یک متخصص مغز و اعصاب مطرح کرد؛

بارداری در سنین بالا و احتمال تولد نوزاد با اختلالات مغزی

۱۳۹۴/۱۰/۲۶ - ۱۰:۴۷ - کد خبر: 173044

سلامت نیوز: یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه ابتلای پدر یا مادر به بیماری صرع معمولا در انتقال این بیماری به فرزندان نقشی ندارد، گفت: اما سن بالای مادر در هنگام بارداری احتمال بروز بیماری‌های مرتبط با سیستم مغز و اعصاب مانند انواع اختلالات مغزی و حملات تشنجی مانند صرع را افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر احمد نگهی در مورد بیماری صرع، افزود: ابتلای پدر یا مادر به بیماری صرع معمولا در انتقال این بیماری به فرزندان نقشی ندارد اما سن بالای مادر در هنگام بارداری احتمال بروز بیماری‌های مرتبط با سیستم مغز و اعصاب مانند انواع اختلالات مغزی و حملات تشنجی مانند صرع را افزایش می‌دهد.

وی افزود: صرع یک اختلال عملکردی در سلول‌های مغزی است که می‌تواند به اشکال مختلف بروز یابد. حملات صرع در شایع‌ترین شکل خود به صورت کاهش هوشیاری همراه با حرکات اندام‌ها رخ می‌دهد اما می‌تواند به شکل خفیف‌تر نیز بروز یابد.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه بیماری صرع معمولا زمینه ارثی ندارد، افزود: مطالعات نشان می‌دهد تنها در پنج درصد مبتلایان به صرع زمینه ژنتیک وجود دارد.

وی در مورد مادران مبتلا به صرع نیز گفت: به رغم اینکه احتمال انتقال صرع از مادر به فرزند بسیار ناچیز است اما اگر مادر مبتلا به صرع از داروهای ضد تشنج استفاده می‌کند، لازم است در هفته شانزدهم بارداری، با انجام سونوگرافی‌های مخصوص، سلامت سیستم عصبی مغز جنین را مورد بررسی قرار دهد.

نگهی با بیان اینکه به طور کلی زنان مبتلا به صرع بدون هیچ نگرانی می توانند باردار شوند، افزود: این افراد تنها لازم است تحت نظر پزشک معالج و استفاده از درمان‌های دارویی بارداری سالم و بدون خطری را سپری کنند.

دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی صرع، عنوان کرد: زنان مبتلا به این بیماری باید قبل از اقدام به بارداری برای تغییر یا کنترل دوز داروهای ضد تشنج مصرفی خود، با پزشک مربوطه مشورت کنند و در طول بارداری تحت نظر ماهیانه متخصصان مغز و اعصاب و زنان باشند تا با انتخاب داروهای مناسب احتمال بروز خطر برای جنین را به صفر برسانند.

نگهی با بیان اینکه زنان مبتلا به صرع به هیچ عنوان در طول بارداری یا قبل از آننباید خودسرانه اقدام به قطع داروی ضد صرع کنند، افزود: بیشتر مادران مبتلا به صرع بعد از زایمان به خوبی می‌توانند از کودک خود مراقبت و بدون نگرانی اقدام به شیردهی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.31407s, 20q