سکوت دردناک دانشکده هاي پرستاري درباره طرح یکساله بهیاری

نامه شدیدالحن به معاونت پرستاری :مواضع خود را درباره طرح بهیار یک ساله کتبی اعلام کنید

۱۳۹۴/۰۵/۱۳ - ۱۳:۰۷ - کد خبر: 157264
نامه شدیدالحن به معاونت پرستاری :مواضع خود را درباره طرح بهیار یک ساله کتبی اعلام کنید

سلامت نیوز:علي اشرف رحمان پناه ، رئيس هيئت مديره نظام پرستاري سنندج طی نامه ای سرگشاده به معاونت پرستاری وزارت بهداشت که در سایت خانه پرستار منتشر شده نسبت به عوارض جبران ناپذیر طرح آموزش بهیار یکساله هشدار داد و از علاقمندان به ثبت نام در این دوره ها نیز درخواست کرد مراقب باشند تا مورد سواستفاده مالی قرار نگیرند.

به گزارش سلامت نیوز متن کامل این نامه در زیر می آید :

بسمه تعالي
جامعه فهيم و مسئولين نظام سلامت

همان گونه که مستحضر هستيد پرستاران سرار کشور از طرح آموزش بهيار يک ساله ناراضي بوده و نگراني خود را از برگزاري چنين دوره هاي ابراز داشته اند و با عنايت به عدم پاسخگويي مسئولين پرستاري کشور و در راس آن معاونت پرستاري و سازمان کل پرستاري کشور به بهانه اينکه اين دوره در قالب کمک پرستاري و در يک محدوده خدمتي مشتمل بر 32 خدمت ابتدايي است که امروزه يا انجام نمي شود و يا توسط همراهان بيمار انجام مي گردد . و به قصد خير :

اول – جبران بخشي از کمبود نيرو و کمک به کادر پرستاري کشور و کاهش بار کاري آنان .

دوم – کاهش لزوم حضور همراه بيماران در بخشها . که غافل از اين بودند که آنچه حضور بلاجبار همراهان را الزامي مي نمايد در اذهان همراهان ، همانا بر زمين ماندن کارها ي بيماران نيست بلکه بي اعتمادي به سيستم درمان کشور است که ناشي از عوامل متعددي است که در اين زمان پرداختن به آن کمي مشکل است .

حضور اين پديده نوظهور و شوم در پيکره نظام سلامت باعث شده است که ما علي رغم تمام شايستگي ها از نظر استانداردها در رده پايين تر از افغانستان باشيم. عواقب و عوارض اين کار دامن جامعه و نظام سلامت را میگیرد.

در اين مدت دل نگراني هاي جامعه پرستاري چه در قالب تجمعات اعتراضي به پرداخت مبتني بر عملکرد پرسنل در بيمارستانهاي سراسر کشور و چه در مقالات متعدد و نامه نگاري هاي فراوان به مسئولين در نهاد هاي تصميم گير در وزارت بهداشت و درمان و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و... به اطلاع مسئولين رسانده شد اما متاسفانه هر بار با پوششي از جلوگيري ، از آن خوداري شد و هر بار به اسمي و نامي جديد ارائه شد و واگذاري امر آموزش آن به افرادي به غير از سازمان متبوع و مسئول که همانا سازمان نظام پرستاري است مطرح کننده شبهات اساسي بود که در ذهن پرستاران سراسر کشور شکل گرفت و در اين ميان سکوت همگاني و دردناک دانشکده هاي پرستاري علي رغم فراخوان اين جانب در مورخه 30/2/1394 مطرح کننده اين امر است که دخالت و نظارت دبير محترم هيئت برد پرستاري و پيشنهاد و ارائه طرح از طرف معاونت پرستاري اعضاي محترم هيئت علمي پرستاري و دانشکده هاي پرستاري کشور را در محاق اين سکوت واداشته است !!

اما دوستان و همکاران محترم دنيا همين چند روز و ساعت نيست و بخدا ما هم مي توانيم با همراهي و همکاري در اين پروژه خفت بار اندکي و شايد بيشتر پول به جيب بزنيم و دوران کوتاهي را به خوشي بگذرانيم اما بدانيد و بدانيم که ديري نخواهد پاييد که حضور اين پديده نوظهور و شوم در پيکره نظام سلامت و بويژه علم مراقبت کشور که تا کنون علي رغم کمي ها و کاستي ها و ظلم هاي بي شماري که باعث شده است که ما علي رغم تمام شايستگي ها از نظر استانداردهاي منطقه اي هم در رده پايين تر از افغانستان باشيم، اما علم و دانش و جديت ما و توان و قدرت و وجدان انساني و اسلاميمان سبب شده است که در امر بهداشت و درمان در زمره سرامدان دنيا باشيم ، عواقب و عوارض اين کار دامن خود ، جامعه و نظام سلامت را گرفته و هر از چند گاهي بايد در سوگ عزيزي بنشينيم و آنگاه حسرت و آه کشيدن ارزشي نخواهد داشت .

