لوازم آرايش فروشي 5 برابر كتاب فروشي!

۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 148276

سلامت نیوز:شهردار تهران از اينكه تعداد فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي ۵۹۰۰ واحد است درحالي كه تعداد كتابفروشي‌هاي پايتخت تنها ۱۲۰۰ واحد، اظهار تاسف كرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان،اين اظهارات را كه نشان‌دهنده فروش پنج برابري لوازم آرايشي نسبت به كتاب در ايران است درحالي محمدباقر قاليباف در ويژه آيين اختتاميه بيست‌و‌هشتمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران مطرح كرد كه پيش از اين نيز اظهاراتي درباره مصرف بيش از اندازه لوازم آرايشي مطرح شده بود.

آذر سال گذشته رئيس سازمان غذا و دارو گفت: ايران از نظر جمعيت هفدهمين كشور جهان است اما از نظر مصرف لوازم آرايشي هفتمين كشور دنياست، واردات رسمي لوازم آرايشي حدود يك ميليارد دلار در سال است اما بيش از اين ميزان مواد آرايشي قاچاق وارد كشور مي‌شود.

رسول ديناروند افزود: درباره بازار لوازم آرايشي مي‌توانم اعلام كنم كه ما بدترين وضع را از نظر قاچاق، در فرآورده‌هاي آرايشي داريم و متاسفانه درباره اقلامي كه به فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي معروف هستند، بيشتر بازار در اختيار قاچاق است.

او در پاسخ به اين پرسش كه ميزان قاچاق لوازم آرايشي به كشور چقدر است، گفت: نمي‌توانم آمار بدهم اما مي‌توانم بگويم كه سهم بازار قاچاق درباره اين اقلام از همه اقلام ديگر بيشتر است و شايد اگر بگويم بازار واقعي و رسمي اين كالاها نسبت به قاچاق، كدام وزنش بيشتر است، شايد بتوان گفت قاچاق از واردات رسمي لوازم آرايشي بيشتر است.


آمارهايي درباره كتاب
شهردار تهران با اشاره به آمارهايي كه از شهرداري تهران درباره وضعيت انتشار كتاب در كشور استخراج شده است، گفت: آمارها نشان مي‌دهد كه ما در حوزه كتاب‌هاي كودك و نوجوان با يك سير نزولي در آثار تاليفي و متاسفانه يك سير صعودي در آثار ترجمه‌اي روبه‌رو هستيم. قاليباف با اشاره به انتشار حدود ۱۸۰۰ عنوان كتاب در سال ۵۸، اين آمار را در مقايسه با بيش از ۷۰ هزار عنوان كتابي كه در سال ۹۳ به چاپ رسيده‌اند، بسيار اندك دانست و گفت: اين از افتخارات انقلاب اسلامي است كه وضعيت كتاب حداقل به جهت كمي، افزايش يافته است.

او در ادامه با اشاره به چالش اصلي صنعت نشر كه به‌زعم او، نبود ويترين‌هاي كافي براي عرضه كتاب است، گفت: ما در عرصه نشر شاهد اين هستيم كه توليدات زياد است، اما مصرف كم و مهم‌ترين مساله‌اي كه بايد به آن توجه كنيم، اين است كه توليد و توزيع ما در مسيري باشد كه سياست‌هاي مصرف كتاب در كشور اصلاح شود.

شهردار تهران با اشاره به اينكه ۷۰ درصد چرخه نشر كشور در تهران متمركز است، اين وضعيت را اسف‌بار خواند و در ادامه هم اين نكته را مطرح كرد كه بر اساس آمارهايي كه ما گرفته‌ايم، در تهران تقريباً ۱۲۰۰ كتابفروشي داريم، درحالي كه براي فروش لوازم آرايشي، ما ۵۹۰۰ فروشگاه داريم؛ گردش مالي اقتصاد نشر ۸۰ ميليارد تومان است امالوازم‌آرايشي ۲۰ هزار ميليارد تومان.

او نتيجه گرفت: هيچ كدام از اين مسائل با سياست‌ها و حركت انقلاب اسلامي و فلسفه بعثت كه امروز در آن هستيم، سازگاري ندارد. قاليباف در ادامه با اشاره به برگزاري نمايشگاه‌هاي «ياد يار مهربان» توسط شهرداري تهران از ۱۲ سال قبل به اين طرف، گفت در حال حاضر بيش از ۳۸۰ كتابخانه شبانه‌روزي در تهران داريم و همچنان بر فعاليت‌هايمان در اين عرصه مي‌افزاييم.


ساخت محل دائمي براي نمايشگاه
در ادامه با اشاره به مذاكراتي كه شهرداري تهران در دولت قبل براي ساخت محلي دائمي جهت برگزاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران داشته است، گفت: ما در يك جايي ديديم كه اين مذاكرات به نتيجه نمي‌رسد و كار پيش نمي‌رود. به هر حال امروز نمايشگاه بين‌المللي در شهر آفتاب با يك شرايط بسيار خوب در حال ساخت و بلكه در شرف افتتاح است كه تا الان هم بيش از ۷۰۰ ميليارد تومان اعتبار براي آن هزينه شده است و فكر مي‌كنم تا زمان افتتاح هزار ميليارد تومان صرف آن شود.

اما تا زمان آماده‌سازي آن مكان، ما يك نمايشگاه خاص و دائمي كتاب در تپه‌هاي عباس‌آباد خواهيم ساخت كه اين مكان تبديل به جايي براي رونق گرفتن بازار مصرف كتاب در تهران شود.

شهردار تهران با اشاره به حجم فضاهاي مسقف و همچنين باز مجموعه باغ كتاب تهران، گفت: ما در اين مكان حدود ۶۵ هزار مترمربع فضاي مسقف داريم كه قطعا خواهيم توانست دو برابر اين ميزان يعني حدود ۱۳۰هزارمترمربع را همانند مصلي در فضاي باز احداث كنيم تا نمايشگاه كتاب تهران در آن برگزار شود. باغ كتاب، مكاني در شأن فرهنگ و موضوعات قلم و انديشه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.90704s, 21q