ديروز، امروز، فرداي "در حاشيه" ؛

شاکي بعدي مهران مديري کيست؟

۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 144079
شاکي بعدي مهران مديري کيست؟

سلامت نیوز: پس از سازمان نظام پزشکي، وزير بهداشت و کانون وکلا، کدام شخص يا نهاد براي نامه سرافراز نامه خواهد نوشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آريا، سريال "در حاشيه"مهران مديري مدتي است که حاشيه ساز شده و اعتراض و نامه نگاري رييس کانون وکلا را بعد از اعتراض سازمان نظام‌پزشکي کشور را در پي داشت.چندي قبل عليرضا زالي رييس سازمان نظام‌پزشکي کشور در اعتراض خود اعلام کرد:«برنامه‌هاي صداوسيما متاسفانه‌ نمايي غيرقابل اعتماد، نااميدکننده و آکنده با انواع ناهنجاري‌ها و فسادها را در ذهن مخاطب از نظام سلامت به يادگار مي‌گذارد.»
پس از آن علي نجفي‌توانا رئيس کانون وکلاي دادگستري مرکز دست به قلم برده و در نامه‌اي به رئيس سازمان صدا و سيما، ساخت اين سريال را اهانتي به شريف‌ترين قشر جامعه که تأمين امنيت قضايي را بر عهده دارند، عنوان کرده و مي گويد:پخش «در حاشيه» با لودگي و ايجاد اتهام، خواسته يا ناخواسته هجمه فرهنگي گسترده‌اي را به حرفه وکالت وارد کرده و اين قشر فرهيخته را که در نهادينه کردن قانون‌گرايي و عدالت گستري و تأمين امنيت قضايي نقش عمده‌اي به عهده دارد مورد تمسخر و تحقير قرار داده است.


شايد بسياري از ناظران، اين نامه‌نگاري‌ها را چنين تفسير کنند که قشر وکلا نيز مانند پزشکان «خود را تافته جدا بافته‌» مي‌پندارند اما واقعيت اين است که آن‌چه مديري در قالب طنز دست بر آن گذاشته، چندان نيز خالي از حقيقت و به دور از واقعيت نيست؛ واقعيتي که وجود آن حتي در ابعاد کوچک نيز مي‌تواند به خدشه‌دار شدن شخصيت اين بخش از جامعه در نظر مردم بينجامد.
از سوي ديگر نامه‌نگاري رئيس کانون وکلا و انتقاد شديدش نسبت به سريال مهران مديري که همواره کار طنز انجام داده و ( مورد استقبال مردم واقع شده است ) که نه تنها در ماهيت، که در فرم ساخت نيز کاملاً بر مبناي اصول و چارچوب طنز پايه‌ريزي شده، بيش از انعکاس آن واقعيت تلخ و صد البته کوچک، موجب تخريب چهره وکلا و اعتبار حرفه‌اي آن‌ها مي‌شود و اين قشر را در مظان کم طاقتي در برابر انتقادات قرار مي‌دهد؛ «آينه چون نقش تو بنمود راست/خود شکن آيينه شکستن خطاست.» .


