با یکساله شدن طرح تحول نظام سلامت؛

نمره وزارت بهداشت در طرح تحول چند است؟

۱۳۹۴/۰۲/۱۵ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 146689
نمره وزارت بهداشت در طرح تحول چند است؟

سلامت نیوز: طرح تحول نظام سلامت يکساله شد. 15 ارديبهشت ماه 93 بود که رسانه‌ها از شروع طرح ملي اين‌بار در حوزه سلامت خبر مي‌دادند. طرحي که وقتي اطلاعات اوليه آن منتشر شد، برخي بي‌توجه از کنار آن گذشتند و بر اين باور بودند، که اين طرح ابتر است و همچون مسکن مهر به بن‌بست مي‌رسد و برخي هم چنان ذوق اجراي آن را داشتند که در برابر هر گمانه‌زني که طرح را زير سوال مي‌برد، قد علم مي‌کردند.

با وجود همه خوبي‌ها و بدي‌ها، اين طرح در بسته‌هاي مختلف و حوزه‌هاي گوناگون يک سال است به اجرا درآمده و امروز نه زمان براي اظهار نظر و ارزيابي زود است و نه زمان براي پيشنهاد و اصلاح امور، بر همين اساس به سراغ اعضاي کميسيون بهداشت مجلس رفتيم و نظر آن‌ها را درباره عملکرد وزارت بهداشت در اين طرح پرسيديم.


نمره مناسب به عملکرد وزارت بهداشت نمي‌دهم

مسعود پزشکيان، عضو کميسيون بهداشت مجلس و منتقد طرح تحول نظام سلامت در گفتگو با سپيد تصريح کرد: «آنچه در طرح تحول نظام سلامت انجام مي‌گيرد هم خلاف قانون و هم از لحاظ علمي اشتباه است. پول به بخش درمان وارد شده است و به جاي آنکه اين اعتبارات همان‌طور که قانون گفته است به مناطق محروم روانه شود به بيمارستان‌هاي پولدار و تجهيز آن در مناطق برخوردار داده‌شده است. اين روند در راستاي بي‌عدالتي است و عمق بي‌عدالتي را افزايش مي‌دهد.»

وي در ادامه افزود: «من قطعاً نمره مناسبي به عملکرد اين وزارتخانه نمي‌دهم و به نظرم بايد به سمت، بهداشت محوري، سيستم ارجاع، پزشک خانواده و اصلاح عملکرد برويم. با اين روند تنها روزبه‌روز از قانونمداري دور مي‌شويم.»

پزشکيان در ادامه تصريح کرد: «ما زماني مي‌توانيم براي عملکرد وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت نمره مثبتي بدهيم که در راستاي قانون عمل کند وگرنه در شرايط فعلي من چنين نظري ندارم.»


نمره قبولي دولت در اجراي طرح تحول سلامت

البته نگاه ساير اعضاي کميسيون بهداشت مجلس با اظهارات پزشکيان متفاوت است، چنانچه حسينعلي شهرياري، رئيس اين کميسيون با مثبت ارزيابي کردن اقدام وزارت بهداشت در اجراي طرح تحول نظام سلامت و يادآوري يکساله شدن آن، گفت: «اين طرح از سوي دولت يازدهم اجرايي و عملياتي شد، به گونه‌اي که در پي اجراي آن شاهد برداشته شدن گام‌هاي اثربخشي در حوزه سلامت بوديم و با توجه به منابع خوبي که مجلس شوراي اسلامي تصويب کرد، با اهتمام دولت در اين حوزه اقدامات خوبي انجام شد.»

شهرياري با بيان اينکه طرح تحول سلامت اقدام بزرگي بود که وزارت بهداشت در طول يکسال گذشته تمام توان خود را براي اجراي درست آن به کار گرفت، گفت: «اگر بخواهم به وزارت بهداشت در اين زمينه نمره‌اي بدهم، به نظر من نمره قبولي را مي‌آورد.»


نمره عملکرد وزارت بهداشت عالي است

اگر چه شهرياري به دادن نمره قبولي اکتفا کرد، اما در کميسيون بهداشت کساني بودند که نمرات عالي را به اين وزارتخانه دادند. حليمه عالي يکي از اين افراد است. وي در اين زمينه به سپيد گفت: «دکتر هاشمي و وزارت بهداشت با اين طرح کاري کردند که پرداختي مردم در بخش درمان از 60 تا 70 درصد به 7 تا 10 درصد برسد.»

