کمبود تستوسترون در مردان، چرا و به چه علت؟

۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۴:۲۸ - کد خبر: 146161
کمبود تستوسترون در مردان، چرا و به چه علت؟

سلامت نیوز:تستوسترون يکي از مهم‌ترين آندروژن‌ها است که در بدن مردان ساخته مي‌شود. تستوسترون به تقويت قدرت عضلاني، ميل جنسي و قدرت استخوان‌ها کمک مي‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، تستوسترون يکي از چندين هورمون‌هاي متفاوت مردانه است که پزشکان به آنها آندروژن‌ها مي‌گويند. تستوسترون يکي از مهم‌ترين آندروژن‌ها است که در بدن مردان ساخته مي‌شود. تستوسترون به تقويت قدرت عضلاني، ميل جنسي و قدرت استخوان‌ها کمک مي‌کند. کمبود تستوسترون زماني رخ مي‌دهد که توليد اين هورمون در بدن بسيار کاهش مي‌يابد. اصطلاح پزشکي که براي اين وضعيت به کار مي‌رود، «کمبود آندروژن» است. به تدريج که سن يک مرد بالاتر مي‌رود، طبيعي است که سطح تستوسترون در بدن کمي کاهش يابد، اما اگر سطح آن بسيار کاهش يابد، علائمي در مردان ظاهر مي‌شود. اين علائم برحسب مدت زماني که سطح اين هورمون پايين بوده، متفاوت است.

در ابتدا، بيماري که دچار اين عارضه مي‌شود، 1) احساس خستگي مي‌کند، خصوصا در انتهاي روز، 2) تمايل اندک يا هيچ تمايلي به فعاليت جنسي ندارد (کاهش ميل جنسي)، 3) احساس غمگيني يا افسردگي مي‌کند.

پس از مدتي که از کمبود سطح آندروژن در بدن فرد بيمار مي‌گذرد، ديگر علائم و مشکلات هم ظاهر مي‌شوند که شامل موارد زير هستند: تحليل عضلاني، تحليل قواي استخواني، از دست دادن موي سر يا بدن، و افزايش حجم بافت پستان.

علل ايجاد کاهش تستوسترون در بدن:

1) بالا رفتن سن، 2) صدمه يا عفونت بيضه‌ها (که بيشتر تستوسترون را در بدن مرد مي‌سازد)، 3) درمان‌هاي مشخصي که براي سرطان انجام مي‌شود، مانند رادياسيون، شيمي‌درماني و هورمون درماني براي سرطان پروستات، 4) اختلالاتي که غده هيپوفيز را در مغز تحت تاثير قرار مي‌دهد، 5) ديگر مشکلات پزشکي، مانند بيماري کبد و کليه، چاقي، ديابت و ايدز، 6) ديگر اختلالت ژنتيکي نادر.

البته بيماري‌ها و شرايط زيادي وجود دارند که اين علامت‌ها را مي‌توانند تقليد کننده، اما اگر شما با اين شرايط مواجه شديد، حتما با پزشک خود مشورت کنيد. آزمايش خون مي‌تواند کمبود تستوسترون را نشان دهد.
درمان کمبود تستوسترون در بيمار: کمبود تستوسترون با جايگزيني اين هورمون درمان مي‌شود. تستوسترون به اشکال مختلف تزريقي، برچسب پوستي، ژل و قرص در دسترس قرار دارند. اما اين وضعيت هميشه هم قابل درمان نيست، خصوصا در مردان بيشتر از 60 سال. البته کاهش سطح تستوسترون در مردان با افزايش سن، طبيعي است. درواقع، با افزايش سن بعضي از اين تغييرات در مردان بروز مي‌کند، که مستقل از کاهش سطح تستوسترون است، مانند کاهش انرژي و ميل جنسي.متخصصان در مورد درمان‌هاي تستوسترون نگران هستند، زيرا ممکن است، خطر حمله‌هاي قلبي و سکته مغزي را در مردان افزايش دهد.درمان جايگزين در مردان بيشتر از‌60 سال سن، به شرط داشتن معيارهاي زير انجام مي‌شود: 1) حداقل 2 يا 3 تست خوني کاهش شديد تستوسترون را نشان دهد، 2) علائمي داشته باشند که آنها را آزار مي‌دهد، 3) علائم به دلايل ديگر قابل درماني رخ نداده باشد، 4) سابقه حمله قلبي يا سکته مغزي نداشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Mohamad
با سلام.من پسره ۲۲ ساله ام که قدم ۱۸۳ هست و چهار شونه و هیکلی هستم.صدای کلفت دارم ولی اضافه وزن دارم و بافت چربی سینه هام زیاده.بدنم کم مو هست.ریش و سبیل کم پشت دارم.فولیکوله مو روی صورتم هست ولی نازکه نازک هست.مشکل کار کجاست؟ ممکنه کمبود تستوسترون داشته باشم؟ میل جنسیت قوی و بالاییم دارم.بیضه هام هم درشت و نرماله
علی
با سلام من میخوام تستوترونمو پایین بیارم قرصهای موجود عوارض ندارند
0.66543s, 20q