزگان اعلام کرد در پی ورود سامانه پرفشار در استان‌های جنوب شرق کشور، هوای هرمزگان در مناطق شرقی، شمالی، مرکز استان و تنگه‌هرمز مه آلود شده و تردد تمامی شناورهای مسافری از طریق بنادری همچون شهید حقانی، شهید ذاکری قشم و بندرگاه هرمز از نخستین ساعت‌های صبحگاهی دیروز شنبه، تاکنون محدود شده است.با وزش باد با سرعت حدود 38 کیلومتر بر ساعت در برخی مناطق دریایی استان هرمزگان، ارتفاع موج دریا به یک متر رسیده و پیش‌بینی می‌شود در محدوده تنگه‌هرمز تا جاسک نیز به یک متر برسد. این شرایط باعث شده تا امکان انجام سفر ایمن دریایی به صورت کامل در مسیرهای مسافری وجود نداشته باشد. به گزارش خبرآنلاین اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اعلام کرده برای خدمات دهی به مسافران دریایی در شرایط ضروری، تردد خودرو و مسافر در بندرعباس تنها در مسیر پهل به لافت و برعکس با لندینگ کرافت به صورت شبانه روزی انجام می‌شود.


آ

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.17243s, 19q