معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی:

نتیجه ۷۰ درصد سی‌تی‌اسکن‌ و ام‌‌ار‌آی‌ها نرمال است

۱۳۹۴/۱۱/۱۲ - ۱۳:۴۴ - کد خبر: 174387

سلامت نیوز: معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی گفت: در حال حاضر نتیجه ۷۰ درصد سی تی اسکن‌ و ام ار آی‌های تجویزی پزشکان، نرمال گزارش می‌شود که متاسفانه پول آن از جیب مردم می‌رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،عزت اله گل علیزاده (نایب رییس انجمن پزشکان عمومی کشور) با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم؛ برندهای خارجی سکاندار تصمیم‌گیری و نظام سلامت ما باشند، چرا که باید خودمان در این حوزه تصمیم‌گیر باشیم، گفت: آنچه تحت عنوان ارزیابی فن‌آوری‌های سلامت مطرح است؛ این است که وقتی بودجه محدود داریم؛ در نظر بگیریم که کدام تجهیزات را و چقدر می‌توانیم وارد کنیم تا به دنبال آن تقاضای القایی یا عرضه القایی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: نتیجه این وضعیت همین است که در حال حاضر چیزی بالغ بر حدود ۷۰ درصد سی تی اسکن‌ها و ام ار آی هایی که به تجویز پزشکان انجام می‌شود؛ نتیجه نرمال گزارش می‌شود که متاسفانه پول آن از جیب مردم می‌رود.
معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی با تاکید بر ضرورت مدیریت مصارف و منابع و سطح بندی خدمات و نظام ارجاع افزود: چرا وقتی ما می توانیم؛ خدمتی را از یک پزشک عمومی خریداری بکنیم، همین خدمت را گرانتر از متخصصی خریداری کنیم که قطعا هزینه بیشتری را در بر دارد.
گل علیزاده با تاکید بر اینکه بحث اقتصاد مقاومتی که رهبری مطرح کردند؛ باید در حوزه سلامت عملیاتی شود، شود؛ افزود: به این منظور سطح‌بندی خدمات در نظام ارجاع باید صورت بگیرد و البته مساله دیگر لزوم وجود گاید لاین‌ها و راهنماهای بالینی است که در حال حاضر وجود ندارد.
وی با بیان اینکه در تمام دنیا اصول و روش مشخصی برای آزمایشات پاراکلینیکی وجود دارد؛ گفت: این روش که ما بیمار را بستری کنیم و انواع و اقسام آزمایشات و پاراکلینیک‌ها را انجام دهیم و بعد از بیمه بخواهیم؛ پولش را بدهد؛ هیچ جای دنیا این وجود ندارد و این درمان باید بر اساس یک راهنمای بالینی باشد که قطعا با مشارکت بیمه‌ها صورت می‌گیرد.
گل علیزاده ادامه داد: بیمه‌ها باید قوی‌تر و پررنگ‌تر در بحث خرید راهبردی خدمات وارد شوند؛ در حالی که الان بیمه‌ها نقش کارپرداز را برای وزارت بهداشت ایفا می‌کنند؛ یعنی در مراکز درمانی هزینه انجام می‌شود و بیمه هم موظف است؛ آن را پرداخت کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.45982s, 20q