اگر امروز کساني هستند که يا به منظور تنبيه جامعه پرستاري دست به چنين عمل و خيانتي به ملت مي زنند و يا گروهي براي خوش فرماني و يا کسب سودي که با سواستفاده از وضعيت بيکاري جوانان آنها را سرکيسه کرده و به قصد سود جويي چوب حراج به نظام سلامت مي زنند و امر پرستاري و مراقبت از بيماران را به يک صد سال قبل برميگردانند ، ما پرستاران اعلام ميداريم که ضمن اينکه خود و حرفه خود را از اين خيانت تاريخي به ملت و کشور مبري مي کنيم هشدار مي دهيم که از سکوت و متانت و خود آگاهي پرستاران سواستفاده نشود و از همراهي و همکاري جامعه پرستاري با نهادها و مراکز امنيتي کشور که همانا وظيفه هر ايراني آگاه و بصير است سوء برداشت نشود .

اکنون پس از چند روز از لغو تجمع پرستاران در مخالفت با طرح آموزش بهيار يک ساله تبليغات شوم و گستاخانه برخي از مراکز خريد خدمت شده در اين خصوص بيان گر سوء برداشت و از همه مهمتر و بدتر جداسازي دوره هاي بهياري يک ساله و کمک پرستاري شش ماهه است که تا کنون از سوي معاونت محترم پرستاري در يک مقوله و با يک شرح وظايف محدود مطرح و معرفي مي شد و اما اکنون براي همه روشن شد اگر بيداري جامعه فهيم پرستاري نباشد معلوم نيست بر سر سلامت مردم چه خواهد آمد با اين آشفته بازاري که در پرستاري کشور پيش آمده است .

امروز کساني دست به چنين خيانتي مي زنند و با سواستفاده از وضعيت بيکاري جوانان آنها را سرکيسه کرده و به قصد سودجويي چوب حراج به نظام سلامت مي زنند و امر پرستاري و مراقبت از بيماران را به يک صد سال قبل برميگردانند

لذا ما پرستاران از مسئولين امر و شخص معاونت پرستاري مي خواهيم که :

1- موضع شفاف خود را در خصوص اين طرح بيان و بصورت مکتوب اعلام نمايد و از بيان دو اسمي که شبه آميز و سبب انحراف مسير مي شود ، صرف نظر نموده و موضع شفاف خود را اعلام نمايد و هرچه سريعتر تا ساماندهي اين دوره ها از طريق همکاري بين بخشي و تعريف دقيق از اين رده شغلي جلوي برگزاري اين دوره ها را بگيرد .

2- از مراجع نظارتي و تصميم گير مي خواهيم جلوي تبليغات نا صحيح و اغوا کننده در خصوص دوره هايي که از طرف معاونت محترم پرستاري اعلام شده است گرفته شود.

3- از آنجا که سازمان نظام پرستاري کشور در يک عالم برزخ دو دوره قرار دارد و تاخير بي سابقه و معنا دار وزارت محترم بهداشت و درمان در خصوص تحويل اعتبارنامه هاي اعضاي منتخب و تشکيل هييت مديره هاي جديد و شوراي عالي سازمان سبب شده است تا در اين ايام افراد سود جو از اين شرايط سوء استفاده نمايند از مسئولين ذيربط خواسته شود تا هرچه زودتر اين روند انتخابات به جريان بيفتد و با تشکيل شوراي عالي و سازمان کل کارها و مسائل پرستاري کشور از مجاري و طريق سازمان هدايت شود تا از سوء استفاده سود جويان و همچنين پراکندگي و تشتت آراي پرستاران جلوگري بعمل آيد .

4- به سود جويان و سوداگران عرصه پرستاري نيز هشدار مي دهيم اين فضا و اين مسير براي شما زيان ده اگر نباشد قطعا به سود پايداري نخواهد رساند پس بهتر است از مسير منطق و قانون خارج نشويد.

