اعتراض جامعه پرستاري نسبت به سخنان وزيربهداشت

وزیر بهداشت پرستاران را تندرو و زورگو خطاب کرد!

۱۳۹۴/۰۲/۱۶ - ۱۵:۰۷ - کد خبر: 146914
وزیر بهداشت پرستاران را تندرو و زورگو خطاب کرد!

سلامت نیوز: سخنان وزيربهداشت در روز جهاني ماما اعتراض جامعه پرستاري را برانگيخت.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه جهان اقتصاد نوشت: مراسم روز جهاني ماما با حضور وزير بهداشت صبح روز يکشنبه در محل وزارت بهداشت برگزار شد.

وزيربهداشت در مراسم روز جهاني ماما که صبح يکشنبه در محل وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تقدير از جامعه مامايي کشور گفت: اي کاش در گروه پرستاري نيز رفتارهايي شبيه آنچه در گروه مامايي رخ مي‌دهد را شاهد بوديم وآنها قضيه را سياسي نمي‌کردند و کار از مسير عقلانيت پيش مي‌رفت تا فشار، زيرا تجربه نشان داده است که افراد تندرو و زورگو هيچ‌وقت به نتيجه نمي‌رسند. خوشحاليم که کارها در گروه مامايي به خوبي پيش مي‌رود.

اين سخنان وزير بهداشت کافي بود تا بار ديگر اعتراض جامعه پرستاري را برانگيزد.

محمد شريفي مقدم دبيرکل خانه پرستار، گفت: از روز يکشنبه که وزيربهداشت چنين سخناني را در مورد جامعه پرستاري کشور بيان کرده است سيل عظيمي از پرستاران اعتراض خود را نسبت به سخنان ايشان به خانه پرستار اعلام کردند.

وي ضمن ابراز تاسف از سخنان وزيربهداشت گفت: جامعه پرستاري بسيار نجيبانه و مظلومانه مطالبات خود را پيگيري مي کند و جاي تعجب است که ايشان اين گروه مظلوم را تندرو و زورگو خطاب کرد و حتي اذعان نمود که جامعه پرستاري مطالبات خود را رنگ و بوي سياسي داده است!

شريفيي مقدم با اشاره به اينکه منظور ايشان از زورگو کيست؟ افزود: اگر نگاهي به برنامه هاي صداوسيما بيندازيد مشخص مي شود که زورگو چه کسي است.

دبيرکل خانه پرستار ادامه داد: شبکه هاي تلويزيوني صداو سيما به اجبار تنها اخبار مثبت از وزارت بهداشت را منعکس کنند و حتي برنامه تلويزيوني نبض که کمي چالشي بود تذکرات فراواني گرفت. در واقع وزيربهداشت پاي منتقدين را از رسانه ملي کوتاه کرده است.

وي اظهار کرد: جامعه پرستاري مطالبات قانوني دارد و آن هم اجراي قانون تعرفه گذاري،کاهش اختلاف در پرداخت ها و رفع تبعيض است.

دبيرکل خانه پرستار گفت: ما پرستاران در ابتدا مطالبات خود را در قالب نامه بيان کرديم ، حتي بنده دو نامه همراه با 45 هزار امضاي الکترونيکي به ريس جمهور ارسال کردم.

شريفيي مقدم با اشاره به اينکه منظور ايشان از زورگو کيست؟ افزود: اگر نگاهي به برنامه هاي صداوسيما بيندازيد مشخص مي شود که زورگو چه کسي است.شريفي مقدم افزود: اما متاسفانه ايشان در اين مدت چه گامهايي در راستاي مطالبات پرستاران برداشته است؟ حتي در برخي موارد انکار ،سرپوش و فرافکني هايي نيز از طرف وزارت بهداشت مشاهده شده است.

وي ادامه داد:وزيربهداشت در سخنان خود جامعه پرستاري را تلويحاً فاقد عقلانيت دانسته است که اين نيز توهيني بزرگ به اين قشر فرهيخته و مظلوم است.

دبيرکل خانه پرستار در پايان گفت:ما جامعه پرستاري نسبت به اظهارت وزيربهداشت بي تفاوت نخواهيم بود و اعتراض خود ا اعلام مي داريم.

