خود تحریمی در درمان کشور/زنگ خطر در توریست‌درمانی سرطان

ایران 78 میلیونی فقط 20 تخت برای بیماران سرطانی لاعلاج دارد

۱۳۹۴/۰۸/۱۵ - ۲۱:۵۳ - کد خبر: 166749

سلامت نیوز:رئیس بخش کانسر بیمارستان امام (ره) با اشاره به اینکه ایران 78 میلیونی فقط 20 تخت برای بیماران سرطانی لاعلاج دارد که آن نیز خیرین راه‌اندازی کرده‌اند، نسبت به خود تحریمی‌های حوزه درمان کشور گلایه کرد و درباره خطر توریست‌درمانی حوزه سرطان هشدار داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، دکتر مهدی عقیلی در نشست خبری دهمین همایش آنکولوژی و رادیوتراپی که 20 تا 22 آبان در شیراز برگزاری می‌شود درباره روند ارائه خدمات به بیماران مبتلا به سرطان به خصوص در بخش‌های خصوصی در زمینه‌ نقاهت‌خانه‌ها برای نگهداری بیماران سرطانی لاعلاج اظهار داشت: به هر حال بخش خصوصی نیز حداقل باید شرایط برایش فراهم شود تا سرمایه خود را از دست ندهد یعنی اگر خیری برای ساخت نقاهت‌خانه اقدام می‌کند حداقل ضرر نکند. زیرا هم اکنون به جز دانشگاه علوم پزشکی تهران که فقط 20 تخت نقاهت‌خانه‌ای برای بیماران مبتلا به سرطان لاعلاج دارد و آن هم توسط خیرین ایجاد شده است دیگر چنین مرکزی وجود ندارد.


رئیس بخش کانسر بیمارستان امام خمینی(ره) درباره پرتو درمانی نیز گفت: خدمات پرتو درمانی بسیار گران است و از آن طرف نیز لیست انتظار بیمارانی که در مراکز پرتو درمانی دولتی می‌خواهند خدمات بگیرند طولانی شده است.


عقیلی تصریح کرد: در سال جمعیت قابل توجهی به سرطان مبتلا می‌شوند که متعاقب آن باید شرایط درمان این افراد نیز مهیا شود ولی هم اکنون مشاهده می‌کنیم حوزه سرطان متولی درست و حسابی ندارد.


رئیس بخش کانسر بیمارستان امام خمینی(ره) درباره برخی از مشکلات حوزه سرطان علی‌الخصوص در حوزه تجهیزات عنوان کرد: جدا از تحریم‌ها که باعث مشکلاتی در تهیه تجهیزات تشخیصی و درمانی سرطان شده بود مواقعی هم گرفتار خود تحریمی هستیم، مثلاً یک قطعه از دستگاه شتاب دهنده رادیوتراپی معیوب می‌شود و ماه‌ها برای تهیه آن باید انتظار بکشیم و این باعث می‌شود بیماران بر روی دستمان بمانند.


عقیلی درباره خدمات سرطان که در ایران به بیماران می‌شود و در زمانی بیماران خارجی نیز از این خدمات استقبال می‌کردند، گفت: در مقوله توریست‌درمانی یک زمانی بیماران خارجی به ایران می‌آمدند تا خدمات درمانی سرطان را دریافت کنند ولی امروز به جایی رسیدیم که حجم بیمارانمان بسیار شده است و از طرفی نیز به دلیل تجهیزات مناسب‌تر در کشور ترکیه بیماران خارجی به این کشور مراجعه می‌کنند از طرفی هم آن کشورهایی هم مانند عراق که دستگاه‌های شتاب‌دهنده رادیوتراپی نداشتند خودشان به تهیه این دستگاه اقدام کردند ولی نیروی انسانی‌شان را از ما مطالبه می‌کنند و این به معنای آن است که این کشورها فقط دستگاه‌هایشان بهتر از ما است که ما نیز باید در این باره اقداماتی را انجام دهیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2484s, 19q