البته باز هم معلوم نيست فردا کدام قشر به رييس صدا و سيما نامه بنويسد و در واقع ديروز، امروز ، فرداي " درحاشيه" خود نيز برنامه اي آموزنده شده است.
نظر جديد وزير بهداشت
اما وزير بهداشت در آخرين اظهار نظر درباره سريال «درحاشيه» گفته که نظر کلي ما درباره صداوسيما که بايد دانشگاه باشد، اين است که فرهنگ عمومي را ارتقا دهد، از سرمايه‌هاي ملي صيانت کند و به مجموعه‌هايي که به مردم خدمت مي‌کنند، حرمت بگذارد البته هيچ کدام از اين مجموعه‌ها مقدس نيستند و همواره داراي معايبي نيز هستند.
دکتر سيدحسن هاشمي در مورد سريال طنز "در حاشيه" با بيان اينکه عرصه هنر وسيع است، گفت: طبيعت طنز با اغراق همراه است و نمي‌توان انتظار داشت بدون پرداختن به سوژه خاص، هنر طنز را تقويت کرد، البته سازمان صدا و سيما بايد مراقبت بيشتري در اين باره داشته باشد.
وي اشاره کرد:اجازه دهيم مردم سريال را ببينند و خودشان قضاوت کنند، زيرا قرار نيست ما به جاي آنها اظهار نظر کنيم. اما از نظر هنري، اين هنرمندان و متخصصان اين حوزه هستند که اظهار نظر مي‌کنند؛ اين قضاوت مردم است که براي ما محترم است و خودمان سعي کنيم حاشيه‌سازي نکنيم چرا که ما کارهاي مهم‌تري پيش رو داريم.
بنابر اعلام وب‌دا، وزير بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاري که آيا شما اين سريال را ديده‌ايد، گفت:بله چند قسمت از اين سريال را قبل از پخش ديده‌ام و صحبت‌هايي را نيز انجام دادم که کسي به اين صحبت‌ها توجه نکرد. در حال حاضر نيز به دليل اينکه تا دير وقت مشغول کار هستم ، فرصت نشده است که آن را ببينم اما نه تنها از عوامل اين سريال، بلکه از هيچ کس ناراحت نيستم.
البته وزير بهداشت پيش از تعطيلات نوروز طي نامه به رييس سازمان صداوسيما خواستار جلوگيري از پخش سريال طنز در حاشيه ساخته مهران مديري شده بود.
اين اعتراضات و رويکرد سازمان نظام پزشکي تداوم داشته و روز گذشته زالي رييس اين سازمان در نامه اي به رييس سازمان صدا و سيما اعلام مي کند که در آستانه سال نو پخش گزارشي هدفمند در شبکه خبر موجبات تلخکامي جمع بزرگي از پزشکان عمومي کشور را فراهم آورد در حاليکه بارها تذکر لازم در زمينه مشورت در ساخت چنين برنامه هايي و حداقل آگاهي از قوانين و حتي اعلام آمادگي سازمان نظام پزشکي نيز خاطرنشان گرديده بود.

رويکرد تعجب‌برانگيز سازمان نظام‌پزشکي
روزنامه شرق نيز در نوشتاري در اين رابطه آورده که رويکرد تعجب‌برانگيز سازمان نظام‌پزشکي در مواجهه با منتقدان به گونه اي است که اين سازمان در دي‌ماه سال ١٣٩٣ همزمان با فعاليت سامانه ثبت شکايات تعرفه‌اي اعلام کرد:«اگر کسي به‌ناحق از پزشکان شکايت کند، نظام‌پزشکي از او شکايت مي‌کند.» علاوه بر اين، در اسفندماه سال ١٣٩٣، سازمان نظام‌پزشکي خبر از شکايت از پزشک ايراني دانشگاه مونستر آلمان داد. دکتر علي گرجي پزشک ايراني دانشگاه مونستر آلمان در گفت‌وگو با يکي از خبرگزاري‌ها عنوان کرده بود: «برخي پزشکان ايراني درآمدي پنج‌برابر پزشکان آلماني دارند.» انتقادي که بازهم به مذاق اين سازمان خوش نيامد و رييس سازمان نظام‌پزشکي کشور با ارسال نامه‌اي به معاونت انتظامي اين سازمان از وي شکايت و خواستار بررسي دقيق موضوع شد.»

چرا عده اي مي خواهند براي شغل پزشکي،تقدس ايجاد کنند؟
از طرفي روزنامه جام جم ارگان صداوسيما با اشاره به انتقاداتي که از سريال مهران مديري شده است نوشت که چرا عده اي مي خواهند براي شغل پزشکي،تقدس ايجاد کنند؟
در اين نوشتار آمده است: نخستين برداشت از اين واکنش ها، از جنبه روانشناسي اجتماعي اين است که سريال «در حاشيه»، توجه مردم را جلب کرده است، برداشت هاي عميق تري هم البته مي شود از اين رفتار گروهي داشت مثلاً اين که جامعه ما، تشنه طنز است و مردم به شادي و نشاط نياز دارند و مهمتر اين که آنها، برنامه هاي طنز را به هزل و لودگي ترجيح مي دهند و دل شان مي خواهد صداي انتقادشان در قالب اين نوع برنامه ها به گوش مسئولان برسد.«در حاشيه»اما به مذاق همه خوش نيامده و برخورد شديد گروهي از پزشکان را بويژه در فضاي مجازي در پي داشته است.
توجه داشته باشيد که ما از لفظ «جامعه پزشکي»استفاده نکرديم چون مسلماً رفتار ناخوشايند شماري از پزشکان در انتقاد به اين سريال را نمي شود پاي جامعه پزشکي گذاشت، همانطور که زيرميزي گرفتن ها، بدخلقي ها، توهين ها، خطاهاي عمدي و غير عمدي پزشکي، خرج تراشي ها براي بيماران و زد و بندها با آزمايشگاه ها و داروخانه ها و مراکز درماني از سوي اندک شماري از اين گروه را هم نمي شود به کل جامعه پزشکي نسبت داد چرا که تعداد اعضاي دلسوز، مهربان، وظيفه شناس، صبور و با اخلاقش بسيار بيشتر از متخلف هاي آن است.

