تدوين برنامه‌هاي سلامت و بهداشت محيط در حوادث و بلايا

۱۳۸۸/۰۱/۱۸ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 15618
تدوين برنامه‌هاي سلامت و بهداشت محيط در حوادث و بلايا
مهندس محراب آقازاده، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه اين خدمات بهداشتي براي حفظ سلامت محيط الزامي است، اظهار كرد: تامين آب آشاميدني سالم، كنترل و دفع مناسب فاضلاب، سنجش آب به لحاظ كيفيت و كميت، كنترل آب به لحاظ ميكروبي و در صورت لزوم كلرسنجي آب تانكرهاي ثابت و سيار از ساليان گذشته در مناطق حادثه ديده اعم از سيل، زلزله و توفان به اجرا درآمده تا از بروز اپيدمي انواع بيماري‌ها جلوگيري شود.

وي، با بيان اينكه با توجه به دستورالعمل‌ها و تجارب موجود كارشناسان مجرب و توانايي در اين زمينه وجود داشته است، افزود: اين كارشناسان در ارتباط با وظايف سازماني خود پاسخگو بوده‌اند.

رييس ستاد فوريت‌هاي سلامت وزارت بهداشت، با بيان اينكه آمار و ارقام موجود حاكي از فعاليت مناسب نيروهاي انساني بهداشت محيط در حفظ و ارتقاي سلامت محيط در حوادث و بلايا در كشور بوده است، گفت: دفن بهداشتي لاشه دام‌هاي تلف شده، معدوم كردن مواد غذايي كه افراد سودجو در معرض فروش قرار مي‌دهند و يا محصولات تاريخ مصرف گذشته از ديگر اقدامات بهداشت محيط در حفظ سلامت محيط در حوادث و بلايا بوده است.

مهندس آقازاده، در خصوص گزارش عملكرد آخرين حادثه رخ داده در كشور (توفان گونو) گفت: در اين حادثه با توجه به كاهش منابع آبي احتمال بروز بيماري وبا مي‌رفت. از اين رو نخستين اقدام كارشناسي در ستاد EOC از طريق هماهنگي درون و برون بخشي، اعزام كارشناسان ستادي به مناطق آسيب ديده و اپراتوري اكيپ اعزام شده به استان‌ها بود و اين واقعه جنبه‌اي ملي پيدا كرد.

وي، به بازديد 13 هزار و 368 باره از منابع و مخازن آبي، كلرينه كردن 508 هزار و 221 متر مكعب منابع آب هم راستا با برنامه‌هاي وزارت نيرو اشاره كرد و افزود: در اين حادثه كلرسنجي از شبكه تانكر سيار و ثابت هم 35 هزار و 891 مورد بوده است.

رييس ستاد فوريت‌هاي سلامت وزارت بهداشت، 136 نمونه برداري ميكروبي از آب آشاميدني منطقه، 50 نمونه برداري از مواد غذايي، 188 بازديد از مراكز تهيه و توزيع و طبخ انواع مواد غذايي و كشف و معدوم كردن دو هزار و 775 مواد غذايي غيرمجاز از ديگر فعاليت‌ها در دوران وقوع طوفان گونو اين سانحه و حادثه طبيعي رخ داده شده در كشور برشمرد و افزود: همچنين 7 هزار و 896 چشمه سرويس بهداشتي بهسازي و احداث شد و 292 چشمه با هماهنگي با ساير ادارات احداث شد.

آقازاده، با اعلام شماره تماس 09678مربوط به ستاد فوريت‌هاي سلامت وزارت بهداشت گفت: كارشناسان اين ستاد از 8 صبح تا ساعت 20 به صورت مستقيم و از ساعت 20 تا 8 صبح به صورت آنكال پاسخوي شكايات مردمي هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.766s, 19q