حيوان آزاري، ‌بداخلاقي اجتماعي که جرم است

۱۳۹۴/۱۲/۰۳ - ۱۷:۱۱ - کد خبر: 176456

سلامت نیوز: فضاي مجازي اين روزها فيلم هاي متفاوتي از آزار و خشونت حيوانات را مخابره مي کند. يک روز در گلستان فردي سگي را به شدت مورد آزار قرار داده و فيلم آن را در دنياي مجاز پخش مي کند و روزي نيز يک شکارچي در بوشهر طي يک پيام تصويري به مديرکل محيط زيست اين استان مي گويد که تاکنون 98 حيوان چهارپا را در بوشهر شکار کرده است و دست کسي به او نمي رسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، در حالي که در بسياري از کشورهاي جهان حيوان‌آزاري يکي از انواع بداخلاقي هاي اجتماعي و يک جرم قضائي شناخته مي شود اما در ايران تاکنون حيوان آزاري جرم تلقي نشده و قانون مدوني در اين خصوص نداريم.

اين در شرايطي است که جامعه شناسان حيوان آزاري را يکي از دلايل مشکلات رواني در افراد دانسته و معتقدند انسان مدرني که از آزار رساندن به حيوانات لذت مي برد، سلامت رواني نداشته و حتي مي تواند به انسان هاي ديگر نيز صدمه بزند.

برخورد قاطع با حيوان آزاري

طي دو روز گذشته صحنه هاي حيوان آزاري منتشر شده در دنياي مجاز موجب تاثر بسياري از کاربران اين فضا شد. کاربراني که معتقد بودند بايد با انتشار چنين فيلم هايي و عوامل آن به شدت برخورد کرد تا درس عبرتي براي افراد ديگر باشد. موضوعي که مورد تاييد مقامات نظامي کشور نيز بود و همان روز دستور دستگيري عوامل اين حيوان آزاري داده شد تا در کمتر از 24 ساعت فرد متخلف دستگير شده، و همچنين سگي که مورد آزار و اذيت قرار گرفته بود تحت تيمار قرار گيرد.

فرمانده يگان حفاظت محيط زيست، سرهنگ حميدرضا خيلدار در همين رابطه با اشاره به برخورد قاطع صورت گرفته در استان گلستان گفت: جرايم متخلفيني که اقدام به انتشار فيلم مي‌کنند چندين برابر تخلفات افرادي است که در خفا تخلف مي کنند چون با انتشار فيلم در فضاي مجازي متخلفين ديگر را نسبت به تخلف جري مي‌کنند و اين اقدام آنها به نوعي دهن کجي به قانون محسوب مي‌شود.

برخورد صريحي که نشان دهنده اين مهم بود که سازمان حفاظت محيط زيست اين توانايي را دارد متخلفان را سريعا شناسايي کرده و برخورد قاطعي با آنها داشته باشد تا درس عبرتي براي ديگران شود.

حيوان آزارها ثبات شخصيتي ندارند

بررسي و مطالعات علمي نشان مي دهد افرادي که از آزار حيوانات لذت مي برند دچار اختلالات شخصيتي بوده و بايد تحت درمان قرار گيرند.

محمد جمشيدي، روانشناس در همين خصوص به نوآوران گفت: گاهي انسان ها براي حفظ بقا و تهيه خوراک حيوانات را کشته تا از گوشت آنها بهره ببرند اما اينکه امروزه انسان ها براي تفريح و لذت حيوانات را مورد آزار و اذيت قرار مي دهد نشان دهنده روان ناسالم اين افراد است.

او با اشاره به اينکه علم روانشناسي شکار را جزو تفريحات انسان هاي سالم دسته بندي نمي کند، اشاره کرد: افرادي که داراي عدم ثبات شخصيتي بوده و مشکلات رفتاري دارند از شکار و يا آزار حيوانات لذت مي برند و بايد مورد روانکاوي قرار گيرند.

اين کارشناس تاکيد کرد: ممکن است اين افراد از لحاظ ظاهري شخصيتي متعادل داشته باشند اما حيوان آزاري دليلي بر بيماري آنها است.

جمشيدي با اشاره به آنکه نوع تربيت فرزندان تاثير بسزايي بر شخصيت آن ها دارد، گفت: کودکاني که در محيطي خشن و فارغ از احساس بزرگ مي شوند در بزرگسالي بيش از ديگران تمايل به شکار و روحيات حيوان آزاري دارند تا بدين وسيله خشم فروخورده خود را خالي کنند.

ساماندهي وضعيت حيوانات بي سرپرست

طرفداران حقوق حيوانات معتقدند خلا قانوني موجود در خصوص حفظ حقوق حيوانات بي سرپرست و رها در طبيعت موجب بروز چنين رفتارهايي در سطح کشور مي شود. در همين خصوص معاون سازمان حفاظت محيط زيست کشور، سعيد متصدي با اشاره به اينکه چالش اصلي در حيات وحش کشور، حيوانات بي سرپرست يا ولگرد هستند که از سوي هيچ قانوني مورد حمايت قرار نمي‌گيرند، گفت: به دليل حساسيت‌ها و مطالبه عمومي سازمان حفاظت محيط زيست به رغم عدم مسئوليت قانوني در خصوص حيوانات بي سرپرست يا ولگرد، ماده واحده‌اي را به منظور سامان دادن وضعيت اين حيوانات و جلوگيري از آزار و اذيت آن‌ها، تدوين و به هيات دولت ارائه کرده است.

حال بايد ديد اين ماده واحده چه زماني آماده و تا چه حد مي تواند مشکلات موجود در کشوردراين زمينه را مرتفع کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.82751s, 20q