سياره خود را فراموش نكنيم

۱۳۹۴/۰۲/۰۲ - ۱۵:۵۵ - کد خبر: 145333

سلامت نیوز: وقتي اسم «آلودگي» می‌آید، ناخودآگاه ذهن اغلب افراد به سوي آلودگي هوا مي‌رود. تكرار مداوم آلودگي هوا مغز را به شنيدن خود آلوده كرده است. با وجود اين، آلودگي از صورت ساده آلودگي هوا به صورت‌هاي پيچيده و بحراني ديگر تغيير شكل مي‌يابد. طبيعت بيمار ما اين روز‌ها با تني زخمي از دردهايي بزرگ مي‌نالد. دردهاي كه صورت‌هاي مدرن پيدا مي‌كنند. دوم ارديبهشت مصادف با 22 آوريل، روز زمين پاك بهانه را به دست ما مي‌دهد تا به سراغ طبيعت زخمي برويم و كمي از دردهاي زيست محيطي آن سخن بگوييم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،سازمان ملل متحد روز 22 آوريل را روز زمين پاك ناميده است. در اين روز برنامه‌هاي مختلفي در سراسر دنيا برگزار مي‌شود تا به مردم يادآور شود كه سياره خود، زمين، را فراموش نكنند. مراسم مختلفي كه در اين روز برگزار مي‌شود تلاش مي‌كنند تا بر وجدان‌هاي فراموشكار اهالي زمين نقبي زنند تا دوباره زادگاه جهاني خود را به ياد آوردند، كمي با طبيعت زخمي خود همگام شوند و نقش خود را در تلاش براي بهبود طبيعتي كه خود نقش زيادي در بيمار كردن آن داشته‌اند بازيابند. اين روز را مي‌توان روز آشتي انسان و طبيعت ناميد. انسان‌ها با آلوده كردن طبيعت و روانه كردن انواع آلاينده‌ها به دامان آن بر جدايي خود از طبيعت دامن زده‌اند. هر چقدر جدايي انسان و طبيعت بيشتر مي‌شود، بي‌رحمي‌هاي انسان در حق طبيعت فزوني مي‌گيرند و ضرر اين بي‌رحمي‌ها قبل از هر چيزي به خود انسان باز مي‌گردد. مرگ سالانه بيش از سه مليون نفر در اثر آلودگي هوا گواه خوبي بر تاثيرات جانكاه اين جدايي بر زندگي انسان است.


داستان هميشگي آلودگي هوا
آلودگي با نقاب‌هاي مختلفي كه بر صورت دارد هر بار عضوي از طبيعت را نشانه مي‌گيرد. آلودگي هوا صورت شناخته شده آلودگي است. آلودگي آب، آلودگي صوتي، آلودگي خاك و انواع آلودگي‌های ديگر گريبان گير
محيط زيست هستند. صورت خاكستري بسيار از شهرهاي بزرگ به خوبي آلودگي هوا را فرياد مي‌زند. آلودگي هوا مانند خوره‌اي خطرناك به جان لايه ازون افتاده است. آلاينده‌هايي كه انسان ازطريق كارخانه‌ها و وسايل نقليه در هوا روانه مي‌كنند جان خودش را هدف قرار مي‌دهد. صدماتي كه هواي آلوده به لايه ازون مي‌زند بيماري‌هاي ريوي را به وجود مي‌آورد كه از هر پنج نفر، سه نفر را تهديد مي‌كند. يكي ديگر از پيامدهاي منفي آلودگي هوا بارش باران‌هاي اسيدي است كه اثرات زيانباري براي سلامتي انسان و پوشش گياهي در كره زمين دارند. ديو سياه آلودگي هوا به جان تهران و بسياري از شهرهاي ايران افتاده است؛ پايتختي كه تجربه روزهاي بحراني آلودگي هوا را بسيار در كارنامه خود دارد. سالانه هزاران نفر در ايران جان خود را در اثر آلودگي هوا ازدست مي‌دهند. آمارها تكان‌دهنده مي‌شوند وقتي كه بدانيم 70 تا 75 درصد آلودگي هواي تهران ناشي از وسايل نقليه است.