نماينده پزشکان از دور، دستي بر آتش دارد ؟!
در بخش ديگري از اين نوشتار آمده که به نظر مي رسد سازمان نظام پزشکي هم به عنوان نماينده پزشکان از دور، دستي بر آتش دارد و از اواسط نوروز، به شکلي غير مستقيم پزشکان را تشويق به اعتراض حضوري به پخش اين سريال کرده و اين موضوع را به رأي گذاشته است؛ رأي گيري که بي طرفانه نيست و در پرسش آن هم، سريال را « هتاکانه » خوانده است!
نکته اما اين است که ما مردم، چگونه رفتار کرده ايم که شماري از پزشکان باور کرده اند حرفه آنها برتر از ساير مشاغل است يا براي درمان بيماران بايد منتي بر آنها بگذارند، در حالي که همه مشاغل به يک اندازه مهم هستند و نبودشان، حرکت جامعه به سوي پيشرفت و توسعه را کند مي کند و علاوه بر اين، درمان بيماران اصلي ترين وظيفه حرفه اي پزشکان است؛ همان پزشکاني که در حقيقت از بيت المال يعني جيب مردم ، براي تحصيل شان هزينه شده است.
از سوي ديگر ، مقدس بودن حرفه پزشکي نمي تواند علتي بر نقدناپذير بودن آن باشد و به عبارتي ديگر، جامعه پزشکي، معصوم يا عاري از گناه و تخلف نيست و ساده انگارانه و حتي مغرضانه است اگر تصور کنيم هر کسي، در هر سمتي ممکن است دچار انحراف و وسوسه شود، بجز پزشکان که قابل ستايش هستند و کسي حق ندارد به آنها انتقاد کند يا اشتباهات شان را تذکر بدهد!

تغيير در سريال مهران مديري
اما در پي اين اعتراضات امروز خبر رسيد که سريال «در حاشيه» قرار است تا قسمت سي‌ام بخش‌هاي بيمارستاني خود را به اتمام برساند و به نوعي به فشارها و حاشيه‌هايي که با آن مواجهه شده، پايان دهد.مجموعه «درحاشيه»ي مهران مديري که پيش از اين با عنوان «اتاق عمل» شناخته مي‌شد‌، پس از پشت سر گذاشتن توقفي سه ماهه مجددا با شرط‌ و شروطي کار توليد خود را آغاز کرد. از جمله‌ي اين شروط مي‌توان به بيشتر شدن سکانس‌هاي مربوط به دکترهاي مثبت سريال اشاره کرد.البته به نظر مي‌رسد سکانس‌هاي مربوط به شخصيت دکتر مثبت در سريال، از جمله مواردي است که در بازنويسي‌ به سريال اضافه شده است.
به نظر مي‌رسد دست‌اندرکاران اين مجموعه به جهت فشارهايي که همچنان بر روي اين مجموعه وجود دارد، تصميم گرفته‌اند بخش‌هاي تخلفات بيمارستاني و همچنين بخش‌هاي مربوط به بيمارستان را تا قسمت سي‌ام جمع کنند و به حاشيه‌هاي اصلي اين مجموعه مبني بر انتقادات سازمان نظام پزشکي پايان دهند.

اجازه دهند کار ديده شود و بعد قضاوت کنند
از سوي ديگر در اين رابطه مير حسيني مدير شبکه سوم سيما در خصوص اعتراضات" زالي " به سريال در حاشيه يادآور شد:زماني که نيت توليد کننده تخريب و توهين و يا نقد است طنز هم ممکن است استفاده شود اما نوع آثاري که تاکنون از شبکه سوم سيما به پخش رسيده است و در رده طنز هم قرار گرفته اند هدف اصليشان ايجاد لحظاتي مفرح براي خانواده هاست و تابحال در اين حوزه اثري نداشتيم که به قشري از طبقات جسارت و يا مردم را بدبين کرده باشد.
به گفته وي مخاطبان خود بهترين نظارت کنندگان هستند و با دانش و سواد بصري و رسانه اي که دارند مي توانند تشخيص دهند که نيت اصلي سازمان صدا و سيما، شخص آقاي سرافراز و ديگر عزيزان ايجاد فضاي شادي و نشاط است يا خير و دوستان اجازه دهند کار ديده شود و بعد قضاوت کنند.