وي در ادامه افزود: «اگرچه انتقادات زيادي درباره نحوه اجراي طرح و آغاز آن از بخش درمان به وزارت بهداشت شده است اما واقعيت اين است چنين روندي اجتناب‌ناپذير بود. بنابراين من اين طرح و نحوه اجراي آن را درست مي‌دانم و نمره من به اين طرح عالي است و در بخش‌هايي به ويژه در مناطق کم برخوردار نمره 20 به آن مي‌دهم.»


نمره من به طرح تحول سلامت 17 است

همچنين، عابد فتاحي در اين زمينه گفت: «بايد ابتدا از شجاعت دکتر هاشمي براي اجراي اين طرح قدرداني کنيم. اجراي اين طرح در راستاي ايجاد عدالت در سلامت توانست نقشي اساسي ايفا کند و اگر از مردم هم بپرسيد نگاه مثبت و رضايتمندي در اين زمينه دارند. پيگيري‌ها به خوبي انجام گرفته است. متخصصين به بخش‌هاي مختلف کشور و مناطق محروم فرستاده شده‌اند و در راستاي جذب و ماندگاري پزشکان برنامه‌هاي قابل قبولي به اجرا درآمده است.»

فتاحي همچنين تأکيد کرد: «البته انتظار مي‌رود حال که تنش‌ها و فشارها کم شده به سمت بهداشت محوري و سيستم ارجاع حرکت کنيم. در حال حاضر نمره‌اي که به عملکرد وزارت بهداشت مي‌توانم بدهم، 16 يا 17 است.»


نمره‌اش 16 است

علاوه بر آن، رسول خضري، دبير کميسيون بهداشت با بيان اينکه در حوزه سلامت کارهاي بسيار خوبي انجام گرفته است، گفت:« البته ما در مناطق دوردست و محروم مشکلات بسياري داريم که همچنان باقي مانده‌است و بايد پيگيري شود. بايد درباره پزشکاني که به اين مناطق مي‌روند دقت بيشتر شود که کيفيت و عملکرد آن‌ها مناسب باشد.»

خضري همچنين تأکيد کرد: «در زمينه طرح تحول نظام سلامت اگرچه در يکسال گذشته هزينه‌ها به سمت بخش درمان رفته است و بايد به سمت بهداشت محوري حرکت کنيم اما اين نقدي بر عملکرد وزارت بهداشت نيست، زيرا در شرايط آن زمان راه ديگري پيش رو نبود.. وزارت بهداشت در سال 93 نسبت به سال‌هاي گذشته عملکرد بهتري داشته‌است. با توجه به اينکه در شروع هر طرحي نواقصي وجود دارد، طبيعتاً ابتدا انتظار مي‌رود که هر چه زودتر برطرف شود و نمره من به وزارت بهداشت 16 است.»

شايد يکي از تنها سال‌هايي باشد که اعضاي کميسيون بهداشت مجلس اين چنين از عملکرد يک وزارتخانه چنين رضايتي داشته‌است. اگر نمره پزشکيان را به اين‌طرح 9 و نمره شهرياري را 13 فرض کنيم، در مجموع مي‌شود گفت اين 5 نماينده نمره متوسط 15 را به طرح‌تحول سلامت داده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پرستار
سلام
متاسفانه ما هر چه می گوییم آقایانی که دوست دارند طور دیگر نگاه کنند چیزی را می بینند که دوست دارند.
قطعا رضایتمندی مردم به دلیل بهره بردن از مزایای طرح تحول نیست و به دلیل شانتاژ رسانه ای شدید وزارت بهداشت است.
ضمنا در حوزه ی بهداشت که بماند که اصلا اقدامی نشده و در حوزه ی درمان هم کاری نشده است که بگوییم شجاعانه بوده.
10 هزار میلیارد پول گرفته و بین بیمارستانها تقسیم کرده اند یک پرانتز در حسابو کتاب بیمارستانها باز کرده اند.
یعنی 6% بیمار مستقیم می دهد حالا بماند که مبلغ ریالی این 6% تقریبا با 25% قبلی برابر است، 75% بیمه می دهد و 19% مانده را از وزارت و محل اعتبارات وزارت که باز از محل ذخیره ی یارانه های مردم است پرداخت می شود.
حالا ببینیم امسال این منابع از کجا پرداخت خواهد شد. اگر بیمه ها کل 94% را پرداخت کنند به زودی ورشکست خواهند شد واگر این پرانتز همیشگی شود که هر سال باید مبالغی حدود ده هزار میلیارد به وزارت بودجه ی اضافی از جیب مردم پرداخت شود...
درد بسیار است و......
0.33442s, 19q