چنارها، عامل اصلي آلرژي تهراني‌ها!

۱۳۸۸/۰۲/۱۶ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 15980
چنارها، عامل اصلي آلرژي تهراني‌ها!
دکتر ام البنين پاک نژاد، فوق تخصص بيماري‌هاي ريه، آسم و آلرژي و عضو هيأت علمي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به ارتباط بين مواد حساسيت زا و ايجاد واکنش در بدن گفت: همه افراد وقتي با يک ماده حساسيت زا در تماس باشند نسبت به آن ماده واکنش نشان مي‌دهند ولي بعضي از افراد به اين مواد حساسيت زا واکنش شديدتر، طولاني‌تر و آسيب رسان‌تري دارند.

وي در خصوص زمان شيوع آلرژي اظهار کرد: در تهران شيوع اين بيماري بيشتر در فصل بهار است. بروز علائم اين بيماري باعث مي‌شود فصل بهار براي افراد مبتلا آزار دهنده و خسته کننده شود.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه افزود: افرادي که زمينه حساسيت‌هاي پوستي يا سابقه خانوادگي دارند، مبتلايان به بيماري‌هاي ديگري که سيستم‌هاي ايمني را از ضعيف مي‌کند (مثل سندرم‌هاي روده تحريک پذير) و افرادي که مشکلات روحي دارند بيشتر از سايرين در معرض اين بيماري قرار دارند.

وي در خصوص علائم اين بيماري اظهار کرد: علائم اين بيماري در حقيقت به واکنش افراطي سيستم ايمني اين افراد در برابر مواد حساسيت زا برمي‌گردد. در صورتي که همين علائم در افراد ديگر هيچ مشکلي ايجاد نمي‌کنند.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريوي در ادامه افزود: اين بيماري ممکن است با علائم چشمي مثل خارش، سوزش، قرمزي و احساس وجود جسم خارجي در چشم، تورم پلک، تورم و کبودي زير چشم و اشک ريزش چشم همراه باشد.

وي در خصوص علائم اين بيماري در بيني و راه هاي تنفسي اظهار داشت: آلرژي مي‌تواند با عطسه، خارش بيني، تنگي نفس، سرفه و حتي خس خس سينه همراه باشد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به تاثير محل زندگي در بروز آلرژي فصلي اظهار داشت: اين بيماري بيشتر در مناطق معتدل شايع است و در فصل بهار اتفاق مي‌افتد ولي در خصوص امکان بروز اين بيماري هيچ گونه محدوديت مکاني و زماني نداريم.

وي در ادامه تصريح کرد: گرده افشاني درختان چنار در تهران كه از شايع‌ترين عامل ايجاد علائم است از اواخر اسفند که گرده‌افشاني‌ها شروع مي‌شود تا پايان ارديبهشت علائم تشديد مي‌شود.

دکتر پاک نژاد گياهان گل دار را در بروز آلرژي‌هاي فصلي بي‌تاثير دانست و افزود: اين گياهان تاثيري در تشديد علائم ندارند و از طريق پرندگان و حشرات گرده افشاني مي‌کنند؛ ولي گياهان بدون گل مي‌توانند مشکل آفرين باشند.

وي در ادامه در خصوص درمان اين بيماري تاکيد کرد: يکي از موثرترين و بهترين راه‌هاي درمان اين بيماري اين است که مواجه فرد با مواد حساسيت زا را به تدريج کاهش داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.584s, 18q