5- از همه علاقه مندان به ثبت نام در اين دوره ها نيز تاکيد ميشود مواظب باشيد مورد سوء استفاده مالي قرار نگيرند و با آگاهي و بصيرت راه پيدا کردن شغل را پي گيري نماييد

6- از کليه استاتيد و همکاران و دانشجويان خواهشمند است نسبت به آينده سلامت جامعه و آينده اعتبار شغلي خود بي تفاوت نباشند . اذهان عزيزان را به تجمع روز گذشته دستياران راديولوژي در خصوص افزايش چند درصدي دستياري در اين رشته جلب مي نمايم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شهین معزاردلان
بنظرمن اجرای آن یک فاجعه خواهد بود که لطمه آن دروحله اول متوجه بیمار خواهد شد .البته که لطمه جبران ناپذیری خواهد بود .
بی نام
اگر مسئولین وزارتخونه براین خیالندکه با ورود این گروه میتوانند پرستاران را کنترل کنند سخت دراشتباهند چون همین ها خودشان مدعیان اینده خواهند بود
ارسلان
احسنت .جهت ارتقا کیفیت خدمات پرستاری به بیماران باید عناوین طرح پرستار مهارتی از ریشه خشکانده شود که با همت ما همکاران پرستار همچون بیانیه غیور مردان کردستان شدنی است.درود خدا بر پرستاران هوشیار وعدالتخواه
ساسان
احسنت ب شما غیور مرد پارسی،حقا ک ،جانا سخن از زبان ما میگویی
Farshad
باسلام. درود بر پرستاران عدالتخواه.درود بر زحمت کشان جامعه. این طرح خیانتی به مردم ایران اسلامیه.باید این طرح مهارتی برچیده بشه.باید طرح مبتنی برعملکرد برچیده بشه.باید عدالت روبه سیستم درمان برگردانند.قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید هرچه سریعتر اجرا بشه.
sajad
احسنت درود بر تو
rozita
كاملا موافق هستم كه تربيت اين قش سبب بي حرمتي شغل مقدس پرستاري مي شود.
محمد آرست
جواب این ظلم ها و قدرت طلبی ها ...... رو مردم میخورن و تاوان این اشتباه رو جامعه با جون خودش پس خواهد داد !
مگه ما همین الان تحصیل کرده رشته پرستاری نداریم ؟
مگه همین الان بهیار بیکار نداریم ؟
پس این طرح بیمار کش شش ماهه رو چرا بزور دارن اجرا میکنن
چرا هیچکسی حاضر نمیشه بخاطر جان هموطنانش اعتراضی کنه
چرا هیچ مسئولی تو این کشور دلش بحال مردم نمیسوزه