به هر حال همه مي دانند که جامعه پزشکي کار بسيار ارزشمندي انجام مي دهند و جايگاه والايي در نزد مردم دارد و البته نقايص و آسيب هايي هم در اين مجموعه وجود دارد که کسي منکر وجود آن نبايد باشد . ضمنا طنز نيز در اصل به بيان واقعيات با لفظي شوخ طبعانه مي پردازد که در حقيقت مي تواند سازنده باشد و مهران مديري نيز در اين راستا بايد به گونه اي عمل کند که اهانت به جامعه پزشکي تلقي نشده و زحمات اين قشر موثر در سلامت جامعه ناديده گرفته نشود و به نظر مي رسد وزارت بهداشت نيز همانگونه که در موضوع زيرميزي با تدبير و صبوري عمل کرد و موفقيت هايي مهم حاصل شد، در اين زمينه نيز مي تواند با همکاري با صدا و سيما و رسانه ها و ساير نهادهاي مرتبط مشکلات موجود را رفع کرده و از فرصت پيش آمده نهايت استفاده را ببرد.

ديروز، امروز ،فرداي "درحاشيه"
البته باز هم معلوم نيست فردا کدام قشر به رييس صدا و سيما نامه بنويسد و در واقع ديروز، امروز ، فرداي " درحاشيه" خود نيز برنامه اي آموزنده شده است.
اما از منظر ديگر بايد گفت که جامعه پزشکي و وکلا در زندگي مردم بسيار تاثير گذار بوده و رافع مشکلات و رنج هايشان هستند البته خوب و بد در همه اقشار و شغل ها وجود دارد و در واقع مردم که همواره با پزشکان و وکلا در ارتباط هستند چهره واقعي آن‌ها را مي‌بينند، پس همانها مي‌توانند بگويند تصويري که در سريال «در حاشيه» از اين دو قشر مي بينند دروغ است و «هتک حرمت» مي کند و يا گوشه اي از آسيب ها را به نمايش گذاشته است و به نظر مي رسد با يک نظر سنجي اصولي مي توان به پاسخ اين سئوال رسيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پرستار
همه سريال حاشيه كاملا درست است كه درقالب طنزبزرگنمايي شده
میرزایی
اگرقرارباشدهرکسی دورخودش هاله ای از تقدس بکشدکه دیگران حق انتقاد(بصورت جدی وطنز)راازوی نداشته باشند جامعه بیراهه رفته ورشد وپیشرفتی عاید نخواهدشد.بایدآستانه تحملها بالا رفته وانتقاد را درهرقالبی وازهرکسی(ازجمله هنرمندان ورسانه هاـ که وجدان بیدارجامعه اند)پذیرابود.
پزشکان محترم بايد بدانند کنايات در قالب طنز در اين مجموعه واقعا بجاست .درد اکثریت پزشکان ما؛فقط پول است وپول. ماليات را هم از زيرش در ميروند. نظام تکريم بيماران هم زير صفر است و با تحقير کلام ميکنند ؛ عده اي نه چندان کم. در ايام مهم هم که يکي يکي مرخصي ميروند و سفرهای خارجي را مهمتر از موندن و خدمت دادن به مردم میدانند. و کنايه مدرک گرفتن از کشورها و دانشگاه هاي نامعتبر هم بجاست.(مصداق عینی عرض کنم: 1)چندسال قبل پدرخانمم دراثرعمل آب مرداریددرکرج یک چشمش نابیناشد.2) ازاقوام یکی از دوستانم چندروز قبل دراثرتزریق داروی اشتباه دریکی ازبیمارستانهای خصوصی جدیدالتأسیس مرحوم شد.3)سال گذشته پدخانمم را وامسال مادرم را درایام عید به هربیمارستانی بردیم بدلیل نبود پزشک متخصص مربوطه پذیرش نکردند. و ....!!؟؟با احترام به تمام پزشکان شریف وبا سواد و فروتن و مردم دوستمان که ازاین بیان واقعیتهای تلخ همکارانشان واهمه ای ندارند بلکه بفکراصلاح امورهستند
3.72249s, 20q