گردشگري محيط زيست را تخريب نكند

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 146377

سلامت نیوز: پنج‌شنبه (10 ارديبهشت) روز ملي خليج‌فارس بود و به اين بهانه مسعود سلطاني‌فر، رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي از آغاز عمليات اجرايي هشت دهكده گردشگري در جنوب كشور خبر داد. البته بهره‌برداري از محيط زيست و منابع طبيعي بي‌نظير ايران براي مقاصدي نظير جذب مسافر و ايجاد درآمد براي كشور كاري پسنديده است و نبايد مانعي براي آن ايجاد شود به شرطي كه مناسبات و قوانين زيست‌محيطي در اين بهره‌برداري‌ها لحاظ شود.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه آرمان نوشت: ايجاد سايت گردشگري نبايد منجر به تخريب يك زيستگاه شود. روزگاري جزاير قناري كه جزو كشور اسپانياست به داشتن جزاير زيبا، سواحل و هواي پاك شهره بودند. بعد از تبديل اين مناطق به محدوده گردشگري و تاسيس هتل و آپارتمان‌هاي مختلف در آن و به‌دليل تجمع و هجوم توريست‌هايي كه اين مناطق بكر را مقصد سفرهاي خود انتخاب مي‌كردند، امروزه پنجره هر هتل روبه‌روي يك هتل ديگر باز مي‌شود و ساختمان‌هايي با بيش از 30 طبقه ارتفاع ساخته شده‌اند. به عبارت ديگر، آن چيزي كه توريست‌ها براي آن به اين منطقه مسافرت مي‌كردند كه شامل سواحل زيبا و هواي پاك و مراتع چشم‌نواز بود، توسط خود توريست‌ها نابود شد. من اميدوارم قطب‌هاي گردشگري كه در جنوب كشور افتتاح شدند چنين سرنوشتي نيابند.

براي مثال بندر سيراف در شهر جم و چابهار از جاذبه‌هاي بكر جنوب كشور هستند كه اميدوارم افتتاح هتل و جذب گردشگر در اين منطقه منجر به نابودي اقليم و زيست‌بوم نشود و اميدوارم اين قطب‌ها باعث جذب گردشگري آگاه شود كه بداند اين منطقه‌اي كه به آن مسافرت مي‌كند، منطقه خاص جهاني است. سواحل جنوبي ايران، ارزش‌هاي بين‌المللي دارد. اگر بخواهيم اين مناطق را با سايت گردشگري آشوراده در شمال كشور مقايسه كنيم بايد بگوييم آشوراده ويژگي‌هاي طبيعي خاصي دارد كه قابل قياس با سواحل جنوب كشور نيست. آشوراده، دروازه ميانكاله است و ميانكاله با 68 هزار هكتار زمين شگفت‌آور داراي نمونه‌هاي گياهي و جانوري است كه در جهان نظير ندارد.

انار وحشي و دراج كه پرنده مخصوص خوزستان و شنزار‌هاي گرم است در آنجا يافت مي‌شود. منطقه آشوراده و ميانكاله مخلوطي از دريا، خشكي، كوه و دشت است كه انواع و اقسام جانوران در آن زيست مي‌كنند. پسر ناصرالدين‌شاه در منطقه ميانكاله در يك روز هشت قلاده ببر را شكار كرده بود كه اين نشان‌دهنده غني‌بودن اين منطقه و تنوع جانوري و گياهي آن است. نگراني ما در آشوراده اين بود كه اين منطقه وقتي تبديل به قطب گردشگري شود سرريز آن ميانكاله را نابود كند. گردشگري كه براي اقامت در هتلي در آشوراده شبي براي مثال
500 هزار تومان هزينه مي‌كند به ديدن در و ديوار هتل اكتفا نمي‌كند و سفر خود را به بازديد از ميانكاله همراه می‌کند که ممکن است منجر به تخريب محيط‌زيست و آنچه بكر است، شود.

قطب‌هاي گردشگري خليج‌فارس به هيچ‌وجه مانند منطقه آشوراده با جذب گردشگر منجر به تخريب محيط زيست نمي‌شوند؛ زيرا اين مناطق به‌دليل بكر بودن مقصد و محل زندگي هزاران گونه گياهي و جانوري متعدد نشده است. مقاصد گردشگري و جذب توريست در صورتي كه با درنظر گرفتن مسائل زيست‌محيطي باشد، بسيار سودمند است در غير اين صورت نه‌تنها بهره و سودي براي كشورها ندارد بلكه با نابودي منابع ملي و آنچه سرمايه‌هاي طبيعي يك كشور است حتي به لحاظ منافع اقتصادي هم به زيان دولت‌هاست. جذب گردشگر فقط به همين سفر مختصر خلاصه نمي‌شود و وقتي شرايطي را تصور كنيد كه به‌دليل خاص بودن يك اقليم آنجا منطقه گردشگري شناخته مي‌شود و در آن هتل افتتاح مي‌شود به اين واسطه جمعيت است كه به اين مناطق روزانه وارد مي‌شوند و اين افراد در بازديد از مناطق بكر با حضور در اين منطقه نظم طبيعي و خدادادي آن را به هم زده و حتي اگر شكار و كارهاي تخريبي از اين دست را انجام ندهند باز هم باعث مهاجرت و خالي شدن آن منطقه از گونه‌هاي بكر گياهي و جانوري مي‌شوند و با خود آلودگي و ترافيك زندگي شهري را به ارمغان مي‌آورند.
اسماعيل كهرم كارشناس محيط زيست

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.23672s, 20q