آلودگي آب، آب پاكي را روي دست انسان‌ها مي‌ريزد
وقتي كه آب بدون رنگ، بو و طعم رنگ مي‌بازد و ماهيت فيزيكي و شيميايي آن تغيير مي‌كند آلودگي آب رخ مي‌دهد كه براي استفاده انسان، حيوان و گياه خطرناك است. آلوده‌كننده‌هاي صنعتي، فاضلاب‌هاي خانگي، سموم دفع آفات نباتي و كودهاي شيميايي آلاينده‌هاي اصلي آب‌ها هستند. دانستن اينكه 80 درصد بيماري‌ها در جهان در اثر آب‌هاي آلوده است، آب پاكي را روي دست ساكنان كره زمين مي‌ريزد.


آلودگي ناملموس و خطرناك خاك
آلودگي خاك داستانی متفاوت با آلودگي‌هاي ديگر دارد. اين آلودگي خطرناك‌تر از آلودگي‌هاي ديگر است اما به دليل ناملموس بودن كمتر به آن پرداخته مي‌شود. فعاليت‌هاي صنعتي، زباله‌ها، عوامل كشاورزي و عوامل نفتي آلاينده‌هايي هستند كه خاك را تهديد مي‌كنند. زباله‌ها از مهم‌ترين منابع آلودگي خاك هستند كه تجزيه آنها زماني طولاني مي‌برد. زباله‌ها علاوه بر خاك مي‌توانند آب‌ها را هم آلوده كنند. يك كارشناس محيط زيست به آرمان مي‌گويد: زباله‌ها براي سلامتي انسان و ديگر جانداران خطرناك هستند. در كشور ما در دو نهاد اصلي خانواده‌ها و شهرداري‌ها مشكلات زيرساختي به لحاظ آموزشي در رابطه با مساله توليد زباله وجود دارد. هومان خاكپور ادامه مي‌دهد: در زمينه تفكيك زباله در كشور ما مشكلات زيرساختي به ويژه در مناطق شهري و روستايي وجود دارد. خانواده‌ها زباله‌ها را تفكيك نمي‌كنند. حتي اگر خانواده‌ها هم در محيط خانه دست به تفكيك زباله بزنند هيچ سازمان مسئولی براي دفع اين زباله‌هاي تفكيك شده نيست. در بيشتر شهرها و روستاهاي كشور زباله‌هاي خانگي و زباله‌هاي بيمارستاني از يكديگر جدا نمي‌شوند. نفوذ اين زباله‌هاي خطرناك به خاك و آب باعث آلوده شدن آنها و صدمات جبران‌ناپذير به محيط زيست مي‌شود. او با اشاره به ديگر منابع آلاينده خاك مي‌افزايد: از ديگر منابع آلوده‌كننده خاك زباله‌هاي صنعتي هستند كه كارخانه‌ها توليد مي‌كنند. زباله‌هاي صنعتي كارخانه تهديدي بزرگ براي آب و خاك است. دو عامل اصلي در ايجاد زباله‌هاي صنعتي تاثير دارند: يكي كارخانه‌ها هستند كه به تعهداتي كه زمان ايجاد كارخانه درباره نحوه دفع زباله داده‌اند عمل نمي‌كنند و ديگري نظارت ناكافي سازمان‌هاي مسئول در اين زمينه است.


همدلي با طبيعت براي زمين پاك
دوم ارديبهشت روز زمين پاك بهانه خوبي براي آشتي دوباره انسان و طبيعت است. هر ساله به اين مناسبت مراسم مختلفي در سراسر دنيا برگزار مي‌شود. در كشور ما هم هر ساله برنامه‌هايي با اين عنوان برگزار مي‌شوند با توجه به نامگذاري سال جاري توسط مقام معظم رهبري به نام «همدلي و همزباني، دولت و ملت» هفته زمين پاك با شعار «همدلي با طبيعت براي زمين پاك» برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54105s, 18q