آنچه بايد درباره ريزش مو بدانيد

۱۳۸۸/۰۷/۱۶ - ۱۳:۱۰ - کد خبر: 17626
آنچه بايد درباره ريزش مو بدانيد
پديده ريزش مو با طاسي متفاوت است. طاسي حالتي است كه در آن موهاي سر با يك ترتيب و الگوي شناخته شده و معمول مي‌ريزند.

به گفته پژوهشگران؛ الگوي طاسي در زنان و مردان خاص هر جنسيت است. ريزش مو معمولا از ناحيه شقيقه‌ها يا از روي تاج سر آغاز مي‌شود. نازك شدن موها طي چند سال ممكن است به كچلي كامل منجر شود.

بر اساس مطالعات پزشكي، طاسي هم در مردان و هم در زنان بروز مي‌كند. هرچند نرخ ابتلا به آن در مردان بيشتر از زنان است. تا سن 25 سالگي 25 درصد از مردان بخشي‌ از موهاي خود را از دست مي‌دهند. دليل اين پديده ماده شيميايي موسوم به DHT‌ است كه به دور پياز مو ساخته مي‌شود و در نهايت هم پياز مو و هم خود مو را از بين مي‌برد. هرچند زنان به اندازه مردها دچار ريزش مو نمي‌شوند اما به تدريج تارهاي موي آنها نازكتر مي‌شود و علت آن مي‌تواند بي‌تعادلي‌هاي هورموني باشد اما البته عواملي چون بارداري، فقدان مواد مغذي در بدن و يا حتي مصرف داروهاي خاص جلوگيري يا هورموني در اين زمينه نقش مهمي را ايفا مي‌كند.

عوامل ديگري چون سوختگي‌هاي پرتوي، عوامل موروثي، استرس و فشار عصبي، اختلالات غدد درون ريز، بيماريهاي مختلف بويژه بيماريهاي پوستي در كچلي و طاسي موثر هستند.

محققان توصيه مي‌كنند؛ قبل از هر اقدام يا خود درماني بايد براي پيدا كردن علت ريزش يا نازك شدن موها با پزشك متخصص مشورت كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.2432s, 20q