آقای وزیر بهداشت
تاوان لجبازی تو با پرستاران رو چرا باید مردم بدن ؟
علی
سلام
بسیار زیبا گفتین
معاون پرستاری باید معلوم کنه معاون وزیره یا ریس سازمان پرستاری
هرچند که معلومه بین ایشان و پرستاران دیوار بلند بی اعتمادی است که به این سادگیها برداشته نخواهد شد
Goli
درود بر شجاعت و دلسوزي جناب رحمان پناه
محمد
سلام و درود به زنده دلان وشجاعان مظام پرستاری سنندج ، اگه مسئولین محترم نگران انجام کارخای اولیه بیماران هستند و مدعی آن بهتره از حدود بیست هزار کمک بهیاری که بیکار هستند استفاده کنند نه یه گروهی رپ مجدد وارد بیمارستان ها با هر اسم و نشانی بکنند که هیچ گونه سواد درمانی نخواهند داشت که قول میدم در خیلی جاها نه تنها به عنوان کمک پرستار بلکه پرستار استفاده خواهد شد و وااای به بیماری گه جان و مالشو به اون سپرده که هیچ آگاهی و شعوری برای نجاتش نخواهد داشت
حمید
متاسفانه فقط و فقط پول برای گردانندگان طرح مطرح است پولی که باید صرف راکد مانده و ورشکسته نظام پرستاری شود درود ب. وزیر بهداشت که هیچ سنجشی به غیر از پول مدنظر نداردcrws6l
علی محمدی
اگر سلامت انسانها واسه این جماعت ارزش داشت که چنین طرحی نمی ریختن.
اینا میدون این چنین افراد مثل پرستارها، بی سوادی بعضی پزشک ها رو به رخ آنها نمی کشن و گند کاری اونها رو جمع نمیکنن پس مدت زمان بستری بیمارها تو تخت بیشتر شده و در نتیجه پول بیشتر به جیب میزنن.
امیرحسین
احسنت به قلم زیبا، سخنان حق و حقیقت و اقتداروصراحت بیان شما همکار گرامی
بنده به عنوان کوچکترین عضوجامعه بزرگ پرستاری، از راهی دور، پشتیبان و حامی شما دوستان هستم.
زنده باد پرستار...
جواد توکلی
بارها گفتیم دیپلم قدیم بهیاری دیپلم بود یعنی پایان دوره ی متوسطه و مدرکش هم مورد تایید آموزش و پرورش،به گونه ای که پس از استخدام هر مدرکی از سوی سوی نهاد صادر کننده یعنی آموزش و پرورش در مورد دیپلم و آموزش عالی در مورد فوق دیپلم یا لیسانس و بالاتر تاییده صادر می کند که مدرک مورد نظر در سازمان استخدام کننده مورد قبول واقع شود. سوالی که بارها اینجانب در فضای مجازی و حتی روز مناظره پرسیدم و بی جواب ماند و این سوال همه ی پرستاران و بهیاران می باشد این است که این که با داشتن هر نوع دیپلم با گدراندن یک دوره ی آموزش 6 تا یک ساله به آن دیپلم عنوان جدیدی به نام بهیاری یا کمک پرستاری تعلق بگیرد نام این مدرک جدبد چیست؟فوق دیپلم یا یک دوم فوق دیپلم یا بک چهارم فوق دیپلم؟؟ و اینکه جهت استخدام چه مرجع و نهاد آموزش معتبری مانند آموزش و پرورش یا آموزش عالی این مدرک ساختگی را تایید خواهد کرد؟؟ دادن مدرک بی اعتبار آن هم با قیمت کذایی چه توجیهی دارد و چرا اجرای این دوره ی سراسر مجعول به شرکت تعاونی با سابقه فعالیت اقتصادی و نه آموزشی سپرده شود؟؟!!! اگر وزارت به علت کمبود نیرو خواهان پرورش بهیار طبق ضوابط آموزشی است چرا به چنین طرح عجولانه و غیر کارشناسی تن در داده و چرا با همکاری وزارت آموزش و پرورش مانند قبل مدارس بهیاری یا اهداف مشخص را راه اندازی نمی کند ؟حال ارتقای پرستاری و جذب دانش آموختگان دوره ی کارشناسی پرستاری خود مقوله ای است که همچنان پیگیر و خواهان آن هستیم و سوالات دیگر که همچنان بی جواب مانده است.. توهین به شعور و تحصیل پرستاران پر تلاش تا کی و تا کجا...؟؟
پرستار
طبابت سالیان سال است به تجارت تبدیل گشته. اگر کسی بگوید به عشق درمان پزشکی خوانده یا میخواند دروغگوی بزرگی خواهد بود .همه چیز رنگ پول گرفته حتی معنویات.با این توصیف چرا فقط پزشکان ببرند ؟پرستاری که دستش میرسد چرا نبرد ؟تجارت برای همه تجارت است ،خواه نان خواه جان .
مرضیه خطیب
مناسفانه در حال حاضر بیماران کمترین اهمیت رو دارند و مسئولین مربوطه حاضرند بخاطر منافع صرفا مالی خود با جان بیماران بازی کنند و در حالیکه امروزه همه کشورها در حال ارتقای دانش پرستاری و آموزش پرستاران تخصصی هستند،مسئولین سلامت ما به طرز مضحکی در حال نابود کردن پرستاران و دانش پرستاری میباشند.برای مسئولین وزارت پزشکان همین بس که عده ای رو با دریافت هزینه گزاف تحت آموزشهای اولیه مثل تزریقات و کنترل علائم حیاتی و ...قرار بدن و بعد با حقوق ناچیزی به مراکز درمانی روانه کنند تا مراقب بیماران باشند درحالیکه دانش این کار رو ندارند و آموزشهایی که دیده اند در حد تزریقات و پانسمان ساده هست...در این بین آسیب جدی متوجه مردم از همه جا بی خبر است که جان خود را به دست افراد غیر متخصص سپرده اند.
نسرین
ما پرستاران اجازه انجام این خیانت بزرگ را به سودجویان نخواهیم داد
رویا حسنوند
طرح مبتنی بر عملکرد نه تنها از عدالت در پرداخت دور بوده که خود منشا بی عدالتی نیز میباشد وبه نوعی به استثمار کشیدن پرستاران است.قانونی براساس نظام برده داری.بی شک این طرح در تاریخ وزارت بهداشت نقطه سیاهیست که آیندگان به آن بعنوان بی تدبیر ترین وزیر وقت خواهند نگریست..تربیت پرستار مهارتی نیز خط قرمز دیگری در کارنامه وزیر بهداشت خواهد بود چراکه سلامت ملتی راحله دست خود ساخته اند.
حامد 2
احسنت به آقای رحمان پناه که اینگونه نظر خودشون رو اعلام کردن و می بینیم که تغییرات بسیار خوبی در هیئت مدیره ها رخ داده و این نوید آینده ای خوب برای پرستاری هستش
12.65594s, 39q