100 بيمارستان كشور فرسوده است

۱۳۸۸/۰۶/۲۲ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 17338
100 بيمارستان كشور فرسوده است
انوشيروان محسني‌بندپي، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب تصريح كرد: بدهي بيمه به بيمارستان‌ها كاري خلاف قانون است كه توسط سازمان بيمه خدمات درماني انجام مي‌شود، اين در حالي است كه قانونگذار در قانون مشخص كرده بيمه موظف و مكلف است بلافاصله پس از ارايه صورتحساب بيمارستان 60 درصد آن را نقدا پرداخت كند و مابقي را در اولين فرصت با بررسي اسناد هزينه بپردازد، اما متاسفانه بيمه گوشش به اين حرف‌ها بدهكار نيست.

وي با بيان اينكه پيگيري‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد بيمه تخصيص سال 88 را نيز دريافت كرده است، عنوان كرد: در حال حاضر منتظريم كه ببينيم بيمه با مطالبات بيمارستان‌هاي طرف قراردادش چگونه برخورد مي‌كند.

محسني‌بندپي در ادامه تاكيد كرد: هم‌اكنون بحثي در كميسيون مطرح است مبني بر اينكه اگر بيمه تعهد خود را در قبال بيمارستان‌ها انجام ندهد مجلس با استفاده از اهرم‌هاي نظارتي و تحقيقي سازمان بيمه خدمات درماني را مورد بازخواست و نظارت قرار ‌دهد.

به گفته نماينده مردم نوشهر و چالوس، از آنجا كه عدم پرداخت مطالبات و بدهي‌ بيمه به بيمارستان‌ها مردم را متضرر مي‌كند و با توجه به اعتباري كه از خزانه و حساب ذخيره ارزي به سازمان بيمه خدمات درماني تخصيص يافته بايد پيگيري شود كه چرا مطالبات و بدهي بيمارستان‌ها را پرداخت نمي‌كند؟

عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان كرد: كميسيون بهداشت و درمان از طريق وزير اقتصاد به تخصيص اعتبارات بيمه از خزانه و حساب حساب ارزي كمك كرده كه هم‌اكنون يك ماه از اين تخصيص اعتبار سپري مي‌شود، اگر بيمه به تعهد خود عمل نكند از اهرم‌هاي نظارتي عليه آن‌ها استفاده خواهيم كرد.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان در خصوص جايگزيني بيمارستان‌هاي جديد با بيمارستان‌هاي فرسوده تصريح كرد: در بودجه سال 85 مجلس سه اولويت براي برداشت از حساب ذخيره ارزي جهت احداث بيمارستان‌ها مصوب كرد.

نماينده مردم نوشهر و چالوس در ادامه افزود: اولويت نخست، احداث بيمارستان‌هايي در مناطق دورافتاده با جمعيت بالاي 20 هزار نفر بود كه با نزديكترين بيمارستان بيش از 50 كيلومتر فاصله دارند، اولويت ديگر احداث بيمارستان در شهرستان‌هاي جديدالتاسيسي بود كه بيمارستان نداشتند و اولويت آخر هم جايگزيني بيمارستان‌هايي است كه بالاي 50 سال قدمت دارند اين همان بحث بيمارستان‌هاي فرسوده است.

وي همچنين تاكيد كرد: در بودجه همان سال جايگزين كردن 20 بيمارستان فرسوده در مجلس اعتبار گرفت كه در حال حاضر با پيشرفت فيزيكي 50 درصد در حال احداث است، پس از آن در سال‌هاي 86،87، و 88 جايگزيني اين‌گونه بيمارستان‌ها در بودجه سنواتي اعتبار گرفت.

محسني‌بندپي با بيان اينكه شمار بيمارستان‌هايي كه وزارت بهداشت به عنوان بيمارستان فرسوده اعلام كرد 100 بيمارستان بود، اظهار كرد: ليست مجموع بيمارستان‌هاي كشور كه قدمت آنها بالاي 50 سال بود توسط وزارت بهداشت به مجلس شوراي اسلامي ارايه شد كه هر ساله تعدادي از اين بيمارستان‌ها به نسبت مساوي و بر اساس الگوي فعلي بيماري‌ها با بيمارستان‌هاي جديد جايگزين مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.3129s, 19q