به دنبال اين اعتراضات، وزيربهداشت روز سه شنبه همزمان با يکسالگي طرح تحول سلامت و در حاشيه همايش نقد عملکرد دولت در حوزه سلامت دردرباره گلايه هاي سازمان نظام پرستاري و سرنوشت تعرفه گذاري خدمات پرستاري گفت: صرف نظر از نظرات کارشناسي درباره مصوبه مجلس، تعرفه گذاري خدمات مراقبت از منزل، مراقبت از بيماران در بخش خصوصي و در مجموع 200 و چندقلم از اين خدمات را به شوراي عالي بيمه پيشنهاد داده ايم و اميدواريم سريعتر تصويب شود. اما اجراي تعرفه گذاري خدمات پرستاري در بخش دولتي بيش از 200 ميليارد تومان پول مي‌خواهد، البته بخش عمده اي از مسايلي که در حوزه پرستاري عنوان مي‌کنند، سياسي است، واقعي نيست و اين امر به هيچ وجه به نفع پرستاران نيست.

وي ادامه داد: تا پول مورد لزوم فراهم نباشد نمي‌توانيم اين قانون را اجرا کنيم. اين به معني معطل ماندن قانون توسط مجري نيست اما در مجموع وقتي قانوني نوشته مي‌شود بايد پول اجراي آن نيز فراهم شود. مسلم آن است که دريافتي پرستاران منصفانه نيست و اين موضوع از گذشته ها ادامه يافته است. در اين دولت پرداخت‌هاي معوق پرستاران به روز شد به طوري که دانشگاه‌ها حداقل تا بهمن ماه 93 را تسويه کرده اند و برخي نيز تا پايان اسفند تسويه شده است. اين اقدامات در شرايطي است که ما 5500 ميليارد تومان بدهي داشتيم.

وزير بهداشت ادامه داد: از اول مهرماه 93 کارانه هاي پرستاران 1.7 برابر اضافه شد که البته به صورت علي الحساب بوده و تصور آن است که اين کارانه‌ها بين 2 تا 3 برابر شود، اما مي‌بينيد که باز هم از ما طلبکارند.

هاشمي تاکيد کرد: البته اين پرداخت‌ها به منزله افزايش حقوق نيست، چراکه گاهي ساير کارمندان دولت را تحريک مي‌کنند که درآمد پرسنل وزارت بهداشت افزايش يافته است. اين مبالغ از درآمد بخش پزشکي و بيمارستان ميان گروه‌هاي پزشکي و غيرپزشکي توزيع مي‌شود. در مجموع اين گفته صحيح است که دريافتي پرسنل وزارت بهداشت پايين است به طوري که ما در اين زمينه تقريبا در انتهاي جدول دولت قرار داريم. وزارت بهداشتي‌ها حتي براي مراجعه به بيمارستان‌هاي دولتي بايد مشابه مابقي مردم هزينه پرداخت کنند. در مورد پرسنل ما خيلي کوتاهي شده است.

وي گفت: در مجموع در اين باره بايد بگويم که اگر تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري مانند ساير مصوبات، منابعش تامين شود، انجام خواهد شد. در غيراينصورت نيز دست روي دست نمي‌گذاريم و حتما به فکر هستيم، چراکه هيچ چيزي ارزشمندتر از نيروي انساني نيست. در عين حال همگان بايد شرايط دولت را بدانند. ما به دنبال آن هستيم که نسبت دريافتي گروه‌هاي غيرپزشکي و پزشکي کاهش يابد اما در همه جاي دنيا هم اينطور نيست که درآمد پزشک و پرستار در يک رابطه خطي قرار داشته باشد.

