«مرس» اولین قربانیان خود را در کره جنوبی گرفت

۱۳۹۴/۰۳/۱۲ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 150142
«مرس» اولین قربانیان خود را در کره جنوبی گرفت

سلامت نیوز:مقامات بهداشتی کره جنوبی روز سه شنبه از کشته شدن دو شهروند این کشور بر اثر ابتلا به بیماری سندرم تنفسی خاورمیانه موسوم به «مرس» خبر دادند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ابتلای مردم کره جنوبی به این بیماری که گزارش ها از افزایش شمار آنان به 25 نفر حکایت دارد، در کمتر از دو هفته و به دنبال ابتلای یک مرد 68 ساله که از سفر به عربستان سعودی بازگشته بود، صورت گرفته است.

وزارت بهداشت کره جنوبی امروز با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، تاکنون دو تن از مبتلایان این بیماری جان خود را از دست داده اند و این وزارتخانه با اتخاذ تمامی تمهیدات لازم، تلاش خود را برای جلوگیری از گسترش آن بکار گرفته است.

گفتنی است، بیماری سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) موسوم به مرس کشنده تر از بیماری سندرم تنفسی حاد موسوم به سارس (SARS) است که در سال 2003 در آسیا گسترش یافت و صدها قربانی به ویژه در کشور چین گرفت اما گفته می شود مسری بودن سندرم تنفسی خاورمیانه به مراتب کمتر از سندرم تنفسی حاد است.

وزارت بهداشت کره جنوبی همچنین روز گذشته - دوشنبه - با اعلام تشکیل گروه ضربت به منظور کنترل و مراقبت بیشتر از شیوع این بیماری، از قرنطینه شدن 700 تن در این کشور پس از تماس با افراد آلوده به «مِرس» خبر داده بود.

این وزارتخانه همچین از آلودگی 682 نفر از شهروندان این کشور که از قبل با بیماران تماس نزدیک داشتند، خبر داد و اعلام کرد: تعدادی از اعضای خانواده و کادر پزشکی نیز در میان افراد هستند که آنان نیز در منازل و یا مراکز بهداشتی دولتی تحت قرنطینه قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت کره جنوبی، به غیر از دو بیمار جدید که این ویروس به واسطه ناقل درجه دو به آنها سرایت کرده، بقیه مبتلایان همگی به طور مستقیم به نوعی با سفرهای مربوط به کشورهای خاورمیانه در ارتباط بوده اند.

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی دو قربانی بیماری مرس را یک نفر زن 58 ساله نام برد که با حاملان به این ویروس در تماس مستقیم بوده است.

بر اساس این گزارش این زن، برای نخستین بار در تاریخ یازدهم ماه مه (اردیبهشت - خرداد) سال جاری میلادی به دلیل مشکل تنفسی مشکوک به آسم در بیمارستان بستری شد اما بعدها مشخص شد که او با افرادی که ناقل ویروس «مرس» بوده اند، در تماس مستقیم بوده است.

دومین قربانی کره ای ویروس مرس نیز مردی 71 ساله است که پانزدهم ماه مه گذشته به دلیل مشابه مورد نخست بستری و در نهایت جان خود را از دست داده است.

مقامات کره ای اعلام کرده اند که به جهت حفظ حریم خصوصی قربانیان این بیماری، هویت آنان افشا نخواهد شد.

گسترش اقدامات پیشگیرانه از جمله تشکیل گروه ضربت برای مقابله با این ویروس کشنده در حالی در دستور نهادهای ذیربط سئول قرار گرفته که مقامات وزارت رفاه کره جنوبی نسبت به گسترش روزافزون نگرانی ها و تبعات روانی ناشی از آن در سطح جامعه هشدار داده اند.

بیماری مرس که عامل آن از خانواده ویروس سندروم حاد تنفسی موسوم به «سارس» است، برای اولین بار در سال 2012 در انسان شناسایی شد.

بیماری سارس در سال 2003، جان حدود 800 نفر را در جهان گرفت.

وزارت بهداشت کره جنوبی هفته گذشته اعلام کرد که تا تاریخ 16 ماه مه (26 اردیبهشت) یک هزار و 142 مورد ابتلا به بیماری مرس در 23 کشور جهان شناسایی شده و 465 مورد مرگ ناشی از این بیماری در خاورمیانه به ثبت رسیده است.

یک هزار و 117 مورد از مبتلایان به بیماری مرس ساکن خاورمیانه هستند و عربستان تاکنون بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان را داشته و اوایل هفته جاری آمار مرگ و میر بر اثر این بیماری در این کشور 437 نفر اعلام شده است.

اولین مورد از بیماری سندرم تنفسی خاورمیانه، در سال 2012 در عربستان سعودی کشف شد.

تاکنون درمان و یا واکسنی برای این بیماری مرگبار تهیه نشده است.

تب، سرفه، تنگی نفس، اختلال در عملکرد کلیه ها و ذات الریه از جمله نشانه های شایعی بودند که در 428 نفر از اتباع فوت شده عربستان سعودی گزارش شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19394s, 18q