پرسش و پاسخ های مهم درباره ایدز

بهترین زمان برای آزمایش HIV چند ماه بعد از رابطه جنسی می باشد؟

۱۳۹۴/۰۵/۰۵ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 156300
بهترین زمان برای آزمایش HIV چند ماه بعد از رابطه جنسی می باشد؟

سلامت نیوز:در این مطلب به سئوالاتی درباره ایدز پاسخ داده شده که شاید تاکنون ذهن شما نیز درگیر آن بوده اما پاسخی برای آن نیافته اید پس خواندن این مطلب مهم را از دست ندهید.

 • - بهترین زمان برای آزمایش hiv چند ماه بعد از رابطه جنسی میباشد؟

 • یک ماه
 • چه موقع میتوان گفت که فرد بعد از آزمایش و جواب منفی قطعا سالم است؟

  سه ماه

 • - چه عواملی باعث می شود تست آنتی بادی به اشتباه مثبت شود؟

  علل پاسخ مثبت كاذب در تست ELISA براي عفونت HIV عبارتند از : ١) برخی بيماري هاي خود ایمنی ٢) پیوند کلیه ٣) مثبت بودن تست RPR ٤) اشتباه در نگهداری و آماده کردن نمونه ها یا کیت ها در آزمایشگاه ٥) برخي عفونت هاي ويروسی (مانند EBV و HTLV) ٧) زندگی در مناطق حاره ای ٨) برخی عفونت های انگلی (شیستوزومیازیس و تریپانوزومیازیس) علل با شواهد علمی کمتر: ٧) ميلوم مولتيپل و برخی سرطانهای دیگر ٩) سابقه انتقال خون ١٠) واكسيناسيون ضد آنفلوآنزا، هاری و یا هپاتیت ب ١١) بارداری ١٢) هپاتیت ب ١٣) مالاریا

 • امکان سرایت ایدز از طریق آب چشم یا اشک چشم یا زلالیه میباشد؟ به عنوان مثال با دست اشک یا چشم یک فرد مبتلا به ایدز را پاک بکنیم و با همان انگشتی که به اشک یا آب چشم مبتلا آلوده بوده به طور ناگهانی به چشم خود بمالیم؟

  فقط خون، منی یا ترشحات واژن فرد مبتلا حاوی ویروس و انتقال دهنده هستند و اشک، عرق، بزاق، ادرار، استفراغ و مدفوع راه سرایت اچ آی وی نیستند.

 • سریعترین و مطمئن ترین آزمایش تشخیص اچ آی وی چیست؟ آیا باید حتما ٣ ماه صبر کرد؟

  پس از سه هفته می توانید آزمایش ترکیبی نسل چهارم بدهید که در اکثر افراد نتیجه قابل اطمینانی می دهد ولی اگر اطمینان بیشتری می خواهید باید سه ماه صبر کنید.

 • این که میگن اسهال ناشی از ایدز، علائمش و منظورشان چه جور حالاتی در شکل و غلظت و تعداد دفعات مدفوع است؟

  اسهال در زمان عفونت اولیه اچ آی وی یا در دوره ایدز پدید آید که علل مختلفی دارد از عفونتهای میکروبی تا رشد بی رویه باکتری های روده و آسیب مستقیم خود ویروس. به همین دلیل علائم و نشانه های آن هم متنوع خواهد بود.

 • استفاده از دو کاندوم باعث جلوگیری از ابتلا به ایدز میشود؟

  خیر. استفاده از دو کاندوم به دلیل سایش بیشتر امکان پارگی و سرایت بیماریهای آمیزشی را بیشتر می کند.

 • آیا هپاتیت b و c مثل آزمایش ایدز دوره پنجره داره؟ واکسن هپاتیت b معمولا تا چند سال ایمنی بدن را تامین میکنه؟

  دوره کمون هپاتیت بی، متوسط 120 روز و هپاتیت سی، متوسط 45 روز است. دوره لازم برای تشخیص آزمایشگاهی بین 30 تا 60 روز است. واکسن هپاتیت بی حدود 15 تا 20 سال مصونیت کافی می دهد و پس از آن باید بررسی شود اگر مقدار پادتن در خون کم است واکسن یادآور زده شود.

 • اگر فردی مبتلا باشد و خودش هم نداند حتی از چه طریقی و کی گرفته اقدام به اهدا خون کند: 1- آیا در انتقال خون مشخص نمی شود که مبتلاست؟ 2- اگر مبتلا باشد در تست های سازمان به او اعلام می شود؟ 3- چرا گفتید سازمان انتقال خون کافی نیست؟

  در انتقال خون سلامت خون را با تست پی سی آر می سنجند که روی نمونه ای مرکب از صد واحد خون اهدایی (از صد نفر) آزمایش می شود. تازه خود پی سی آر جواب مثبت کاذب یا منفی کاذب ممکن است داشته باشد به همین دلیل جوابی که از اهدای خون می گیرید برای اطمینان از سلامت شما کافی نیست و باید تست الایزا بدهید. پس بهتر است از ابتدا به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری بروید و دیگران را در معرض خطر قرار ندهید. (به خصوص اگر کمتر از دو هفته از رفتار پرخطرتان می گذرد).

