راه رفتن بر لبه تیغ لوازم آرایشی و زیبایی

خطر ابتلا به سرطان خون با رنگ کردن مداوم موها

۱۳۹۴/۰۲/۰۸ - ۱۱:۲۳ - کد خبر: 145948
خطر ابتلا به سرطان خون با رنگ کردن مداوم موها

سلامت نیوز:ساعت‌ها در برابر آینه می‌ایستد و سعی می‌کند با هزار قلم لوازم آرایش به چهره‌اش رنگ و جلای خاصی بدهد. اما آیا واقعاً این مواد برای سلامت پوست مفید هستند یا اینکه افراد را یک گام به انواع بیماری‌های پوستی نزدیک‌تر می‌کنند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،بارها و بارها در خصوص لوازم آرایشی و مضرات آن شنیده‌ایم و متخصصان به دفعات نسبت به این امر هشدار داده‌اند و جایگزین‌های مناسبی را برای کاهش استفاده از مواد آرایشی شیمیایی پیشنهاد داده‌اند ولی همچنان گرایش به سمت این مواد ادامه داشته و زیبا شدن به کمک این وسایل را بر سلامت خود مقدم می‌دانیم.


مو از جمله زیبایی‌هایی است که جلوه خاصی به چهره مرد و زن می‌بخشد. بخشی از لوازم آرایشی که در بازار خرید و فروش شده و در آرایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای حالت دادن مو هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ترکیبات موجود در این مواد که غالباً از تقویت‌کننده‌های کراتینی تشکیل شده‌اند بسیار مضر بوده و مواجهه طولانی مدت با این مواد می‌تواند باعث بروز سرطان پوست شود.


رنگ مو از جمله لوازم آرایشی است که بسیار مورد استفاده زنان قرار می‌گیرد. رنگ کردن دائم موها، افراد را در معرض خطرات بسیاری از جمله سرطان قرار می‌دهد. به همین دلیل، مصرف مداوم رنگ مو بخصوص رنگ‌های تیره، زنان را بیش از مردان در معرض ابتلا به سرطان خون یا سرطان غدد لنفاوی قرار می‌دهد. از این رو، محققان معتقدند این امر به مطالعات و بررسی‌های بیشتری نیاز داشته و برای روشن شدن دقیق این ارتباط، افراد باید با احتیاط بیشتری اقدام به استفاده از رنگ مو کنند. عده‌ای بر این باورند مصرف رنگ موهای گیاهی که حاوی موادی چون حنا و رنگ‌های گیاهی هستند، بی‌خطر بوده ولی این مدل رنگ‌ها هم مشکلات خاص خود را دارند. بسیاری از رنگ‌های گیاهی تغییر رنگ محسوسی بر موها ایجاد نکرده و در نتیجه در مدت زمان کم تری نسبت به رنگ موهای شیمیایی روی موها باقی می‌مانند.


لنزهای رنگی
چند سالی است استفاده از لنزهای رنگی و تزئینی محبوبیت خاصی پیدا کرده و رعایت نکردن اصول بهداشتی و ایمنی در انتخاب لنز مناسب و نیز نگهداری از آن می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته و حتی موجب نابینایی افراد شود. متخصصان و کارشناسان در پی بررسی‌های مختلف هشدار دادند: «مناسب‌ترین لنزها، آنهایی هستند که تنها از سوی پزشکان متخصص تجویز می‌شوند. آنها پیشنهاد می‌کنند اگر قصد خرید لنز دارید، هرگز انواع لنزهای سخت را که به طور گسترده در آرایشگاه‌ها، مغازه‌های فروش لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. لنزهای تماسی مراقبت‌های خاص خود را می‌طلبند حتی برای کوتاه مدت هم باید بدرستی در چشم قرار گرفته و بهداشت و مراقبت از آنها بخوبی رعایت شود. استفاده از لنزهای غیر استاندارد نتیجه‌ای جز صدمات و عفونت‌های چشمی و در نهایت نابینایی را به دنبال ندارد.>


سرم مژه
سرم مژه از دیگر فنون آرایشی است که به طور موقت برای بلندتر و خوش حالت‌تر شدن مژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف‌کنندگان مژه‌های بالایی را هر روز به سرم مورد نظر آغشته کرده و 4 ماه زمان می‌برد تا مژه‌ها به حالت دلخواه تبدیل شوند. این داروی آرایشی دارای ترکیباتی است که مصرف طولانی مدت آن، عوارض جانبی به دنبال داشته و اثرات برخی از آنها دائمی خواهد بود. استفاده از سرم مژه باعث تیره‌تر شدن پوست اطراف چشم شده یا رنگ بخشی از چشم را تغییر داده و به قهوه‌ای تبدیل می‌ کند. علاوه بر این نوع سرم‌ها، برخی مواد آرایشی مژه نیز وجود دارند که بدون دارا بودن مواد دارویی باعث بلندتر جلوه کردن مژه‌ها می‌شوند ولی این مسأله دلیلی برای بی‌خطر بودن این مواد نیست. ترکیبات چسبنده‌ای که داخل این مواد وجود دارد پلک‌ها را حساس کرده و موجب برخی واکنش‌های حساسیت زا شده و در صورت تداوم مصرف چنین موادی، آسیب‌های جدی به چشم وارد آمده و حتی ممکن است باعث نابینایی شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.79804s, 18q