شبکه هاي تلويزيوني صداو سيما به اجبار تنها اخبار مثبت از وزارت بهداشت را منعکس کنند. در واقع وزيربهداشت پاي منتقدين را از رسانه ملي کوتاه کرده است.خلاصه اي از نامه سرگشاده دبيرکل خانه پرستار خطاب به وزيربهداشت:

جناب آقاي دکتر قاضي زاده هاشمي وزير محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکي

با سلام واحترام

پيرو فرمايشات جنابعالي در مراسم روز ماما مبني بر سياسي کردن قضيه پرستاري و اينکه جامعه پرستاري را زورگو، تندرو و فاقد عقلانيت لازم معرفي نموده ايد، ضمن ابراز تاسف از اين نحوه گفتار ، لازم مي دانم جهت تنوير افکار عمومي مردم عزيز و در دفاع از پرستاران مظلوم مطالبي را بشرح زير عرض نمايم:

پرستاري بعنوان گروهي که بيشترين خدمات بهداشتي درماني و مراقبتي را به مردم ارايه مي دهند وعلي رغم تلاش هاي بي شائبه و شبانه روزي ، همواره مورد بي مهري و کم توجهي سيستم حاکم بر وزارت بهداشت قرار گرفته و با عنايت به نفش وتاثير گذاري عميق وگسترده در سير درماني بيمار و فرآيند سلامتي مردم متعجبانه کمترين نقش را در تصميم گيرها، سياست گزاريها و برنامه ريزي هاي در نظام سلامت را داشته اند در نتيجه اين بي توجهي باعث کاهش انگيزه هاي شغلي و بدنيال آن ترک شغل هاي فراوان و تغيير شغل هاي زياد، مهاجرت به خارج از کشور و حتي خانه نشين شدن پرستاران ، فشار بي امان به پرستاران شاغل و مستهلک شدن زودرس پرستاران ناشي از شغل و نهايتاً آسيب و خسارات جبران ناپذير به بيماران و مردم شده است بطوريکه شاخص هاي پرستاري قبلا در حد کشورهاي پيشرفته بوده ولي بعد از 40 سال تعداد تخت به پرستار تغييري ايجاد نشده و هم اکنون در حد کشورهاي عقب افتاده و منطقه هستيم!

آقاي وزير

جامعه پرستاري جزء مظلوم ترين گروهي هستند که علي رغم فشارهاي فراوان ، ظلم ها زياد، تبعيض هاي بي امان و بي عدالتي هاي گسترده به شيوه اي بسيار نجيبانه مشکلاتشان را پي گيري نموده،بطوريکه پس از انتصاب جنابعالي به وزارت 6 ماه صبر کردند تا درجريان مشکلات پرستاري قرار گيريد. بعد از آنکه خبري نشد از طريق مذاکرات و مکاتبات با روساي بيمارستانها دانشگاهها و بعد با ارسال طومار سعي کردند مشکلاتشان رابه مسئولان منعکس نمايند.پرستاري انتظار داشت حداقل در تهيه و تدوين و چگونگي اجراي طرح نظام سلامت نظر اتشان را مي گرفتيد چون پرستاران به عنوان صاحب نظرترين گروه در مورد بيماران مي توانستند بسيار کمک کننده باشند و با توجه به تخصيص بي سابقه بودجه و افزايش تا 400 درصدي تعرفه هاي پزشکي فکر مي کردند حداقل قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري هم به موازات ان اجرايي مي شد، که نکرديد!

وعده داديد تعرفه گذاري را پايلوت کنيد که در حد وعده باقي ماند، قول داديد که 350 خدمت و سپس 250 خدمت را در کنار حدود 7000 خدمت بقيه گروهها در کتاب ارزش نسبي اضافه کنيد که به اين وعده هم عمل نشد و...

آقاي وزير

جامعه پرستاري کشور نااميد از جنابعالي و مسئولين وزارت بهداشت مجبور به نگارش نامه سرگشاده به رئيس جمهور با بيش از 45 هزار امضاء الکترونيکي در خصوص اجراي قانون شد ، با نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي در بسياري از مناطق کشور مشکلات پرستاري را مطرح نمودند. ولي متاسفانه جنابعالي و مسئولين وزارت به جاي تعامل و گفتگو سعي در خنثي و بي اثر کردن و قانع کردن ديگران پرداختيد.

آيا پرستاران چاره اي به جز اعتراض و تجمع داشتند من نمي دانم آيا اين روند پي گيري زورگيري، تند روي يا سياسي است؟!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
الهام
از این وزیر چیز دیگه ای انتظار نمیره،ما حقمون رو میخوایم نه کمتر نه بیشتر،شما که نخبه بودی، این که ما میخوایم یعنی زورگویی و تندروی تو فرهنگ لغت شما نخبه ها!!!!
0.20699s, 20q