 • گلودرد hiv به چه شکلی است؟ چون من بعد از 3 ماه از رابطه ای که داشتم دچار گلو درد شدم ولی فقط سمت راست گلوم حالتی مثل زخم و سوزش دارد و دو ماه طول کشید و هنوز هم خوب نشدم

  گلودردش مشابه یک آنفلوانزا یا یک منونوکلئوز است و تنها با آزمایش اچ آی وی می شود آنرا افتراق داد.

 • برای اینکه بفهمیم ایدز داریم یانه , دادن همان آزمایش خون معمولی کافیست؟

  خیر باید آزمایش خاص پادتن اچ آی وی بدهید. بهتر است برای مشاوره و آزمایش به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری بروید.

 • در چه مراکزی میتوان آزمایش رپید انجام داد؟

  مراکز گذری کاهش آسیب، مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری و برخی آزمایشگاه های خصوصی.

 • ایدز چگونه تشخیص داده میشود؟

  برای تشخیص ابتلا به اچ آی وی یا ایدز باید آزمایشی انجام شود که یا پادتن های ضد ویروس را در خون نشان دهد یا ذرات ویروس را آزمایش و مشاوره ایدز در مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری رایگان است.

 • بعد از چند روز از رابطه جنسی میتوان آزمایش ایدز داد تا کاملا جواب آن درست باشد؟

  پاسخ دستگاه ایمنی بدن در افراد مختلف متفاوت است و این دوره بین 2 تا 16 هفته طول می‌کشد. بنابراین آزمایش اچ‌آی‌وی حداقل دوبار به فاصله سه ماه توصیه می شود.

 • اگر بخواهیم متوجه ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری بشویم باید به کجا مراجعه کنیم؟

  به مراکز VCT و یا مراکز بهداشت شهرستان خود مراجعه فرمایید.

 • این دوره پنجره واقعا ابهام امیز شده بعضی میگن 3ماه عده ای میگن 6 ماه سازمان انتقال خون گفته 12 ماه این موضوع باعث یه نوع وسواس فکری شده خواهش میکنم یه حرف قطعی بزنید.

  دوره پنجره یا نهان ویروس ایدز معمولا ۳ ماه می باشد البته آزمایشات پیشرفته تری اخیرا وجود دارند که در مدت کوتاه تری نیز نتیجه را مشخص می کنند.

 • منبع:مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
احسان احمدی
ایا با ازمایش قند خون و چربی خون وکلا ازمایش چکاب ایدز مشخص میشود
حمید
سلام....
من تو یه درگیری کلی چاقو خوردم...
بعد از ۶ ماه ازمایش دادم تو کلینیک شبانه روزی و بازهم بعد از ۱۰ماه ازمایش دادم و منفی بود ....
احتیاجی به ازمایش مجدد نییت
علی
اقا چند روز پیش حرکت پر خطر داشتم بدون قلاف بعد مراجعه هم خانوم امد تست داد وهم من هر دو منفی بودیم این ملاک میشود یا نه
محمد
اگر شخصی نزدیکی داشته باشه ول دخول انجام نگیره هم ممکنه طرف دچار بیماری ایدز بشه؟
بعد از یکسال و دهدماه از رفتار پر خطر ازمایش خون ایدز انجام شده جواب منفی ,ایا بازم باید تکرار بشه ,امکان وجود ویروس هست
احمد
باعرض سلامو خسته نباشید. سواله من اینهکه من چن روز پیش رویه ساعدم تاتو زدم تتو کا زیر دستم یه حوله پهن کرده بود که حوله کثیف بود ومن وقتی دقت میکردم میدیدم که وقتی دستمو تتو میکنه و با دستمال کاغذی پاک میکنه دستماله خونی میشه و به حوله می خوره ینی اون کسی هم که قبل از من تتو کرده بود خونش مطمعنم به همون حوله خورده بود ینی یه روز از خوردن خون به حوله گذشته بود حالا میخواستم بدونم امکان مریضی هست ممنون
غریبه
دکتر ازمایشگاه به من گفت دوره ی پنجره بعضی افراد تا 10 ساله و ازمایششون منفی کاذب میده میخواستم بدونم این حرف درسته؟؟؟؟؟من 2بار ازمایش دادم 3ماه و 6ماه بعد از رفتارپرخطر ایا تستم قابل اطمینانه؟
7.78851s, 26q