روی سیزده‌بدر آشغال نریزیم

۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 143045

سلامت نیوز:

سیزده‌بدر خود را چگونه می گذرانید؟

پاسخ هر چیزی می تواند باشد. چون باید امروز خوش بگذرد. در هرجایی که هستید، با هر وسیله ای که می توانید، باید خوش بگذرانید و تعطیلات ۱۵ روزه نوروز ۹۴ را به خوبی و خوشی تمام کنید.

اما سابقه سال های گذشته نشان می دهد این خوشگذرانی ما ایرانی ها در روز سیزده بدر، چندان به مذاق طبیعت خوش نمی آید؛ کافی است که روز ۱۴ فروردین بروید همانجایی که روز ۱۳ فروردین را گذرانده اید، مصیبتی که بر طبیعت رفته است را می بینید.

مصیبتی که سالهاست فریاد زده می شود؛ آهای مردم،‌ در روز طبیعت، هوای طبیعت را داشته باشید. کسی هم از شما کار خاص و سختی نمی خواهد، یک کیسه زباله همراه خود داشته باشید و زباله هایتان، همه زباله‌ها، از کاغذ دور ساندویچ و پوست میوه و پوست تخمه و پوست پسته تا کیسه ها و ظروف پلاستیکی را با خود جمع کنید و ببرید به نزدیکترین سطل زباله ای که دیدید، تقدیم کنید. کار سختی نیست و وقتی بدانید اوضاع بازگشت زباله ها به طبیعت چقدر وخیم است، شاید مجاب شوید؛

کاغذ: ٣ ماه
پوست میوه: ٦ ماه
روزنامه: ١ سال
فیلتر سیگار: ٢ سال
آدامس: ٥ سال
قوطی نوشابه: ١٠ تا ١٠٠ سال
پلاستیک: ١٠٠ تا ١٠٠٠ سال
پلیستیرن، کارت تلفن: ١٠٠٠ سال
شیشه : ٤٠٠٠ سال

مطمئن هم باشید که اگر شما جمع نکنید، هیچ کس زباله هایتان را جمع نمی کند.

این ها البته غیر از تخریب طبیعت و دشت و همه جاهایی است که از خوش‌گذرانی روز سیزده‌بدر ما ایرانی ها به جا می ماند.

شاید به همین دلیل است که یکی از مخاطبان خبرآنلاین نوشته: «سیزده بدر نمیرم بیرون تا طبیعت بدونه میتونستم برم ولی نرفتم.»

و یا: «من از اینکه برم جایی که هزار نفر دوروبرم نشستن و یا دارن گند میزنن به طبیعت یا بچه هاشون دارن طبیعت رو نابود میکنن رو ببینم متنفرم . میشینم خونه و دعا میکنم بارون بیاد. اینطوری لااقل یه عده ای نمیرن بیرون.»

امید کریمی

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.91171s, 19q