رييس انجمن تغذيه:

آموزش تغذيه دربرنامه‌هاي تلويزيوني ومجلات كودكان ناديده گرفته شده است

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 14136
آموزش تغذيه دربرنامه‌هاي تلويزيوني ومجلات كودكان ناديده گرفته شده است
دكتر نسرين اميدوار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تحقيقات انجام شده در رابطه با وضعيت آموزش تغذيه در گروه‌هاي سني كودكان و دبستاني‌هاي كشور گفت: به اين منظور از برنامه‌هاي كودك شبكه يك و دو و به طور تصادفي از هر ماه يك هفته، آگهي‌هاي همراه با اين برنامه‌ها، مجله‌هاي كودك سراسر كشور و نمونه‌گيري آنها از سال 86 و همچنين محتواي كليه كتب درسي اول تا پنجم دبستان بررسي شد.

وي با بيان اين كه به تدريج بايد به سمتي پيش رفت كه گروه سني كودكان و دبستاني‌ها از حداقل اطلاعات تغذيه‌اي برخوردار باشند؛ گفت: همچنين بايد اولويت‌هاي مسوولان تغذيه كشور براي اطلاع رساني به اين گروه سني و اهداف آنها در اين زمينه مشخص شود. بر اين اساس بررسي وضعيت آموزش تغذيه در كودكان، نحوه اطلاع رساني به آنها، ميزان جذابيت اين اطلاع‌رساني و همچنين ارايه راهكارهاي لازم ضروري است.

رييس انجمن تغذيه ايران گفت: با بررسي منابع نام برده واضح است كه براي تعريف اهداف آموزش تغذيه سالم در گروه‌هاي سني كودكان جالي خالي زياد است. به اين ترتيب كه در كتاب‌هاي درسي كودكان تقريبا هيچ درس مشخصي براي آموزش تغذيه در نظر گرفته نشده است و تنها چند مورد محدود آن هم با روش‌هاي قديمي سعي در آموزش تغذيه داشتند؛ طوري كه در مواردي به صورت پراكنده و غيرهدفمند بر گروهي از غذاهاي خاص تاكيد شده است. در مجموع به نظر مي‌رسد در مجلات، كتاب‌هاي درسي و تا حدودي هم در برنامه‌هاي كودك مساله آموزش غذا و تغذيه در كودكان ناديده گرفته شده است.

وي دراين باره افزود: آگهي‌هاي تلويزيوني نيز طيف وسيعي از غذاهاي سالم و ناسالم را در برمي‌گيرد اما در مجموع نسبت به تلويزيون‌هاي بسياري از كشورهاي غربي، حجم آگهي‌هاي نامناسب غذايي در كشور ما كمتر است. به اين ترتيب از اكنون بايد براي اين امر نيز سياستگذاري كرد؛ چرا كه امروزه در بسياري از كشورهاي غربي بازنگري در اين آگهي‌ها به امري لازم و ضروري تبديل شده است.

رييس انجمن تغذيه ايران با تاكيد بر آن كه خلاء ايجاد حس خوب نسبت به غذاهاي سالم در كودكان و وارد كردن اين عوامل در افسانه‌ها و قصه‌ها به شدت در منابع آموزشي و اطلاع‌رساني احساس مي‌شود، گفت: از آنجا كه در مسايل آموزشي به جنبه‌هاي رفتاري و تربيتي كودكان توجه مي‌شود بايد در نظر داشت كه يكي از اين جنبه‌هاي رفتاري و تربيتي آموزش خوردن غذاي سالم است؛ بنابراين لازم است با برنامه‌ريزان كتاب‌هاي درسي كودكان، سياستگذاران مجلات، برنامه‌هاي كودك و كليه كانال‌هاي مرتبط با كودكان در زمينه آموزش غذا و تغذيه سالم كار شده و راهكارهايي در اين زمينه ارايه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.23746s, 20q