افزایش شیوع سیاه‌سرفه در اواخر تابستان

۱۳۹۴/۰۵/۲۰ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 157935

سلامت نیوز:پایان تابستان و شروع پاییز با آلرژی و سیاه‌سرفه همراه است. سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس جزو علائم آلرژی است. همچنین قرار گرفتن در معرض باد کولر و مصرف مواد غذایی مانند سس‌ها و فست‌فودها علائم تنفسی مبتلایان را تشدید می‌کند.

سیداحمد طباطبائی در گفت‌وگو با فارس، درباره علل و علائم آلرژی تابستانی در کودکان، اظهار داشت: در اواخر تابستان و اوایل پاییز به دلیل خشک شدن گل‌ها و برگ‌های گیاهان افرادی که آلرژی دارند دچار علائم تنفسی می‌شوند.

وی ادامه داد: چنانچه فرد مبتلا در مناطقی که کشاورزی انجام می‌شود یا در معرض مستقیم باد کولر قرار بگیرد دچار علائم تنفسی شدید می‌شود.

علائم آلرژی

رئیس بخش ریه بیمارستان کودکان مفید تصریح کرد: سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس به ویژه حین فعالیت و عدم تحمل فعالیت سریعتر از حد معمول جزو علائم آلرژی است.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه کودکان اظهار داشت: مبتلایان به آلرژی باید از مصرف غذاهایی که به صورت صنعتی تهیه می‌شوند یا مواد نگه‌دارنده دارند بپرهیزند. همچنین مصرف سس‌ها به ویژه قرمز و سفید، فست‌فود و گاهی استفاده از ادویه‌ها موجب تشدید علائم تنفسی در مبتلایان به آلرژی می‌شود.

برخی مبتلایان به آجیل، تخم‌مرغ و ماهی حساسیت دارند

وی افزود: برخی مبتلایان به آجیل، تخم‌مرغ و ماهی حساسیت دارند که طی آزمایش‌های خاصی حساسیت به این مواد مشخص می‌شود.

دبیر رشته فوق‌تخصصی ریه کودکان در کشور، گفت: اگر فرد مبتلا به آلرژی در دوره درمان به سر می‌برد باید مصرف داروها را ادامه دهد چنانچه مصرف دارو قطع شده است باید دوباره به پزشک مراجعه کند و تحت دارودرمانی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اواخر مرداد تا پایان شهریور بیماری‌های همه‌گیری مانند سیاه‌سرفه قرار شایع می‌شود، اظهار داشت: کسانی که ایمنی بدنشان نسبت به سیاه‌سرفه کمتر شده است یا واکسن سیاه‌سرفه نزده‌اند در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند.

سرفه‌های قطاری و پیوسته جزو علائم ابتلا به سیا‌ه‌سرفه

این فوق تخصص بیماری‌های ریه کودکان گفت:‌مبتلایان به سیاه‌سرفه سرفه‌های قطاری و پیوسته دارند،‌ چندین سرفه می‌کنند و در انتهای آن صدای خاصی شنیده می‌شود، استفراغ و کبودی نیز جزو علائمی است که مبتلایان به سیاه‌سرفه پس از سرفه‌های قطاری آن را تجربه می‌کنند.

وی افزود: بعد از این سرفه‌ها فرد تا مدتی علائمی ندارد تا اینکه تحریک ته حلق، تجمع ترشحات، فعالیت و بازی و هوای سرد موجب از سرگیری سرفه‌های قطاری می‌شوند.

افراد خانواده بیمار در معرض ابتلا به سیاه‌سرفه

طباطبائی خاطر نشان کرد: سیاه‌سرفه بیماری بسیار مسری است و پیشنهاد می‌شود افراد خانواده و کسانی که اطراف بیمار هستند جهت درمان پیشگیرانه از آنتی‌بیوتیک‌های خاصی استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64465s, 18q