زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: 149688

سلامت نیوز:زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟ آیا پدر و مادر می‌توانند زمان تولد نوزاد را از قبل تعیین کنند؟ اینها سؤالاتی است که هرروز مادران باردار از ما می‌پرسند.

به گزارش سلامت نیوز ناهید خداکرمی پژوهشگر و مدرس کشوری زایمان فیزیولوژیک در روزنامه شرق نوشت،همین هفته قبل بود که نازنین و آرمان؛ یعنی مادر و پدر آرتین ٢٠روزه برای تشکر آمده بودند. اولین جمله‌ای که آرمان بر زبان آورد، این بود: «از شما ممنونم که باعث شدید ما دو هفته دیگر صبر کنیم و آرتین درست وقتی که خودش می‌خواست و به‌طور طبیعی به دنیا آمد نه زمانی که ما می‌خواستیم».

گفتم بله و شما هم یادتان هست که وقتی قیچی را به دست گرفتید، تا بندناف آرتین را خودتان ببُرید، از شدت هیجان اشک‌هایتان سرازیر شد و درعین‌حال خندان بودید. لبخندزنان گفت: «بله. هرروز آن لحظه را مرور می‌کنم و با شعف و شادمانی به خودم می‌بالم که مادر آرتین تمام خصوصیات یک مادر خوب را دارد و فرزندم نیز سالم و آرام است».

اینجا بود که نازنین نیز وارد بحث شد و گفت: «یکی از زیباترین لحظه‌های زندگی‌ام این بود که شوهرم هنگام زایمان دست‌هایم را فشار می‌داد و همه ترس‌هایی که قبل از آن برای زایمان طبیعی داشتم، فقط حاصل ندانستن بود و بس. امروز خوشحالم که بگویم انگار به‌یکباره با گریه آرتین، همه دردها جایش را به یک لذت عمیق داد که تا کسی تجربه نکند، متوجه نمی‌شود چه می‌گویم. گویی همه خوشی‌های دنیا به‌طرف من آمده بود». دوباره هر دو از اینکه برای زایمان طبیعی به‌خوبی مهیا شده بودند و تولد آرتین به‌صورت فیزیولوژیک انجام شده بود، اظهار شادمانی کردند و من هم خدا را شکر کردم که نوزاد سالم دیگری را با دست‌های خود به‌دنیا آوردم و تحویل این پدر و مادر جوان دادم.

برخی مادران باردار، در اواخر بارداری خود کم‌طاقت شده و در زمان مراجعه برای مراقبت‌های دوران بارداری می‌پرسند: «آیا می‌توانیم زمان تولد کودک را خودمان تعیین کنیم؟» تعیین نوع تولد نوزاد و زمان تولد وی بدون دلیل منطقی و علمی ظلمی آشکار و جبران‌ناپذیر به کودک و ‌به عبارتی محروم‌کردن وی از ارتزاق کامل داخل‌رحمی و حق و حقوق عبور از کانال طبیعی زایمان است. درست مانند یک سیب کال و نارسی است که شکل سیب دارد، ولی قابل‌خوردن نیست. نوزادی هم که بدون شروع علائم زایمان که همان درد یا انقباضات منظم رحمی است به دنیا بیاید، کال و نارس است حتی اگر وزنش طبیعی باشد ولی هنوز برخی از اعضا و احشای وی به‌خصوص ریه‌ها، سیستم عصبی و گردش خون تکامل نیافته‌اند.

زایمان پدیده‌ای پیچیده و دقیق است که در حین آن کودک نیز نقش فعالی ایفا می‌کند و در طی هر انقباض، هورمون‌های مفیدی در بدن مادر ترشح می‌شود که از طریق بندناف از مادر به کودک منتقل می‌شود. این هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در تکامل عاطفی و عصبی عضلانی کودک دارد. ضمن اینکه در حین هشت الی ١٢ ساعتی که روند زایمان به‌طول می‌انجامد، جنین با حرکات دقیق و منطقی، خودش را برای عبور از کانال زایمان آماده می‌کند. حرکات سر، دست‌ها و پاها، همه با فکرکردن و تلاش جنین صورت می‌گیرد و محروم‌شدن کودک از هر یک از این مراحل، صدمات جبران‌ناپذیری به زندگی آتی وی وارد می‌کند. بنابراین در یک جمله می‌توان گفت بهترین زمان تولد وقتی است که کودک خودش اعلام کند که می‌خواهد به دنیا بیاید و علامت این زمان با شروع درد زایمان و انقباضات منظم رحمی است که می‌تواند از هفته ٣٨ تا ٤١ بارداری بروز کند. بهترین شیوه تولد نیز زایمان به‌صورت طبیعی و فیزیولوژیک است، مگر آنکه مشکلاتی نظیر تنگی لگن مادر، بیماری‌های خاص یا زجر جنینی مشاهده شود که در این مواقع سزارین روش بسیار خوبی است.

شاید در خبرها خوانده باشید که «کیت»، عروس ملکه انگلستان، دومین فرزند خود را در حالی به‌طور طبیعی به دنیا آورد که از تاریخ پیش‌بینی‌شده زایمانش یک هفته و سه روز گذشته بود و افتخارش این است که طبق دستورالعملی که برای تصمیم‌گیری برای سایر زنان باردار انگلیسی به‌کار برده می‌شود، تیم مامایی و پزشکی صبر کرده‌اند تا دردهای این خانم خودبه‌خود شروع شود و هیچ عجله‌ای برای خاتمه بارداری ایشان صورت نگرفته است، به‌طوری‌که پس از آغاز علائم زایمان و انتقال به یک بیمارستان دولتی، در طی دو‌ساعت‌ونیم نوزاد به‌صورت کاملا طبیعی متولد شده است.

لازم به ذکر است که فرزند اول خانم «کیت» نیز دو سال قبل بعد از تحمل ١١ساعت درد زایمان به کمک چهار نفر ماما و دو پزشک به‌طور طبیعی به‌دنیا آمده بود. بسیاری از هنرپیشگان نیز به اینکه در منزل یا وان حمام خانه‌شان و توسط یک ماما به‌طور طبیعی زایمان کرده‌اند، افتخار می‌کنند. «سارا» هنرپیشه ایرانی‌الاصلی است که با افتخار در مورد تولد فرزندش در منزل صحبت می‌کند و عقیده دارد که تولد یک امر طبیعی است که باید بدون مداخله انجام شود. مسلما افزایش آگاهی مادر باردار و همسر ایشان و کسب مهارت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان و انجام ورزش‌های دوران بارداری سبب می‌شود تا آنها بتوانند خودشان در مورد چگونگی زایمان و تولد نوزاد، بهترین تصمیم را بگیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2089s, 19q